وزارت خارجه برای اجرای تاکید رهبر معظم انقلاب در نامگذاری سال ۹۶ اقدام می کند

وزارت خارجه برای اجرای تاکید رهبر معظم انقلاب در نامگذاری سال ۹۶ اقدام می کندبه گزارش حوزه سیاست خارجی گروه سیاسی باشگاه خبرنگاران جوان، محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه ایران که در راس یک هیات امروز (یکشنبه) سفر به سه کشور آسیای میانه و قفقار را آغاز کرده، در فرودگاه عشق آباد پایتخت ترکمنستان به خبرنگاران گفت: وزارت خارجه برای اجرای تاکید رهبر معظم انقلاب در نامگذاری و تعیین راهبرد سال ۹۶ تلاش می کند.

ظریف در بدو ورود به فرودگاه عشق آباد مورد استقبال حاجی اف معاون وزیر امور خارجه ترکمنستان و هیات سفارت جمهوری اسلامی در این کشور قرار گرفت.

مذاکرات وزیر امور خارجه ایران با همتای خود و مقام های بلندپایه ترکمنستان فردا برگزار می شود.

ظریف درباره اهداف سفر هیات ایرانی گفت: امکان همکاری های ترانزیت با گرجستان برای وصل کردن دریای سیاه به خلیج فارس و اقیانوس هند وجود دارد که راه بسیار مطلوبی برای آینده ترانزیت و راهگذر شمال-جنوب در جهان خواهد بود.

وی همچنین در باره برنامه های کلان وزارت خارجه از جمله در این سفر که شامل قرقیزستان نیز می شود، افزود: امکان صادرات خدات فنی و مهندسی نیز مد نظر است. مقام معظم رهبری سال ۹۶ را سال تولید و اشتغال نامگذاری کردند که وزارت امور خارجه برای کمک به این موضوع اقدام می کند.

وزیر خارجه ایران ادامه داد که در صددیم زمینه افزایش صادرات غیرنفتی و همچنین خدمات فنی و مهندسی به کشورهای همسایه بازتر شود و به همین دلیل در هیات گروهی از افراد خوب و توانمند بخش خصوصی و دولتی حضور دارند تا بتوانیم این امکانات را بررسی کنیم.

ظریف همچنین تاکید کرد: نکته دیگر این سفر، همزمانی با سالروز استقلال کشورهای آسیای میانه و قفقاز یعنی جمهوری های سابق شوروی و ۲۵ سالگی برقراری ارتباط دیپلماتیک جمهوری اسلامی با این کشورها است که فرصتی خواهد بود تا در هر سه کشور این دو سالروز را گرامی داریم.

وزیر خارجه ایران در پایان نیز در باره امکان امضای یادداشت تفاهم و قراردادها در مذاکرات پیش رو اظهار کرد: با کشورهای مقصد یادداشت های تفاهم زیادی داریم که برای اجرایی کردن آنها پیگیری خواهد شد.

براساس برنامه اعلام شده، در این برنامه کاری فشرده سه روزه ظریف و هیات همراه در ترکمنستان، گرجستان و قرقیزستان مسائل مورد علاقه به ویژه روابط دوجانبه و توسعه همکاری ها را بررسی می کنند.

بنا به اعلام بهرام قاسمی سخنگوی وزارت خارجه، بیش از ۲۰ نفر از فعالان اقتصادی و نمایندگان شرکت‌ها وزیر امورخارجه را در این سفر همراهی می کنند.

انتهای پیام/

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

مایل به ثبت نظر خود میباشید?
نظر خود را در زیر ثبت نمایید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *