چگونه مهارت‌های اجتماعی را در کودکان بالا ببریم؟

چگونه مهارت های اجتماعی را در کودکان بالا ببریم /نقش گروه همسالان در تقویت مهارت های اجتماعی

مهرنوش اشکانی زاده روانشناس و مشاور خانواده در گفتگو با خبرنگار حوزه ازدواج و خانواده گروه اجتماعی باشگاه خبرنگاران جوان؛ اظهار کرد: کودک تا سن ۳ سالگی بیشتر وقت خود را با مادرش می‌گذراند.

وی با بیان اینکه بعد از ۳ سالگی باید شرایط را برای او فراهم کرد که روزی چند ساعت را خارج از محیط خانه سپری کند، گفت: مراکز نگهداری موقت مثل مهد کودک‌ها و مراکز آموزشی می‌تواند بهترین مکان برای تقویت مهارت‌های اجتماعی کودکان باشد.

این روانشناس و مشاور خانواده افزود: تمام محرک‌های محیط خانه برای کودک لازم و ضروری است، اما لازم است او را با محرک‌های خارج از محیط خانه نیز تطبیق داد. کودکان باید با محرک‌های جدید اجتماعی آشنا شوند و این تغییر را می‌توان در محیط‌های خارج از خانه به آنان آموخت.

وی ادامه داد: کودکان می‌توانند در محیط‌های اجتماعی مانند گروه همسالان یا دوستانی که گاها از خودشان بزرگتریا کوچکتر هستند، رفتارهای اجتماعی خود را تقویت کنند.


بیشتر بخوانید: بهترین سن برای رفتن به مهدکودک/ نقش مهدکودک‌ها در رشد اجتماعی کودکان 


اشکانی زاده با بیان اینکه باید مهارت‌های اجتماعی ریز و درشت را در کودکان زیر ۷ سال در خانه و محیط مهد کودک پرورش داد، گفت: بازی کردن کودک با دیگر همسالان هوش اجتماعی او را تحریک می‌کند و باعث بالا رفتن هوش او می‌شود.

وی در نهایت تصریح کرد: با تقویت مهارت‌های اجتماعی در کودکان می‌توان به آن‌ها آموزش داد که مستقل باشند و تا حدی از دلبستگی خود به مادر کم کنند، چرا که تقویت مهارت‌های اجتماعی به سلامت روان کودکان نیز کمک می‌کند.

انتهای پیام/

منبع خبر : باشگاه خبرنگاران جوان

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

مایل به ثبت نظر خود میباشید?
نظر خود را در زیر ثبت نمایید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *