ماجرای عجیب پرونده ۸۰ میلیاردی مالک روزنامه قانون و پول هایی که پس داده نمی شوند + فیلم

به گزارش خبرنگار حوزه حقوقی- قضایی گروه اجتماعی باشگاه خبرنگاران جوان؛ سال گذشته بود که در یکی از نشست های خبری سخنگوی قوه قضاییه ماجرای پرونده ۸۰ میلیاردی مالک روزنامه قانون مطرح شد.

پرونده ای که یک سر آن به صندوق فرهنگیان و آن ماجراهای عجیب و غریبش می رسید و سر دیگر به کسانی در دفتر آقای مدیرمسئول ختم می شد.

ماجرا از این قرار بود که در یکی از نشست های خبری وقتی نوبت به پرسش یکی از خبرنگاران رسید، وی خطاب به محسنی اژه ای سخنگوی دستگاه قضا گفت: اخیرا مسئول مطالبات بانک سرمایه گفتگویی داشته و اعلام کرده که بدهکاران خیلی راحت به او می گوید پول ها را پس نمی دهیم و هرکاری می خواهید بکنید.

این خبرنگار همچنین در ادامه نامی هم از شرکت های زیر مجموعه صندوق فرهنگیان برد و در مورد مدیرمسئول روزنامه قانون و بدهی ۸۰ میلیاردی او صحبت کرد که اژه ای در پاسخ گفت: من خلاف این موضوع را از بازپرس شنیده ام. شنیده ام که مسئولان بانک برای معرفی بدهکاران دائم وقت می خرند و آنها را معرفی نمی کنند.

در ادامه می توانید شرح این ماجرا را در ویدئوی زیر ببینید:

ماجرای صندوق ذخیره فرهنگیان چیست؟

اواخر سال ١٣٧٣ بود که ارتقای معیشتی فرهنگیان به عنوان یک موضوع جدی و یکی از دغدغه‌های اصلی مسئولان فرهنگی کشور مطرح شد و مسئولان وقت وزارت آموزش و پرورش را بر آن داشت تا در راستای تحقق این هدف مهم تلاش کنند که در نهایت سرانجام این طرح در وزارت آموزش و پرورش کامل و با تصویب مجلس شورای اسلامی، مؤسسه صندوق ذخیره فرهنگیان در۷ خرداد ۱۳۷۴ در اجرای تبصره ۶٣ قانون برنامه دوم توسعه اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی جمهوری اسلامی ایران تأسیس و در اداره ثبت شرکت‌‌ها، ثبت شد.

اما دیری نپایید که صندوق ذخیره فرهنگیان و بانک سرمایه به علت ماجرای اختلاس ۸ هزار و ۳۰۰ میلیارد تومانی بر سر زبان‌ها افتادند.

اختلاسی که منجر به احضار و بازداشت ۳۰ نفر در بانک سرمایه و در این رابطه نیز حتی مدیرعامل اسبق صندوق ذخیره فرهنگیان نیز به‌دلیل انجام برخی تخلفات در دوران سرپرستی‌اش در بانک سرمایه نیز بازداشت شد.

با توجه به حساسیت این امر شاهد ورود جدی دستگاه قضایی و تشکیل پرونده در این زمینه بودیم که در نهایت تعدادی از افراد متخلف صندوق فرهنگیان و بانک سرمایه بازداشت شدند.

اما در این پرونده آنچه حائز اهمیت این است که هیچ کدام از ۳۰ نفر طبق ضوابط و مقررات، تسهیلات دریافت نکرده‌اند و وام‌های نجومی با زدوبند و بدون دریافت وثایق لازم به این ۳۰ فرد خاص اعطا شده است.

طبق گفته‌های برخی نمایندگان مجلس شورای اسلامی بین ۳۰ نفری که ۸هزار میلیارد تومان تسهیلات نجومی را گرفته‌اند برخی افراد ۵۰۰ تا ۱۰۰۰ میلیارد تومان وام برای شرکت‌های صوری دریافت کرده‌اند، این افراد با پشتوانه یک چک وام‌های کلان گرفته‌اند و آن را برای ساخت‌‌وساز و اهداف شخصی خود هزینه کرده‌اند.

دریافت وام‌های گزاف از صندوق ذخیره فرهنگیان

در این رابطه مهدی نیکدل، مدیرعامل این صندوق می‌گوید: صندوق ذخیره به صورت مستقیم برای خود وام نمی‌گیرد و معمولا توسط شرکت‌های زیرمجموعه اقدام می‌کند. شرکت پتروفرهنگ زیرمجموعه صندوق ذخیره ۱۰۰ میلیارد تومان وام از بانک سرمایه دریافت کرده است که ۲۰ میلیارد آن را به عنوان وثیقه نگه داشته‌اند و ۸۰ میلیارد را شرکت دریافت کرده و هم اکنون در حال پرداخت اقساط وام است و ما وام معوق و لاوصول نداریم. اگر صندوق ذخیره فرهنگیان بدهی خود را به بانک سرمایه پرداخت نکند تضامین را به اجرا می‌گذارند به عنوان مثال برای دریافت وام شرکت پترو فرهنگ، ساختمانی را که ۲۵۰ میلیارد تومان می‌ارزید، به عنوان وثیقه وام ۲۰۰ میلیارد تومانی پیشنهاد کردیم. این مسائل نشان می‌دهد که برخی مطالب مطرح شده در خصوص بدهی صندوق به بانک سرمایه فرار رو به جلو است.

وی ادامه می‌دهد: طبق گزارش‌های قوه قضاییه، بانک سرمایه در دوره مدیریت قبلی ۴۰۰ میلیارد تومان به یکی از شرکت‌های زیرمجموعه‌اش وام داده که این موضوع برخلاف مقررات بانک مرکزی است چرا که یک بانک می‌تواند به شرکت‌های زیرمجموعه خود اگر تولیدی باشند تا سقف ۲۰ درصد سرمایه و اگر غیرتولیدی باشند تا سقف ۵درصد سرمایه وام بدهد.

این مسئول بیان می‌کند: سرمایه بانک۴۰۰ میلیارد تومان است که برای پرداخت وام به شرکت توسعه تجارت سرمایه پایدار قشم که زیرمجموعه بانک و جزو شرکت‌های غیرتولیدی است تا سقف ۵ درصد مجاز بودند. طبق محاسبات ۵ درصد ۴۰۰ میلیارد تومان ۲۰ میلیارد می‌شود اما مشاهده می‌کنیم برخلاف مقررات ۴۰۰ میلیارد تومان به این شرکت پرداخت کرده‌اند.

وی با بیان اینکه تخلفات در بانک سرمایه منجر به تغییر مدیر عامل شد، می‌گوید: حدود ۴ درصد دارایی‌های صندوق ذخیره در بانک سرمایه است. این بانک ۴۰۰ میلیارد تومان سرمایه دارد و ارزش دفتری سهم ما ۲۰۰ میلیارد تومان است در حالی که ارزش دفتری دارایی‌های فرهنگیان در این صندوق حدود ۵ هزار میلیارد تومان است. یعنی برای ۲۰۰ میلیارد تومان با این جنجال‌ها و هجمه‌ها به ۴هزار و ۸۰۰ میلیارد تومان اموال فرهنگیان آتش می‌زنند.

پول‌هایی که پس داده نمی‌شود

اما در این میان علیرضا نیکویی، مدیرمسئول روزنامه قانون مدیرعامل شرکتی است که عنوان می شود ۸۰ میلیارد تومان از یکی از شرکت‌های زیرمجموعه بانک سرمایه گرفته است و طبق گفته مأمور وصول مطالبات بانک سرمایه، این میزان پول را پس نمی‌دهد.

پول‌ها در حساب فردی در دفتر روزنامه است

در این راستا عضو هیات مدیره صندوق فرهنگیان بیان کرد: فردی در دفتر روزنامه قانون شناسایی شده است که پول‌ها در حساب اوست.

وی ادامه داد: این پرونده از سوی دستگاه قضایی در حال پیگیری است.

در ویدئوهای زیر میتوانید شرح ماجرا را از زبان شوشتری، مسئول وصول مطالبات بشنوید و ببینید:

رسیدگی جدی به پرونده ۸۰ میلیاردی

همچنین در این میان غلامحسین اسماعیلی، رییس کل دادگستری استان تهران در گفت‌و گو با خبرنگار باشگاه خبرنگاران جوان گفت: این امر ثابت نشده است ولی به جدیت آن را پیگیری می‌کنیم.

وی با اشاره به اینکه نباید بگذاریم حقوق بیت‌المال ضایع شود، ادامه داد: بدون اغماض با متخلفان در این راستا برخورد خواهیم کرد.

رییس کل دادگستری استان تهران افزود: برخی از افراد بدهکار در این زمینه دستگیر شدند و برخی نیز تعهد کردند که پول‌ها را پس می‌دهند.

نوروزی: نباید اجازه دهیم اختلاس در کشور به راحتی صورت گیرد

در این میان ۱۹ فروردین امسال با تصویب مجلس گزارش تفحص از صندوق ذخیره فرهنگیان به قوه قضائیه ارجاع شد.

در واقع نمایندگان مجلس پس از استماع گزارش کمیسیون آموزش در خصوص تحقیق و تفحص از صندوق ذخیره فرهنگیان با ارجاع این گزارش به قوه‌قضاییه موافقت کردند.

این در حالی است که حجت الاسلام و المسلمین حسن نوروزی، سخنگوی کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس شورای اسلامی نیز در این زمینه در گفت و گو با خبرنگار ما افزود: دستگاه قضایی در این زمینه ورود کرده است و با متخلفان برخورد می‌کند.

وی ادامه داد: نباید اجازه دهیم اختلاس در کشور به راحتی صورت گیرد چراکه باید ضمانت‌ها در این زمینه سختگیرانه تر باشد.

انتهای پیام/

منبع خبر : باشگاه خبرنگاران جوان

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

مایل به ثبت نظر خود میباشید?
نظر خود را در زیر ثبت نمایید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *