قرائت گزارش سوء عملکرد وزارت نفت و سازمان بازرسی از اجرای قانون توسعه شبکه حمل ونقل ریلی

گزارش سوء عملکرد وزارت نفت و سازمان بازرسی از اجرای قانون توسعه شبکه حمل ونقل ریلیبه گزارش خبرنگار مجلس گروه سیاسی باشگاه خبرنگاران جوان، صدیف بدری سخنگوی کمیسیون عمران در صحن علنی امروز (چهارشنبه ۳۰ فروردین ماه) گزارش موضوع ماده ۲۳۶ قانون آیین نامه داخلی مجلس شورای اسلامی در خصوص نحوه اجرای ماده ۷۰ قانون الحاق برخی مواد به قانون تنظیم بخشی از مقررات مالی دولت(۲) را قرائت کرد.

علی لاریجانی رئیس مجلس بعد از اتمام گزارش اظهار داشت: به دلیل آن‌که این گزارش درباره موضوع ماده ۲۳۶ قانون آیین نامه داخلی مجلس است لذا باید به رأی گذاشته شود. در نهایت نمایندگان با ۱۲۰ رأی موافق ۲۵رأی مخالف و ۹ رأی ممتنه از مجموع ۱۹۸ نماینده حاضر در صحن این گزارش را تصویب کردند.

این گزارش به شرح زیر است.

بخش اول مقدمه و سوابق قانون: 

حوزه حمل و نقل یکی از بخش‌های اقتصادی کشور است که خدمات آن، هم به صورت واسطه و هم به صورت نهایی مورد استفاده قرارمی‌گیرد. توسعه حمل ونقل موجب تسهیل دسترسی به منابع و بازارها، رونق تولید و خدمات و کاهش نابرابری‌های بین منطقه‌ای با ایجاد تعادل در توزیع درآمد می‌گردد. 

از طرفی حمل و نقل جاده‌ای با سهم ۹۰ درصدی از تقاضای جابجایی بار و مسافر ضرورت نگه‌داری شبکه جاده‌ای ۲۰۰ هزار کیلومتری کشور را تبیین می‌نماید. بر این اساس مغنن جهت تأمین منابع مالی  احکامی مانند ماده ۷۰ قانون الحاق برخی مواد به قانون تنظیم بخشی از مقررات مالی دولت(۲) را به تصویب رسانده است. این ماده قانونی اشعار می‌دارد:

به منظور نگه‌داری راه‌های کشور و تلاش در جهت تثبیت تعرفه حق دسترسی شبکه ریلی و کمک به احداث، توسعه ظرفیت و بهسازی خطوط، ناوگان و شبکه حمل ونقل ریلی برون شهری و نگه‌داری راه‌های کشور با هدف صرفه جویی در مصرف سوخت، کاهش آلایندگی محیط زیست و کاهش تلفات ناشی از تصادفات جاده‌ای، ۲۰ درصد قیمت نفت گاز(گازوئیل) به استثنای مصارف بخش کشاورزی به عنوان عوارض توسط شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی ایران محاسبه و دریافت می‌شود.

در حال تکمیل…

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

مایل به ثبت نظر خود میباشید?
نظر خود را در زیر ثبت نمایید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *