چگونه بعد از طلاق با فرزندانمان رفتار کنیم؟

در گفت‌وگو با باشگاه خبرنگاران جوان مطرح شد؛

هانیه لواف روانشناس و مشاور خانواده در گفت‌وگو با خبرنگار حوزه ازدواج و خانواده گروه اجتماعی باشگاه خبرنگاران جوان، درباره چگونگی رفتار با فرزندان بعد از طلاق اظهار کرد: جدایی والدین و طلاق بر فرزندان اثر نمی‌گذارد، بلکه طولانی شدن فرآیند طلاق آسیب زاست.

وی بیان کرد: والدینی که طلاق عاطفی گرفته اند و دائم در خانه در حال دعوا و کشمکش هستند بیشتر از آن هایی که به صورت رسمی از هم جدا شده‌اند، به فرزندانشان آسیب وارد می‌کنند.

این روانشناس گفت: برای بهتر شدن حال فرزندان بعد از جدایی باید از بروز آسیب جلوگیری کرد و والدین اقداماتی انجام دهند که طی شدن این فرآیند کنترل شود.

لواف با بیان اینکه والدین متناسب با سن فرزندان اطلاعات صادقانه‌ای به آن‌ها بگویند، افزود: به فرزندان حقایق را بگوییم تا آن‌ها بتوانند با این مسئله کنار بیایند و فرضیه سازی اشتباه نکنند، چراکه ممکن است احساس عدم امنیت کنند.

وی با اشاره به اینکه گاهی فرزندان خودشان را مقصر جدایی والدینشان می‌دانند، اضافه کرد: آن‌ها فکر می‌کنند به دلیل رفتار‌های اشتباهشان پدر و مادرشان از هم طلاق گرفتند؛ لازم است والدین به تخیلات فرزندان پایان دهند.

این روانشناس تاکید کرد: والدین نباید در حضور فرزندان از یکدیگر بدگویی کنند و به آن‌ها بگویند؛ مادر تو زن بدی است یا پدر تو مرد بدی است.

وی با بیان اینکه والدین باید نسبت به فرزندشان مسئولیت پذیر باشند، افزود: والدین فعالیت‌های مربوط به فرزندنشان را به صورت مشترک انجام دهند تا به فرزند خود احساس امنیت دهند.

این روانشناس بیان کرد: والدین باید شرایطی را مهیا کنند تا فرزندشان با شرایط جدید سازگار شود و بتواند با شرایط ایجاد شده کنار بیاید.

لواف با اشاره به اینکه خود طلاق بی ثباتی را در روال عادی زندگی کودک ایجاد می‌کند، اضافه کرد: نباید انتظار رفتار‌هایی که از فرزندان داشتیم را کنار گذاریم و باید همچنان مانند گذشته در مقابل رفتار‌های اشتباه فرزندانمان بایستیم.

این روانشناس ادامه داد: اگر والدین توجه بیش از اندازه به خواسته‌های فرزندانشان داشته باشند، ممکن است باج گیری عاطفی ایجاد شود و والدین نباید در این دام گرفتار شوند.

وی خاطرنشان کرد: والدین باید بعد از طلاق شرایط و امکانات را برای فرزندشان فراهم کنند، اما به آن‌ها باج ندهند.

انتهای پیام/

منبع خبر : باشگاه خبرنگاران جوان

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

مایل به ثبت نظر خود میباشید?
نظر خود را در زیر ثبت نمایید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *