مجلس در بررسی بودجه، فشرده و در زمانبندی قانونی عمل کرد/ کرونا برای مجلس قابل پیش بینی نبود

سخنگوی هیئت رئیسه مجلس در پاسخ به اظهارات کدخدایی:

مجلس در بررسی بودجه، فشرده و در زمانبندی قانونی عمل کرد/ کرونا برای مجلس قابل پیش بینی نبودبه گزارش  حوزه مجلس گروه سیاسی باشگاه خبرنگاران جوان، اسدالله عباسی، سخنگوی هیئت رئیسه مجلس در جمع خبرنگاران با اشاره به اظهارت سخنگوی شورای نگهبان در خصوص کم کاری مجلس در رسیدگی به بودجه گفت: مجلس شورای اسلامی، دقیقا مطابق زمانبندی پیش بینی شده در قانون آیین نامه داخلی مجلس، بررسی بودجه را در کمیسیون‌های تخصصی و تلفیق دنبال کرد و، چون جلسات صحن برای رسیدگی به بودجه باید پیوسته و بلا انقطاع باشد، به روال همه سال‌های پایانی مجلس، بدون اطلاع از این که کرونایی خواهد بود، روند رسیدگی را به بعد از انتخابات موکول کرد.

عباسی با بیان اینکه دولت موظف است لایحه بودجه سالانه کل کشور را حداکثر تا پاتزدهم آذرماه هر سال به مجلس تسلیم کند، افزود: نمایندگان از زمان چاپ و توزیع لایحه بودجه تا ۱۰ روز می‌توانند پیشنهاد‌های خود را به کمیسیون‌های تخصصی مجلس تقدیم کنند که اگر تکثیر و توزیع پیشنهاد‌ها، چهار تا پنج روز زمان ببرد به ۲۰ آذر خواهد رسید.

سخنگوی هیئت رئیسه مجلس شورای اسلامی افزود: کمیسیون‌های تخصصی موظفند حداکثر تا پانزده روز پس از چاپ و توزیع لایحه، گزارش خود را به کمیسیون تلفیق تقدیم نمایند که این کار به طور تقریبی تا ۵ دی زمان می‌برد.

عباسی با بیان اینکه پس از این مرحله کمیسیون تلفیق، موظف است حداکثر ظرف ۱۵ روز بعد از پایان مهلت ارائه گزارش کمیسیون‌های تخصصی، گزارش نهایی خود را به مجلس تقدیم کند و با اشاره به این که این مدت تا ۱۵ روز با موافقت هیئت رئیسه قابل تمدید است، افزود: به این ترتیب گزارش کمیسیون تلفیق در تاریخ پنج بهمن نهایی شد که نشان می‌دهد از زمانبندی قانونی عقب نبوده و بررسی بودجه در کمیسیون در فشرده‌ترین زمان ممکن انجام شده است. در عین حال گزارش کمیسیون تلفیق باید تکثیر می‌شد و در اختیار ۲۹۰ نماینده قرار می‌گرفت که این اقدام اداری با توجه به وجود ایام تعطیل پنج شنبه و جمعه چهار تا پنج روز زمان برد و به ۱۰ بهمن کشیده شد.

عباسی با تأکید بر اینکه جلسات مجلس برای رسیدگی به بودجه با بررسی پیشنهاد نمایندگان و کمیسیون‌های تخصصی همراه است و به طور معمول و بنا به رویه همه ساله، حدود یک ماه طول می‌کشد، ادامه داد: طبق ماده ۱۸۳ آیین نامه داخلی، این جلسات باید به طور پیوسته و بلاانقطاع در تمام ایام هفته غیر از جمعه و تعطیلات رسمی منعقد شده و نمی‌تواند متوقف شود؛ بنابراین با محاسبه تعطیلات رسمی از جمله ۲۲ بهمن و دیگر تعطیلات، مجلس تا آغاز اسفند و روز انتخابات مجلس فقط ۱۰ روز برای رسیدگی به بودجه فرصت داشت که زمانی ناکافی به حساب می‌آید. از این رو مجلس بدون اطلاع از آن که کرونایی خواهد بود و بحرانی به وجود خواهد آورد، تصمیم گرفت، رسیدگی به بودجه را بلافاصله بعد از انتخابات آغاز کند تا بتواند جلسات مذکور را بدون توقف ادامه دهد.

سخنگوی هیئت رئیسه مجلس ادامه داد: بر همین اساس جلسه علنی صحن مجلس بلافاصله پس از انتخابات برای رسیدگی به بودجه تشکیل شد، که بحران کرونا به وقوع پیوست و ادامه جلسات مجلس با وجود اصرار هیئت رئیسه، با منع صریح و قانونی ستاد ملی مقابله با کرونا به عنوان مرجع ذیصلاح تصمیم گیر در این زمینه مواجه شد.

عباسی با اشاره به اینکه مجلس در رسیدگی به لایحه بودجه، نه فقط کم کاری نداشته، بلکه به فشرده‌ترین شکل به بررسی آن پرداخته است، اضافه کرد: مجلس بررسی‌ها در کمیسیون‌های تخصصی، کمیسیون تلفیق، جمع آوری پیشنهاد‌ها و حتی تشکیل جلسه صحن علنی را در فشرده‌ترین زمان ممکن و بدون کمترین اتلاف وقت انجام دادند.

سخنگوی هیئت رئیسه مجلس در پایان از همه نمایندگان، کمیسیون‌های تخصصی و تلفیق که به بررسی بودجه اهتمام ورزیدند و همین طور اصحاب رسانه که در اطلاع رسانی آن نقش ارزنده داشتند، تشکر کرد.

انتهای پیام/

منبع خبر : باشگاه خبرنگاران جوان

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

مایل به ثبت نظر خود میباشید?
نظر خود را در زیر ثبت نمایید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *