پدیده ناخن جویدن در چه کودکانی مشاهده می‌شود؟

پدیده ناخن جویدن در چه کودکانی مشاهده می شود؟

بهزاد قربانی روانشناس و مشاور خانواده در گفتگو با خبرنگار حوزه ازدواج و خانواده گروه اجتماعی باشگاه خبرنگاران جوان؛ اظهار کرد: ناخن جویدن یکی از شایع‌ترین اختلالات روانی است که بیشتر در کودکان بیش‌فعال دیده می‌شود.

وی ناخن جویدن را یکی از شایع‌ترین اختلالات و واکنش‌های روانی دانست و گفت: این اختلال بیشتر در پسران مشاهده می‌شود، در واقع جویدن ناخن یک واکنش روانی و رفتاری جایگزین برای مشکلات کودکان است.

قربانی عمده‌ترین دلیل ناخن جویدن را هیجان‌ها و اضطراب‌های کودک،‌ تنهایی، کمبود ویتامین آ، عادت‌های وسواسی و تقلید از والدین بر شمرد و گفت: این رفتار بیشتر در کودکان بیش‌فعال، آنان که مورد بی‌توجهی قرار می‌گیرند و کودکانی که دفع ادرار غیر ارادی دارند، دیده می‌شود.

وی با بیان اینکه رفتار والدین در خانه و معلمان در مدرسه در جلوگیری از درمان این عادت بسیار مؤثر است، ادامه داد: والدین نباید نسبت به کودک ابراز خشونت و تهدید و روی کارهایش اصرار و پافشاری و یا این عمل کودک خود را برای دیگران تعریف کنند.


بیشتر بخوانید: راهکارهایی برای کاهش اضطراب جدایی در کودکان 


این روانشناس تاکید کرد: در مقابل والدین باید به خوبی رفتارهای کودک خود را زیر نظر گرفته و دلایل ناخن جویدن او را پیدا کنند و در موقع جویدن ناخن با به کارانداختن انگشتان، حواس کودک را از انجام این کار پرت کنند، آنان باید ناخن‌های کودک خود را کوتاه نگه داشته و ناخن‌های سالم را با ناخن‌های جویده مقایسه کنند.

قربانی گفت: با وجود اینکه بیشتر متخصصان درمان اصلی جویدن ناخن را درمان روانی می‌دانند، اما در مواردی درمان‌های دارویی نیز مؤثر است و به عنوان درمان مکمل مورد استفاده قرار می‌گیرد.

انتهای پیام/

منبع خبر : باشگاه خبرنگاران جوان

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

مایل به ثبت نظر خود میباشید?
نظر خود را در زیر ثبت نمایید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *