عرفات و منا آماده میزبانی زائران خانه خدا

به گزارش گروه اجتماعی باشگاه خبرنگاران جوان؛ عصر جمعه با خروج از شهر مکه مکرمه، راهی عرفات شدیم، منطقه‌ای در حدود ۲۰ کیلومتری جنوب شرق مکه؛ منطقه‌ای در حصار کوه‌های کوتاه و بلند صخره‌ای؛ نقطه‌ای از زمین که طی یک هفته آینده به محل تجمع میلیون‌ها مسلمان تبدیل خواهد شد تا بخشی از اعمال حج تمتع خود را در این مکان انجام دهند.

در طول مسیر، در نزدیکی‌های منطقه‌ای به نام مزدلفه سایه بان‌ها و کمپ‌های استراحت و سرویس‌های بهداشتی توسط دستگاه‌های ذی‌ربط سعودی آماده شده است.

این استراحت گاه‌ها در حدفاصل چند کلیومتری عرفات برپا شده است و هنگامی که به عرفات می‌رسیم، انبوهی از چادر‌های محل اسکان حجاج به چشم می‌خورد که با ترتیب و نظم خاصی برپا شده است.

هنگامی که وارد کمپ حجاج ایرانی شدیم، طلال رئیس موسسه المطفی سعودی و جمعی از مدیران این موسسه به استقبال هیات ایرانی آمدند. استقبال گرم و نشستی صمیمی که در آن روند امور اجرایی برای آماده سازی خیمه‌های عرفات برای حجاج ایرانی با حضور مسئولان ایرانی و سعودی بررسی شد.

پس از یکسری گفتگو‌ها در خصوص مسائل جاری در ارتباط با آماده سازی محل اسکان ده‌ها هزار حاجی ایرانی در عرفات و منا، حمید محمدی و طلال از خیمه‌های برپا شده در عرفات و منا بازدید کردند.

چادر‌های گروهی و جمعی بسیار بزرگی برپا شده که در آن دستکم ۶ کولر گازی بزرگ عمودی تعبیه شده و کف آن با قالیچه‌های ماشینی فرش شده است.

محوطه سازی و امور زیرساختی ازجمله سرویس‌های بهداشتی و امکانات اردوگاهی برای اسکان زائران ایرانی در هفته آینده نیز تقریبا آماده شده است.

در پایان بازدید در عرفات، محمدی رئیس سازمان حج و زیارت گفت، با هماهنگی وزارت حج عربستان ۸۶ هزار زائر ایرانی وارد عربستانی می‌شوند که بیشتر آنان طی روز‌های گذشته وارد مدینه و مکه شده اند.


بیشتر بخوانید: اعزام ۶۸ هزار زائر ایرانی حج ۹۷ به عربستان


وی از هماهنگی‌های صورت گرفته برای رفع اشکالات سال گذشته و برپایی چادر‌های اسکان در عرفات و مناسخن گفت و افزود: وضعیت چادر‌ها از نظر ظاهری و امکانات نسبت به سال گذشته بهتر شده است.

پس از این مصاحبه کوتاه، طرفین به سمت منا روانه شدند و از کمپ استقرار حاجیان ایرانی در این مکان نزدیک به شهر مکه نیز بازدید کردند.

مناسک حج از هفتم ذیحجه (هفته آینده) با حرکت نزدیک به ۳ میلیون حاجی از سراسر جهان اسلام به سمت عرفات آغاز می‌شود.

از ایران نیز ۸۶ هزار زائر که تا روز جمعه بیش از ۶۰ هزار تن از آنان وارد عربستان شده اند، در حج تمتع امسال شرکت دارند.

انتهای پیام/

منبع خبر : باشگاه خبرنگاران جوان

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

مایل به ثبت نظر خود میباشید?
نظر خود را در زیر ثبت نمایید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *