مرگ تابستانی در کمین مشتاقان شنا در رودخانه‌ها و آب‌ها/ چگونه مطمئن شنا کنیم؟

به گزارش خبرنگار حوزه رفاه و تعاون گروه اجتماعی باشگاه خبرنگاران جوان، هر ساله با گرم شدن هوا برای افرادی که به دنبال تفریح و یا ورزش هستند، شنا یکی از بهترین گزینه‌ها است، اما رعایت نکردن برخی مسائل ایمنی موجب می‌شود که تعدادی از هموطنانمان جان خود را از دست بدهند.

با اعلام سازمان امداد و نجات جمعیت هلال احمر کشور، در تعطیلات آخر هفته ۵ مورد غرق شدگی رخ داده که ۳ مورد از آن‌ها در استان گیلان بوده و اغلب کسانی که دچار حادثه شدند افراد جوان بودند. این حوادث روز پنجم و ششم تیر ماه رخ داد که ۴ نفر فوت کردند و یک نفر نیز نجات پیدا کرد.

در سال ۹۸ طبق اعلام سازمان پزشکی قانونی کشور ۱۲۷۵ نفر به دلیل غرق شدگی فوت شدند که ۱۰۷۴ نفر از فوتی‌ها مرد و ۲۰۱ نفر زن بودند، همچنین براساس این آمار استان‌های خوزستان، گیلان و مازندران در صدر بیشترین تلفات بوده‌اند.

هر ساله در ماه‌های تیر، مرداد و شهریور بیشترین حوادث غرق شدگی رخ می‌دهد که می‌توان با کسب آگاهی بیشتر و نیز انجام اقدامات مناسب باعث کاهش آمار فوتی‌ها در کشور شد.

برخلاف تصوری که وجود دارد عموم مردم شنا کردن در دریا را خطرناک‌تر از شنا در رودخانه می‌دانند، اما آمار کشته‌ها همیشه در رودخانه‌ها، تالاب‌ها، استخرها، کانال‌ها و … بیشتر از دریا است.

طبق آمار‌ها ۹۰ درصد موارد غرق شدگی در آب‌های شیرین (رودخانه، تالاب و استخرهاو…) اتفاق می‌افتد.

در آب شیرین برخلاف آب شور، حجم زیادی از آب وارد بدن می‌شود و به دلیل جذب از معده و روده‌ها وارد خون می‌شود و در نهایت باعث نارسایی قلبی و کلیوی در فرد می‌شود.

محمد نصیری سخنگوی جمعیت هلال احمر نیز به دلیل پر آب شدن رودخانه‌ها و تالاب‌هایی که مدت‌ها خشک بودند خبر از افزایش غرق شدگی داد و گفت: به همین دلیل درخواست برای کمک به افرادی که دچار غرق شدگی شده‌اند افزایش پیدا کرده است.

وی ادامه داد: برای جلوگیری از حادثه غرق شدگی در رودخانه‌ها و تالاب‌ها کمپینی راه افتاده است. در این کمپین ۳۲ هزار نفر از چهره‌های کشور برای فرهنگ سازی و همچنین تذکر در این باره فعال شده اند.

نصیری افزود:در ۳ ماه ابتدایی امسال ۶۹ مورد عملیات در حوزه غرق شدگی داشتیم که ۲۰ مورد نجات پیدا کردند و ۷ مورد نیز به مراکز درمانی منتقل شدند.

وی افزود: غریق نجات‌های جمعیت هلال احمر در سواحل حضور دارند، اما این حوادث در مکان‌هایی اتفاق افتاده که امکان خدمت رسانی وجود ندارد و خلوت هستند. جمعیت هلال احمر از مردم درخواست شنا نکردن در رودخانه‌ها و تالاب‌ها را دارد.

توصیه‌های مهم برای جلوگیری از بروز حادثه

اولین اقدامی که افراد باید در نظر داشته باشند آشنایی با فنون اولیه شنا کردن است.

آشنایی با محدودیت‌ها و توجه به آن‌ها از دیگر الزامات قبل از شنا محسوب می‌شود.

از دیگر مواردی که باید مورد توجه قرار گیرد اطلاع از عمق آب و همچنین شیرجه نزدن در آب‌های کم عمق است.

شوخی کردن در آب از مواردی است که افراد آن را جدی نمی‌گیرند و بسیار خطرناک است.

همچنین شنا کردن باید در مکان‌های مشخص شده و ایمن، که در آن‌ها غریق نجات وجود دارد انجام گیرد.

باید این را هم اضافه کرد، هنگامی‌ که قرص خواب آور و یا قرص شل کننده عضلات مصرف می‌شود نباید وارد آب شد.

در رودخانه‌هایی که فرد آشنایی لازم با آنجا را ندارد یا مکان‌هایی که ظاهرا آرام و کم عمق هستند، خطر درگیر شدن در گرداب زیاد است.

بررسی دمای آب قبل از شنا هم بسیار اهمیت دارد، چون برخی مواقع تفاوت هوای بیرون آب و داخل آن بسیار زیاد است و موجب شوک دمایی در فرد می‌شود.

علائم غرق شدگی

تشخیص اینکه یک فرد درون آب در حال غرق شدن است، می‌تواند کمکی باشد برای نجات به موقع او توسط افرادی که توانایی کمک به فرد را دارند.

شخصی که به طور غیر طبیعی در حال دست و پا زدن است، سرش مدام به زیر آب می‌رود و بالا می‌آید و یا کسی که مدت زیادی صورتش در داخل آب قرار دارد، از نشانه‌های این است که به کمک نیاز دارد.

شدت علائم در فردی که در حال غرق شدن است بر اثر سن و جنس، وضعیت جسمانی، دمای آب و همچنین مدت قرار داشتن در زیر آب متفاوت است، اما در حالت کلی ابتدا فرد به دلیل کمبود اکسیژن دچار استرس شده و برای نجات دست و پا می‌زند، ۳ دقیقه پس از ماندن زیر آب کاهش هوشیاری و بعد از ۶ دقیقه آسیب‌های مغزی در شخص نمایان می‌شود.

پس از گذشت چند دقیقه ضربان قلب نامنظم می‌شود و پمپاژ خون نیز مختل خواهد شد.

غرق شدگی حتی در بیرون آب

لب‌ها و پوست رنگ پریده یا آبی رنگ، سرفه همراه با خلط، کاهش هوشیاری، قطع تنفس و یا دشواری تنفس و ضربان قلب نامنظم برای فردی که در خارج از آب و در کنار ساحل قرار دارد هم می‌تواند علامت غرق شدگی باشد.

کمک‌های اولیه در غرق شدگی

ابتدا کمک کنید تا فرد از آب بیرون بیاید.

او را در حالت دراز کشیده قرار دهید و با پتو یا لباس بپوشانید تا گرم شود.

نخستین اعمال حیاتی فرد یعنی سطح هوشیاری، تنفس و گردش خون را کنترل کنید.

اگر فرد حال مساعدی نداشت سریع با اورژانس تماس بگیرید.

اگر فرد هوشیاری نداشت، اما نفس می‌کشید، تا زمان رسیدن نیرو‌های امداد او را به پهلو بخوابانید.

اگر تنفس قطع شده بود، فوری تنفس دهان به دهان و ماساژ قلب را برای احیای قلبی_ریوی انجام دهید، البته این اقدامات توسط افرادی که اصول آن را می‌دانند باید انجام شود.


بیشتر بخوانید


انتهای پیام/

منبع خبر : باشگاه خبرنگاران جوان

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

مایل به ثبت نظر خود میباشید?
نظر خود را در زیر ثبت نمایید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *