پنجمین ناوگروه صلح و دوستی نداجا به کشور بازگشت

پنجمین ناوگروه صلح و دوستی نداجا به کشور بازگشتبه گزارش حوزه دفاعی امنیتی گروه سیاسی باشگاه خبرنگارن جوان، پنجمین ناوگروه صلح و دوستی ایران اعزامی به کشورهای حاشیه خزر که برای نخستین بار عازم کشور قزاقستان شده بود، پس از انجام ماموریت خود به میهن اسلامی بازگشت و در بندرگاه انزلی پهلو گرفت.

ناخدا یکم احمدرضا باقری فرمانده ناوگان شمال و منطقه چهارم امام رضا (ع) نیروی دریایی ارتش صبح یکشنبه (۲۷ فروردین) در مراسم استقبال از این ناوگروه اظهار کرد: با انجام این ماموریت برگ زرین دیگری بر فعالیت‌های ناوگان شمال در عرصه دریای خزر و در راستای اجرایی شدن فرمایشات مقام معظم رهبری و انجام ماموریت‌های محوله به نیروی دریایی راهبردی رقم خورد.

وی افزود: برافراشته شدن پرچم جمهوری اسلامی ایران برای نخستین بار در تاریخ دریانوردی در کشور قزاقستان، افتخار دیگری است که به دست توانمند سفیدجامگان نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی رقم خورد.

فرمانده ناوگان شمال نداجا تصریح کرد: این افتخار متعلق به یکایک مردم شریف ایران است و امروز ارتش با اقتدار و صلابت در جهت انجام ماموریت‌های خود و حفظ منافع جمهوری اسلامی در دریا‌ها و آب‌های آزاد فعالیت گسترده دارد.

ناخدایکم باقری تاکید کرد: تاثیرگذاری دیپلماتیک، خودکفایی و خودباوری ناوگروه و همچنین نمایش خلاقیت و تفکر و توان ایرانی در عرصه تولید تجهیزات دریایی و بکارگیری آن در راستای عینیت بخشیدن به باور ما می‌توانیم، دستاورد سفرهای انجام شده به کشورهای حاشیه خزر است.

ناخدا یکم سید محمود آموزش فرمانده ناوگروه صلح و دوستی ایران اعزامی به کشور قزاقستان نیز در ادامه این مراسم اظهار کرد: این ناوگروه متشکل از ناوشکن دماوند و ناو موشک انداز پیکان پس از پیمودن مسافت ۹۴۰ مایل دریایی و انجام ماموریت‌های محوله در مدت اقامت چهار روزه در بندر آکتائو به کشور بازگشت.

وی ادامه داد:اجرایی شدن فرمان مقام معظم رهبری در راستای اثرگذاری در حوزه دیپلماسی بین کشورهای حاشیه خزر و ابلاغ پیام صلح و دوستی و همچنین تحکیم روابط بین المللی از جمله ماموریت‌های انجام شده در این سفر بود.

 فرمانده ناوگروه صلح و دوستی ایران اعزامی به کشور قزاقستان خودباوری و خوداتکایی را یکی دیگر از اهداف این سفر بیان کرد و یادآور شد: تربیت نیروی جوان و با انگیزه و انتقال تجارب از پرسنل با تجربه به نیروهای جوان، از دستاوردهای دیگر این سفر بود.

ناخدا یکم آموزش خاطرنشان کرد: ناوگروه صلح و دوستی ایران با استقبال ۲ ناو موشک انداز کشور قزاقستان و با حضور سفیر جمهوری اسلامی ایران در قزاقستان و سایر مقامات کشوری و لشکری کشور میزبان، ۲۲ فروردین در بندر اکتائو پهلو گرفت و برگزاری نماز جمعه بر عرشه ناوشکن دماوند، بازدید از موزه‌های بندر اکتائو و ملاقات با امام جمعه و همچنین شرکت در مسابقات ورزشی از برنامه‌های انجام شده جانبی در این سفر است.

پنجمین ناوگروه صلح و دوستی ایران برای نخستین بار در تاریخ ۱۹ فروردین امسال عازم بندر اکتائو در کشور قزاقستان شده بود که پس از انجام ماموریت محوله صبح امروز (یکشنبه) به میهن اسلامی بازگشت.

چهارمین سفر ناوگروه ایران به کشورهای حاشیه خزر نیز، اسفندماه سال گذشته انجام شد و تیرماه سال ۹۲ و مهرماه ۹۴ نیز ناوگروه صلح و دوستی نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران به روسیه سفر کرده بود و شهریور پارسال نیز ناوگروهی با هدف تحکیم روابط، به کشور آذربایجان اعزام شده بود.

همچنین ناوگروه نیروی دریایی روسیه تاکنون چهار بار طی سال‌های ۸۶، ۹۳، ۹۴ و شهریور ماه پارسال با هدف تحکیم روابط دوستانه و گسترش تعامل دریایی بین دو کشور و همچنین توسعه صلح و دوستی در دریای خزر به بندر انزلی سفر کرده است.

انتهای پیام/

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

مایل به ثبت نظر خود میباشید?
نظر خود را در زیر ثبت نمایید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *