چگونه کنترل خشم را به کودکان آموزش دهیم؟

چگونه کنترل خشم را به کودکان آموزش دهیم؟افسانه رحمانی متخصص و روان شناس کودک در گفتگو با خبرنگار حوزه ازدواج و خانواده گروه اجتماعی باشگاه خبرنگاران جوان؛ اظهار کرد: آموزش مهارت کنترل خشم به کودکان از جمله مهارت‌های مهم زندگی است که باید والدین آن را به فرزندان خود بیاموزند.

وی با بیان اینکه مهم ترین نکته در این آموزش آن است که والدین مهارت‌های کنترل و مدیریت خشم را یاد بگیرند و به آن عمل کنند تا کودکان خوب آموزش ببینند، افزود: کنترل خشم یک مهارت در زندگی است، لذا چگونگی کنترل خشم را باید به کودکان آموخت.

وی با بیان اینکه بهتر است برای شروع مهارت‌های حل مسئله را به کودکان آموزش دهیم، گفت: بهتر است به کودکان بیاموزیم که هنگام خشم چه کارهایی را می‌توانند انجام دهند و به انجام چه کارهایی مجاز نیستند. شکستن وسایل، فریاد زدن بر سر دیگری، آسیب رساندن به خود و پرت کردن اشیا به در و دیوار از جمله کارهایی است که نباید کودکان انجام دهند و برعکس دور شدن از موقعیت، کمک خواستن، حرف زدن درباره موضوع ناراحت کننده، کشیدن یک نقاشی و غیره از موارد پیشنهادی به کودک در حسین خشمگین شدن است.

رحمانی ادامه داد: باید به کودکان آموزش دهیم که از لحاظ فکری و همچنین از جنبه بدنی خشم را از خود دور کنند.

وی با بیان اینکه والدین می‌توانند برای آرام کردن کودکان به هنگام خشم از پنج حس آن‌ها استفاده کنند، افزود: استفاده از حواس(لامسه، بویایی، چشایی، شنوایی، بینایی) در هنگام عصبانیت یک پاسخ مناسب تر در مقابل احساس خشم است.

این روانشناس گفت: یکی از بهترین راه‌ها برای سازگاری با پاسخ‌های فیزیکی مضر در برابر خشم، انجام یک کار فیزیکی دیگر است.


بیشتر بخوانید: چند راهکار مناسب برای تغییر رفتارهای نامطلوب کودک 


وی با بیان اینکه در هنگام خشم با کودک همدردی کنید و به او بگویید که شرایطش را درک می‌کنید و می فهمید که او عصبانی است، افزود: خشم کودک را کوچک، حقیر و مسخره جلوه ندهید و در لحظه  به عصبانیت او نخندید.

رحمانی تصریح کرد: بهتر است به هنگام خشم کودک، سعی نکنید در او این باور را ایجاد کنید که خشمش بی مورد است و مسئله مهمی وجود ندارد.

انتهای پیام/

منبع خبر : باشگاه خبرنگاران جوان

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

مایل به ثبت نظر خود میباشید?
نظر خود را در زیر ثبت نمایید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *