ظریف با رئیس‌جمهوری و رئیس پارلمان گرجستان دیدار می‌کند

ظریف با رئیس جمهوری و رئیس پارلمان گرجستان دیدار می‌کند

به گزارش حوزه سیاست خارجی گروه سیاسی باشگاه خبرنگاران، ظریف امروز (سه شنبه) با میخائیل جانلیدزه وزیر امور خارجه گرجستان دیدار و گفت وگو می کند.

وزیر خارجه ایران همچنین با ایراکلی کوباخیدزه رییس پارلمان این کشور در محل مجلس قانونگذاری این کشور مذاکره خواهد کرد.

رئیس دستگاه دیپلماسی ایران سپس با امضای دفتر میهمانان افتخاری پارلمان گرجستان در میدان قهرمان همراه با اجرای سرود ملی این کشور، تاج گل نثار کرده و در ادامه ظریف با گیورگی گاخاریا وزیر اقتصاد و توسعه پایدار مذاکره می کند.

حضور و سخنرانی در همایش اقتصادی با شرکت فعالان اقتصادی دو کشور از دیگر برنامه های وزیر خارجه ایران در تفلیس است.

بر اساس برنامه اعلام شده، ظریف در ادامه برنامه های خود با گیورگی کویریکاشویلی نخست وزیر و گیورگی مارگولاشویلی رییس جمهوری گرجستان نیز دیدار و مذاکره می کند.

شرکت در ضیافت ناهار به میزبانی وزیر خارجه گرجستان و دیدار از آرشیو ملی گرجستان از دیگر برنامه های ظریف اعلام شده است و سپس از این کشور راهی قرقیزستان سومین مقصد سفر منطقه ای خود خواهد شد.

گُرجِستان به پایتختی تفلیس در منطقهٔ قفقاز و اوراسیا مانند دیگر جمهوری سابق شوروی استقلال یافته پس از فروپاشی با دریای سیاه، از شمال با روسیه، از جنوب با ترکیه و ارمنستان و از جنوب‌شرق هم با جمهوری آذربایجان هم‌مرز است.

گرجستان به دلیل موقعیت ویژه جغرافیایی یکی از کشورهایی است که از روابطی خوب با اتحادیه اروپا برخوردار است و همچنین تمایل دارد وارد این اتحادیه شود که در برگیرنده فرصت های گسترده اقتصادی، اجتماعی و سیاسی خواهد بود.

ظریف به دعوت همتایان خود و به مناسبت بیست و پنجمین سالگرد استقلال سه کشور از جمهوری های سابق شوروی به منطقه آسیای میانه و قفقاز سفر کرده است.

یک هیات اقتصادی و صنعتی از بخش های دولتی و خصوصی نیز وزیر امور خارجه ایران را در این سفر همراهی می کنند.

ظریف دیروز نیز نیز در ترکمنستان با قربانقلی بردی اف رئیس جمهوری این کشور دیدار و درباره توسعه مناسبات دوجانبه گفت و گو کرد که حدود دو ساعت طول کشید.

سخنرانی در نشست مشترک تجاری ایران و ترکمنستان با شرکت وزیر خارجه دو کشور و همچنین اعضای هیات همراه ظریف و فعالان اقتصادی دو کشور از دیگر برنامه های امروز این سفر بود.

همچنین در دیدار ظریف و رشید مرداف وزیران خارجه ایران و ترکمنستان در ساختمان وزارت خارجه این کشور، راهبرد توسعه هر چه بیشتر روابط به ویژه در بخش های اقتصادی و همکاری های تهران در صنعتی سازی ترکمنستان بررسی شد.

سخنرانی ظریف در جمع اساتید و دانشجویان انستیتو روابط بین الملل وزارت امور خارجه ترکمنستان درباره اهمیت همکاری های دوجانبه برای توسعه هر چه بیشتر مناسبات از جمله سیاسی و اقتصادی و همچنین حفظ صلح و ثبات در منطقه، پایان بخش برنامه سفر یک روزه وزیر خارجه و هیات ایرانی به عشق آباد بود.

همچنین در جریان دیدارها و مذاکرات انجام شده، بیست و پنجمین سالگرد استقلال ترکمنستان پس از فروپاشی شوروی و ۲۵ ساله شدن برقراری روابط دو کشور گرامی داشته شد.

در چارچوب این مناسبت دوجانبه نیز نمایشگاه عکسی برپا شده که وزیر خارجه ایران و هیات همراه با میزبانان ترکمنستانی از آن بازدید کردند.

انتهای پیام/

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

مایل به ثبت نظر خود میباشید?
نظر خود را در زیر ثبت نمایید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *