چگونه توجه و تمرکز کودک دانش آموزمان را افزایش دهیم؟

به گزارش خبرنگار حوزه ازدواج و خانواده گروه اجتماعی باشگاه خبرنگاران جوان؛ بسیاری از دانش آموزان به علت نداشتن تمرکز، سر کلاس درس قادر به یادگیری نیستند و همین امر موجب عقب افتادن از درس‌ها و افت تحصیلی آن‌ها می‌شود و تأثیرات مخربی را در آینده برای کودکان به همراه خواهد داشت.

احتمال دارد که معلم فرزندتان به شما اطلاع دهد که وی در کلاس درس تمرکز ندارد، شاید هم خود شما متوجه این امر شده‌اید. نگران نشوید، چرا که با دانستن برخی از علت‌های فقدان تمرکز دانش آموز سر کلاس، می‌توان این مشکل را به راحتی حل کرد. 

بیشتر دانش آموزان با آن که با دقت و تمرکز سر کلاس درس حاضر می‌شوند، اما در موقع تدریس معلم پس از چند دقیقه حواسشان کاملاً پرت می‌شود و زمانی هم که به خود می‌آیند چند دقیقه‌ای از وقت کلاس گذشته است، درحالی که آن‌ها ذهن خود را با افکار پراکنده مشغول کرده بودند.


بیشتر بخوانید:راهکارهایی برای تامین امنیت روانی دانش آموزان در دوران تحصیل


مریم رجبی روانشناس و مشاور خانواده در گفتگو با خبرنگار  حوزه ازدواج و خانواده گروه اجتماعی باشگاه خبرنگاران جوان؛ اظهار کرد: یکی از بیشترین مشکلاتی که دانش آموزان، والدین یا مربیان با آن روبرو هستند، فقدان تمرکز و توجه بچه‌ها و تلاش برای افزایش دقت و تمرکز در آن‌ها است، در این شرایط رفتارهای سرزده، اعمال بدون فکر، حواس پرتی، بیش فعالی و فقدان تمرکز و توجه جزئی از مشکلات قابل توجه در کودکان به حساب می‌آیند.

راه‌های افزایش توجه و تمرکز در دانش آموزان

وی با بیان اینکه اولین گام پیشنهادی درگیر کردن کودک با هنرهای خلاق و گویا نظیر نقاشی و طراحی است، تصریح کرد: این فعالیت‌ها نیازمند آن است که کودک در مکانی بنشیند و برای مدت زمانی که مشغول انجام این فعالیت است، تمرکز کند، حتی می‌توان فعالیت‌های کودک در این زمینه را نیز به مجسمه سازی و کاردستی گسترش داد.

رجبی بیان کرد: بعضی از کودکان در انجام این نوع فعالیت‌ها بسیار مشتاق هستند، بنابراین می‌توان با گذاشتن مدل‌هایی چون هواپیما یا ماشین در مقابل آن‌ها این فعالیت‌ها را برای آن‌ها جذاب تر کرد.

وی با بیان اینکه گوش دادن به داستان راه دیگری است که برای افزایش قدرت تمرکز کودکان پیشنهاد می‌شود، ادامه داد: از کودک خود بخواهید تا به یک داستان ضبط شده گوش فرا دهد و آن را برای شما توضیح دهد، این کار را می‌توان با توجه به سن کودک و میزان رشد او به روش‌های مختلف انجام داد.

رجبی افزود: سومین گام برای افزایش قدرت تمرکز در کودک، استفاده از پازل و جدول‌های مخصوص به گروه سنی مناسب است.

وی با بیان اینکه حل کردن جدول و مرتب کردن پازل قدرت تمرکز و توجه در کودک را تقویت می‌کند، ادامه داد: حل جدول توجه کودک نسبت به کلمات و نظم و ترتیب دهی در او را افزایش می‌دهد، همچنین مرتب کردن پازل توجه کودک برای تشخیص شکل اشتباه و تلاش برای یافتن تصویر درست را بالا می‌برد.

انتهای پیام/

منبع خبر : باشگاه خبرنگاران جوان

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

مایل به ثبت نظر خود میباشید?
نظر خود را در زیر ثبت نمایید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *