نامه هیات مدیره مرکزی

بنام خداوند جان و خرد
کزین برتر اندیشه برنگذرد

بسی مایه مسرت و خوشحالی است که در جمع سازندگان و پدید آورندگان ‌شهرک اکباتان حضور داریم.
اصولا هر طرح زیبایی از روح بلند طراح سرچشمه می گیرد.
چشم شهروندان وقتی به بنای شهرک اکباتان می افتد متوجه تلفیق ظریف از استحکام و پایداری با طبیعت و فضای سبز می شود و بی اختیار بر سازندگان آن زنده باد آرزو می کند.
چه سعادتی بالاتر از این که اثری خلق شود و همواره تحسین بیننده را موجب گردد.
من طراحی شهرک اکباتان را به ترسیم اثری ماندگار بروی بوم نقاشی تصور می کنم.
بنظرم خالق شهرک در کشیدن این اثر جاودانه همه وجود خود را صرف نموده است تا شاهد تولید شاهکار مهندسی در عصر خود باشد و پس از قریب به نیم قرن بی همتا با‌شد.
در اینجا مناسب است درود و سلام و احترام خود را به طراح شهرک اکباتان جناب آقای مهندس رحمان گلزار شبستری و سایر عزیزان سازنده و مهندسان خدوم تقدیم کنیم.
در روزگاری که سازندگان بدلیل ضعف در ساختار تولید ناپدید می شوند، سازندگان شهرک اکباتان با وجدان آسوده و سربلند به گذشته خود می نگرند.
چرخ زمانه به نقاش این اثر زیبا اجازه نداد تا طرح خود را کامل نماید و ادامه کار بدست کسانی افتاد که کمترین نشان از طراحان اصلی داشتند.
انتظار بود تکمیل کنندگان این اثر تاریخی به همان ظرافت و دقت این طرح را به اتمام رسانند.
ولی هاشا و کلا و صد افسوس که ادامه دهندگان، کمترین استعداد را در تکمیل این منظره داشتند و با بی تدبیری و بد سلیقگی این اثر هنری را مخدوش نمودند.
شهرکی که محل آرامش ساکنین خود بود با طراحی غلط وارثین به تولید آلودگی بصری، صوتی و ترافیکی تبدیل شد.
متاسفانه مدیران شهرداری و سایر نهادها و سازمان های دولتی خواسته یا ناخواسته حداکثر تلاش خود را در جهت تخریب این اثر جاودانه و ملی صرف نمودند.
رشد قارچ گونه سازه های ناهمگن و نا متناسب بدون توجه به طراحی اصلی و نیازهای واقعی همشهرکیان، پیام نارضایتی آنان را بدنبال داشته است.
در گذشته نه چندان دور بدلیل آرامش و امنیت در شهرک، کمتر کسی حاضر به ترک آن بود ولی در حال حاضر شاهد هستیم مشکلات صوتی، ترافیکی و ازدحام شهری به شهرک اکباتان هم سرایت پیدا کرده است و به طنز باید گفت شاید می خواهند تجارب مسکن مهر را در شهرک پیاده کنند!
در اختیار قرار دادن دهها هکتار از بهترین زمین های شهرک جهت تعمیر قطار های مترو بدون در نظر گرفتن سنخیت موضوع تعمیر قطار با شهرک مسکونی اتفاق نامیمونی بود.
قرار است محل تعمیرات در طبقات زیرین احداث و بروی آن فضای سبز ساخته شود، ولی با گذشت بیش از ۱۵ سال ارمغانی بجز ریزگرد برای ساکنین نداشته است.
احداث پروژه عظیم و نیمه تمام مگامال که بیش از ۱۰ سال پیش شروع شده و مشخص نیست چندین سال دیگر باید ادامه داشته باشد.
احداث چندین سالن سینما بدون راه اندازی پارکینگ های موجود باعت قفل شدن معابر شهرک در اغلب اوقات شده است.
زمین های ضلع شمالی مگامال براساس نقشه های مصوب قرار است به فضای سبز اختصاص یابد ولی بجز تلی از خاک، اثری از آبادانی در آن مشهود نیست.
وجود این برنامه ریزی های ناقص، شهرک را به شهرک پروژه های نیمه تمام تبدیل کرده است.
احداث بیمارستان تخصصی باروری بدون در نظر گرفتن نیازهای درمانی شهرک، ایجاد پردیس دانشگاه و ورود خیل دانشجویان به شهرک و احداث واحدهای تجاری دور میدان بسیج که شاید از آن بعنوان ابلهانه ترین سازه در شهرک بتوان نام برد.

عدم صدور اسناد مالکیت هفت بلوک در فاز ۲ که نزدیک به ۲۰ سال از عمر آن می گذرد، شاهد این مدعا مبنی بر بی تدبیری مدیران شهری ست.
از طراحان و سازندگان دلسوز شهرک انتظار داریم اعتراض خود را به مخدوش نمودن این اثر زیبا و جاودانه اعلام نمایند و در جهت احقاق حقوق ساکنین شهرک، آنان را یاری نمایند.
در پایان مجددا از حضور سازندگان، مهندسان و دست اندرکاران ساخت شهرک اکباتان تشکر می کنم و امیدوارم بزودی با رفع مشکلات، شاهد تکمیل حلقه های مفقوده در ساختار شهرک باشیم و تکمیل این اثر ماندگار، همانطور که در ذهن طراح اصلی شهرک وجود داشته است، باشیم.
با تشکر

حسین کرد
رئیس هیات مدیره مرکزی شهرک اکباتان

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

مایل به ثبت نظر خود میباشید?
نظر خود را در زیر ثبت نمایید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *