غریب آبادی: تحریم‌های دارویی نقض حق بهداشت و حیات مردم است

غریب آبادی: تحریم‌های دارویی و پزشکی آمریکا نقض حق بهداشت و حیات مردم استبه گزارش حوزه سیاست خارجی گروه سیاسی باشگاه خبرنگاران جوان، کاظم غریب آبادی سفیر و نماینده دائم کشورمان نزد سازمان‌های بین المللی در وین طی سخنانی در نشست فصلی شورای حکام در خصوص گزارش جدید مدیرکل آژانس پیرامون راستی آزمایی اجرای برجام در ایران، مواضع جمهوری اسلامی ایران را در این خصوص تشریح کرد.

او گفت: در مواضع کشور‌های مختلف حاضر در نشست شورای حکام در مورد برجام، یک نکته کاملا واضح است.همه آنها بر ضرورت حفظ برجام توافق داشته و این موضوع  از حمایت گسترده دولت‌های عضو آژانس هم برخوردار است.

سفیر کشورمان با بیان اینکه ریشه وضعیت کنونی به خروج یکجانبه آمریکا از برجام و تهدید به مجازات کشورها همچنین شرکت ها و بانک‌هایی که خواستار همکاری با ایران هستند بازمی گردد، تاکید کرد: با این وجود، نباید مسئولیت دولت‌های باقیمانده در این توافق را نادیده گرفته شود. آنها باید درس‌های لازم را فرا گرفته و بر اساس تجربیات گذشته، خسارات وارده را جبران و زمینه را برای تداوم توافق فراهم کنند.

او افزود: بدین منظور، بازگرداندن تعادل از بین رفته میان حقوق و مسولیت‌های تمامی طرف‌های برجام، یک ضرورت عینی است.

نماینده دائم کشورمان با اشاره به اینکه اقدام ایران در کاهش اجرای برخی تعهداتش به طور جزئی در همین راستا بود، گفت: از سوی دیگر، جمهوری اسلامی ایران آمادگی خود را برای بازگرداندن تمامی گام‌های جبرانی که در راستای بند‌های ۲۶ و ۳۶ این توافق برداشته شده اند را اعلام نموده است که تحقق این امر، نیازمند بسیج عملی ظرفیت‌ها در طرف‌های باقیمانده برای انجام تعهداتشان است.

این دیپلمات کشورمان با انتقاد از اینکه طرف‌های اروپایی برجام عنوان داشته و می‌دارند که گام‌های برداشته شده توسط ایران، مزایای عدم اشاعه‌ای ذیل این توافق را کاهش داده است، خاطرنشان کرد: چنین چیزی نه منطبق با واقعیت بوده و نه منطقی است، موضوع صرفا اتخاذ برخی اقدامات جبرانی از سوی ایران برای اعاده تعادل مفقوده در برجام است. در همین زمینه، سلاح‌های کشتار جمعی شامل هسته‌ای هیچ جایگاهی در دکترین دفاعی و امنیتی ایران ندارند و منطبق با آموزه‌های دینی ما نیست.

غریب آبادی گفت: مایلم یاداوری کنم که ایران، خود قربانی سلاح‌های شیمیایی است که توسط برخی کشور‌های به اصطلاح مدافع رژیم عدم اشاعه در اختیار رژیم صدام قرار گرفت که موجب گردید ۱۳ هزار ایرانی بر اثر این سلاح‌ها شهید و بیش از یکصد هزار نفر نیز جانباز شوند که هر روز شاهد شهادت برخی از آنان به علت عوارض ناشی از سلاح‌های شیمیایی هستیم.

او  همچنین در این چارچوب تصریح کرد که مفهوم “گریز هسته ای” و ارتباط ساختگی آن با “منافع عدم اشاعه” نیز یک اصطلاح ساختگی سیاسی است که هیچ جایگاهی در ادبیات و اسناد آژانس ندارد.

نماینده دائم کشورمان در آژانس بین المللی انرژی اتمی در ادامه افزود: با توجه به اینکه برخی طرف‌های اروپایی عنوان می‌دارند که برخی فعالیت‌های هسته ایران غیرقابل بازگشت می‌باشند، این سوال بایستی مطرح شود که “آیا خسارت‌های ایران در اثر تحریم‌ها و بی اقدامی آن‌ها قابل بازگشت است و آیا آن‌ها آمادگی دارند میلیارد‌ها یورو هزینه و خسارت‌های وارده بر ایران در بخش‌های مختلف را به دلیل اقدامات غیرقانونی دولت آمریکا در نظر گرفته و جبران نمایند؟! “

او همچنین گفت: کاملا واضح است که تحریم‌های آمریکا جان مردم را از جمله با جلوگیری از فراهم نمودن دارو برای افراد نیازمند، هدف گرفته اند.

غریب آبادی گفت:هر نوع محدودیت درخصوص تأمین دارو‌های پزشکی، به ویژه در شرایط کنونی که کشور‌های جهان از جمله ایران با ویروس کرونا مواجه هستند، حق دسترسی به بهداشت و حق حیات را نقض می‌کند. علاوه بر آن، این اقدام آمریکا در تناقض آشکار با قرار موقت دیوان بین المللی دادگستری است که  بر توقف اعمال تحریم‌هایی که ناقض فعالیت‌های بشردوستانه هستند .

غریب آبادی افزود: رژیم آمریکا مدعی است که دارو و غذا مشمول تحریم‌های آمریکا نیستند، اما با ایجاد محدودیت‌ها و ممنوعیت‌ها بر سر راه نقل و انتقال مالی از یک سو و تهدید شرکت‌های دارویی و پزشکی از سوی دیگر، عملا مانع ارسال دارو و تجهیزات پزشکی شده است.

غریب آبادی در بخش دیگری از سخنان خود جهت روشن‌تر شدن موضوع برای کشور‌های عضو آژانس، برخی از وقایع گذشته را یادآور شد و اظهار داشت: با در نظر گرفتن تفاوت دیدگاه‌ها در این شرایط، من نمی‌خواهم به ایده آل‌هایی که برخی‌ها در زمان نهایی شدن برجام در ۲۰۱۵ داشتند، اشاره کنم؛ اما فقط اجازه دهید تا به همه یک نکته واقعی را گوشزد کنم و آن این است که توافق وین بر مبنای اعتماد بین طرفین ایجاد نشد، بلکه اعتماد قرار بود تا به عنوان نتیجه اجرای تعهدات توسط طرفین باشد. بنابر این، با نگاه به چهار سال تجربه در اجرا و پیگیری این توافق، هر شخص درستکاری اعتراف خواهد کرد که یک چیزی در این میان مشکل دارد که با نگاه محاسباتی تطبیق نمی‌کند.

سفیر کشورمان با اشاره به اینکه در طول دو سال و نیم گذشته مطالب زیادی در مورد خروج غیرقانونی یکجانبه آمریکا از برجام و اعمال تحریم‌های غیر انسانی علیه ایران به عنوان علت ریشه‌ای وضعیت نامناسب رو به عقب و ناتوانی طرف‌های اروپایی در حفظ تعادل ذاتی برجام گفته شد، افزود: نکته اینجاست که رشته‌های این توافق، به مزایای پیش بینی شده برای هر یک از طرف‌های دیگر گره خورده، و هر عضوی نمی‌تواند صرفا به خواسته‌های خود بطور جداگانه فکر کند. از این روست که باید از خود بپرسیم آیا واقعا از حفظ برجام حمایت می‌کنیم؟

نماینده دائم ایران نزد سازمان‌های بین المللی همچنین با یادآوری اینکه رویکرد جمهوری اسلامی ایران در ۴ سال گذشته از زمان اجرای توافق، سندی شفاف از عزم آن در اجرای تعهداتش ذیل برجام بوده و تمایل آن را برای یافتن یک راه حل عملی و منطقی برای این موضوع ثابت می‌کند، گفت: ایران امیدوار است که مابقی طرفین برجام و نیز جامعه بین المللی این قطار از ریل خارج شده را به مسیر صحیح اقدام از طریق برداشتن گام‌های عملی معتبر برای بهبود اعتماد و بازگرداندن تعادل از دست رفته در این توافق، برگردانند. بدین منظور، آنان بایستی به مسیر اعتمادسازی برگشته و در آن صورت، جهان خواهد توانست شاهد اعتماد به چارچوب چندجانبه گرایی باشد.

انتهای پیام/

منبع خبر : باشگاه خبرنگاران جوان

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

مایل به ثبت نظر خود میباشید?
نظر خود را در زیر ثبت نمایید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *