نقش مامور واجا در خروج یک ممنوع الخروج از کشور/ماجرای کیف حاوی رشوه های ۵۰۰ میلیونی

به گزارش خبرنگار حوزه حقوقی- قضایی گروه اجتماعی باشگاه خبرنگاران جوان، یکی از حوزه‌هایی که اقشار مختلف جامعه خبرهای آن را پیگیری می‌کنند بخش حقوقی و قضایی است، در این گزارش خلاصه تمامی اخبار مربوط به حوادث، برگزاری دادگاه‌ها و پرونده‌های قضایی در آبان ماه سال ۹۶ را می‌خوانید.

برجام موشکی نخواهیم داشت/ مقابل اروپا نیز مانند آمریکا می‌ایستیم/ تسلیم جوسازی عده‌ای در رسانه‌ها نمی‌شویم

آیت الله صادق آملی لاریجانی رئیس قوه قضاییه در جلسه مسئولان عالی قضایی یکم آبان ماه ۹۶ با بیان اینکه مسئولان قضایی باید محکم در برابر این قبیل فضاسازی‌های رسانه‌ای بایستند و منفعل نشوند،تأکید کرد: بنیان احضارها، تعقیب‌ها و رسیدگی‌های قضایی باید شرعی، قانونی و عادلانه باشد و پس از آن محکم برای احقاق حقوق مردم بدون هیچ گونه هراسی خواهیم ایستاد و به شانتاژ‌های تبلیغاتی توجهی نخواهیم کرد.

قوه قضاییه آبان ماه///نقش مامور واجا در خروج یک ممنوع الخروج از کشور/ماجرای کیف حاوی رشوه های 500 میلیونی

دستور انسداد ۲ هزار و ۵۰۰ حلقه چاه در سال جاری صادر شد/ حاشیه نشینی ۱۱ میلیون ایرانی ناشی از بحران آب

محمد باقر الفت معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم قوه قضاییه در همایش بحران آب، جرایم و آسیب‌ها به اثرات بحران ناشی از برداشت بی رویه آب در برخی از استان‌ها اشاره و اظهار کرد: ۱۱ میلیون حاشیه‌نشین در کشور بخشی از تبعات این بحران است و دستگاه قضایی همکاری فراگیری برای مقابله با برداشت بی رویه دارد و این همکاری‌ها را تداوم می‌بخشد.

وی خالی شدن روستاها از سکنه و مهاجرت ناشی از کم آبی را از نشانه‌های بحران دانست و گفت: بسیاری از روستاها به مخروبه تبدیل شده است، مهاجرت بسیار جدی است و باید با سیاست‌های کلان نظام مبنی بر توانمندسازی روستاها برای آن چاره اندیشی کرد.

معاون قوه قضاییه گفت: جلوگیری از مهاجرت و ایجاد فضای مهاجرت معکوس از شهر به روستا اقدامی است که باید بیشتر به آن توجه داشت، کمبود آب مانع از اجرای این سیاست‌ها می‌شود و ما را با مهاجر‌ت‌های پر تعداد مواجه می‌کند.

درخواست توقف برگزاری آزمون مرکز مشاوران و وکلای قوه‌قضاییه رد شد

با شکایت تعدادی از کانون‌های وکلای استان‌ها از مرکز امور مشاوران حقوقی، وکلا و کارشناسان ( ماده ۱۸۷ برنامه ۵ ساله توسعه سوم اقتصادی) که خواسته آن‌ها صدور دستور موقت مبنی بر روند ثبت‌نام از متقاضیان شرکت در آزمون و نیز توقف برگزاری آزمون بود، با رأی شعبه ۲۹ دیوان عدالت اداری تقاضای توقف رد شد.

بانک ها به قانون عمل کنند مشکلی نخواهیم داشت/ اعلام نام متهمان جرائم مالی منوط به نظر قاضی

حجت الاسلام و المسلمین منتظری دادستان کل کشور به همراه دادستان تهران روز ۲ آبان ۹۶ در ادامه برنامه نظارت بر دادسراها، از دادسرای جرایم اقتصادی تهران بازدید کرد.

وی با اشاره به روند طولانی کارشناسی، شناسایی و بازگشت اموال تصریح کرد: اشکالات کار به کمبود قاضی و نیروی اداری و فضای فیزیکی بر می‌گردد و احیانا اگر این مشکلات رفع شود، فایده آن عاید مردم خواهد شد.

قوه قضاییه آبان ماه///نقش مامور واجا در خروج یک ممنوع الخروج از کشور/ماجرای کیف حاوی رشوه های 500 میلیونی

حجت الاسلام و المسلمین منتظری در پاسخ به سئوالی در رابطه با اعلام اسامی متهمان جرایم اقتصادی بیان داشت: قاضی به موجب قانون نمی‌تواند تا قبل از اینکه رای قطعیت پیدا کند اسامی را اعلام کند، البته قانونی در حال حاضر در مجلس شورای اسلامی مطرح است که به قاضی اجازه می‌دهد بتواند در مواردی که لازم می‌داند اسامی را اعلام کند.

احتمال ورود دادستانی به پرونده مهدی طارمی/ نقش مامور واجا در خروج یک ممنوع الخروج از کشور/ آخرین وضعیت پرونده های جهانگیری، دری اصفهانی و زمان اجرای حکم بابک زنجانی

حجت الاسلام و المسلمین غلامحسین محسنی اژه ای سخنگوی قوه قضاییه در یکصد و بیستمین نشست خبری خود با اصحاب رسانه که ۷ آبان ۹۶ برگزار شد، در پاسخ به این سوال که در ماجرای محرومیت طارمی بازیکن پرسپولیس مشخص شد که این بازیکن به همراه باشگاه پرسپولیس اقدام به جعل قرارداد کرده و این قرارداد جعلی را ضمن ثبت در فدراسیون فوتبال به مجامع بین المللی ارائه کرده است که حتی برخی کارشناسان حقوقی خواهان ورود مدعی العموم به این ماجرا شدند. آیا مدعی العموم به این مسئله جعل قرار داد و محکومیت فوتبال ایران ورود می کند؟، ضمن اینکه شنیده شده ۹ نفر نیز در رابطه با دلالی و اخاذی در فوتبال دستگیر شده اند، این موضوع نیز صحت دارد؟، تصریح کرد: اگر صوری باشد و اگر دولتی باشد، هم سازمان بازرسی و هم دادستانی باید به آن ورود پیدا کنند.

قوه قضاییه آبان ماه///نقش مامور واجا در خروج یک ممنوع الخروج از کشور/ماجرای کیف حاوی رشوه های 500 میلیونی

وی در رابطه با قطعی شدن حکم دری اصفهانی جاسوس تیم هسته ای و به زندان رفتن یا نرفتن او، تصریح کرد: دری اصفهانی دو پرونده دارد یکی جاسوسی که به ۵سال حبس محکوم شده، اما قبل از آن به دلیل پرونده مالی در زندان بود که با قطعی شدن حکم جاسوسی در حال حاضر در زندان به سر می برد، اما برای پرونده مالی وی هنوز کیفر خواست صادر نشده است.

پزشکی قانونی مکمل دستگاه قضایی در تحقق عدالت است

حجت الاسلام والمسلمین منتظری دادستان کل کشور در مراسم پایانی ششمین همایش طب و قضا جایگاه سازمان پزشکی قانونی در امر قضاوت و تحقق عدالت را بسیار مهم توصیف کرد و افزود: مسائل پزشکی، امری و دستوری نیست و حاصل دقت نظر و کشف دقیق است. همانگونه که قاضی را نمی‌توان ملزم کرد که حکم خاصی بدهد و باید از مجموعه قراین و شواهد و دلایل رأی صادر کند.

وی تاکید کرد: شنیده ام که گاهی می‌گویند بین قانون و فقه تعارض وجود دارد که با توجه به ترکیب شورای نگهبان و دقت و موشکافی آنان به ویژه فقهای شورای نگهبان این موضوع پذیرفتنی نیست.

دستگاه قضایی نسبت به سلامت عمومی حساس است/ مسئولان با رعایت قوانین، زیارت اربعین را تسهیل کنند/ تشخیص موارد خلاف شرع از سوی شورای نگهبان محدودیت زمانی ندارد

آیت الله صادق آملی لاریجانی رئیس قوه قضاییه در جلسه مسئولان عالی قضایی ۸ آبان ۹۶ با اشاره به تصویب تحریم های مجدد کنگره آمریکا علیه جمهوری اسلامی ایران در روزهای اخیر اظهار کرد: این تحریم ها علاوه بر قانون «کاتسا» است که از نهم آبان علیه سپاه پاسداران انقلاب اسلامی اعمال می شود. در حال حاضر، کنگره آمریکا ماشین خودکار تحریم علیه ایران شده است و تصور می کنند که می توانند با این اقدامات به ملت ما فشار وارد کنند در حالی که بیش از ۳۰ سال است این تجربه شکست خورده را تکرار می کنند و می دانند که هرجا علیه ملت ایران دشمنی روا داشته اند، مردم ما بیشتر ایستادگی کرده اند.

رئیس قوه قضاییه با بیان اینکه اجرای «قانون کاتسا» به معنای تحریم نیروی مسلح رسمی یک کشور است و می توانند به بهانه همکاری دولت ایران با سپاه حتی دولت را تحریم کنند، افزود: سپاه پاسداران انقلاب اسلامی نیروی مسلح رسمی کشور ماست که در برهه های مختلف از کشور دفاع کرده است و دقیقاً به دلیل آن که نقشه های داخلی و منطقه ای دشمنان را نقش بر آب کرده مورد غضب آمریکا قرار دارد.

اهمال پیمانکار در حادثه پالایشگاه تهران/ ماجرای کیف حاوی رشوه های ۵۰۰ میلیونی/ صدور کیفرخواست یکی از اعضای گروه امیرمنصور آریا

عباس جعفری دولت آبادی دادستان تهران در پانزدهمین نشست شورای معاونان دادستانی تهران پیامد سوء تشکیل پرونده‌های فساد اقتصادی را سلب اعتماد مردم به مسئولان اعلام کرد و با اشاره به طولانی بودن روند رسیدگی به چنین پرونده‌هایی، به عنوان نمونه اظهار داشت: ظرف هفته جاری برای یکی از متهمان پرونده گروه آریا با مشخصات «ح – س» که از کشور فرار کرده بود و پس از بازگشت توسط پلیس اینترپل دستگیر و تحت تعقیب قضایی گرفت و متهم در اخذ تسهیلات بانکی برای گروه امیر منصور آریا با پرداخت رشوه نقش مؤثری داشته است، کیفرخواست صادر شده است. نامبرده در راستای اقدامات خود تعداد هفده کیف پول حاوی رشوه‌هایی با مبالغ دویست تا پانصد میلیون تومانی را تحویل برخی افراد داده بود.

قوه قضاییه آبان ماه///نقش مامور واجا در خروج یک ممنوع الخروج از کشور/ماجرای کیف حاوی رشوه های 500 میلیونی

عمده زندانیان را حاشیه نشینان تشکیل می‌دهند

جهانگیر رئیس سازمان زندان ها گفت: طبق آمارها بخش زیادی از زندانیان افراد حاشیه نشین هستند که این مساله به عنوان یک پدیده و آسیب اجتماعی باید مورد توجه نهادهای اقتصادی، فرهنگی و سیاسی قرار گیرد.

قوه قضاییه آبان ماه///نقش مامور واجا در خروج یک ممنوع الخروج از کشور/ماجرای کیف حاوی رشوه های 500 میلیونی

لزوم برخورد با آرایشگاه‌های متخلف/ رواج پدیده پرنسس‌ها

عباس جعفری دولت آبادی دادستان تهران اختصاص هشت بازرس از سوی اتحادیه صنف آرایشگرها برای نظارت بر واحدهای این صنف را کافی  ندانست و ضمن تصریح به اینکه ما با کارآفرینی مخالف نیستیم، اظهار داشت: اتحادیه که مجوز فعالیت صادر می‌کند باید امر نظارت را هم بر عهده بگیرد.

دادستان تهران با انتقاد از ضعف نظارتی در تمام حوزه‌ها، اطلاع‌رسانی در حوزه آسیب‌های اجتماعی را نکته‌ای کلیدی ارزیابی کرد و ضمن مؤثر خواندن استفاده از ظرفیت سازمان صدا و سیما و رسانه‌ها در این راستا، پیرامون وظیفه اتحادیه در خصوص اطلاع‌رسانی به مردم و توجیه ذی‌نفعان اظهار داشت: اطلاع‌رسانی پیش از برخورد لازم است و انذارهای اقناع‌کننده به‌ویژه اگر از سوی قشر زنان به عمل آید، بیشتر از برخوردهای پلیسی اثرگذار است.

احکام شرکای بابک زنجانی اعلام شد/ ۲۰ سال زندان و رد مال در انتظار متهمان نفتی

غلامرضا مهدوی وکیل شرکت نفت در گفتگو با خبرنگار حوزه حقوقی- قضایی گروه اجتماعی باشگاه خبرنگاران جوان؛ در خصوص احکام شرکای بابک زنجانی اظهار کرد: کل حکم متهمان پرونده نفتی حدود ۱۵۰ صفحه است.

وی افزود: متهم ردیف دوم مهدی شمس به ۲۰ سال زندان و ۶۵ میلیون یورو رد مال در وجه بانک مسکن محکوم شد.

وکیل شرکت نفت ادامه داد: حمید فلاح هروی متهم ردیف سوم هم به ۲۰ سال حبس و رد مال شامل ماشین بنز، یک میلیارد هدیه سر عقد دخترش و منزلی در شهرک غرب که از طرف بابک زنجانی به عنوان هدیه به او داده شده بود و ۲ میلیون سود حاصل از بانک اف‌ آی آی بی محکوم شد.

ارسال پرونده ۱۶ نجومی بگیر و توهین کنندگان به رئیس جمهور به دادگاه/ دستگیری تعدادی از طرفداران داعش

عباس جعفری دولت آبادی دادستان تهران در خصوص پرونده اقدام گروهک تروریستی داعش نسبت به مجلس شورای اسلامی، از شناسایی و دستگیری ۲۳ متهم مرتبط با این پرونده و رسیدگی به اتهامات آنها در ناحیه ۳۳ دادسرای تهران خبر داد و ضمن تشکر از سرپرست این دادسرا، در خصوص پرونده دیگری که اخیراً در خصوص اعضای گروهک داعش به دادسرا ارسال شده اظهار داشت: این پرونده موضوع اتهامات اشخاصی است که با خانواده‌هایشان به قصد پیوستن به گروهک داعش از ایران خارج شده و از راه ترکیه به سوریه رفته بودند و پس از عقب راندن گروهک داعش از خاک سوریه، به‌ناچار به ایران بازگشته‌اند.

وی اظهار داشت: اکثریت این افراد زنانی هستند که شوهرانشان جزء سربازان گروهک داعش بوده و در جنگ به هلاکت رسیده یا دستگیر شده‌اند.

دادستان تهران با اعلام اینکه پرونده این افراد به دادسرای شهید مقدس ارجاع شده است، در خصوص نحوه اقدامات زنان دستگیر شده افزود: اینها با علم به اینکه داعش گروهی مسلح و معاند است، با اخذ وجه و دستمزد به خدمت این گروهک درآمدند و حین دستگیری، وجوه قابل توجهی از آن‌ها کشف شده است.

انتهای پیام/

منبع خبر : باشگاه خبرنگاران جوان

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

مایل به ثبت نظر خود میباشید?
نظر خود را در زیر ثبت نمایید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *