طرح تشکیل دیوان محاسبات شهری تهران به زودی در صحن شورا

رئیس کمیته بودجه و نظارت مالی شورای شهر تهران مطرح کرد؛

به گزارش خبرنکار حوزه شهری گروه اجتماعی باشگاه خبرنگاران جوان، مجید فراهانی رئیس کمیته بودجه و نظارت مالی شورای شهر تهران در نشست خبری که امروز سه شنبه ۱۸ آذرماه با عنوان گزارش به مردم و رونمایی از دستاورد‌های شورا در حوزه محاسبات و پایش عملکرد برگزار شد، اظهار کرد: در آستانه روز جهانی مبارزه با فساد از گزارشات روشنگر، پرسشگری و مطالباتی که با پیگیری شما زمینه ساز اصلاح و بهبود فرآیند‌ها و کاهش فساد شده تشکر می‌کنم.

او افزود: از مهم‌ترین وعده‌های شورای پنجم ارتقاء انضباط مالی و اعمال حق نظارت مالی شورا بدون هیچ ملاحظه‌ای بوده است که بر همین اساس، شورا در مسیر استفاده از این حق قانونی بر اساس بند ۸ و بند ۳۰ ماده ۸۰ قانون شورا‌ها مورد تاکید قرار گرفته است.

فراهانی عنوان کرد: دو مصوبه جدی وجود داشت که این مصوبات از حیث فرآیند محوری، حاکم کردن قانون و شفافیت با تکیه بر تجربیات شورا در ادوار گذشته برای نخستین بار در این دوره به تصویب رسید.

ناظر رئیس شورا در پایش و عملکرد شورا شهر با اشاره به دو مصوبه مهم و اثر گذار در حوزه نظارت مالی تصریح کرد: این دو مصوبه از نظام نامه نحوه ارزیابی، تایید و نظارت بر عملکرد ذیحساب وقائم مقامان ذیحساب شهرداری تهران و دیگر نظام نامه نحوه انتخاب حسابرس و راهبری عملیات حسابرسی در شهرداری تهران که با تصویب این دو نظام نامه نحوه اعمال نظارت مالی شورا در حین خرج از طریق قائم مقامان ذیحساب و پس از خرج توسط حسابرسان سامان پیدا کرد.

فراهانی تشریح کرد: البته تا پیش از پایان شورا طرح تشکیل” دیوان محاسبات شهری تهران”نیز تقدیم شورا خواهد شد تا ما به وعده و عهدمان با مردم شریف تهران عمل کرده باشیم.

ناظر رئیس شورا درامور محاسبات و پایش عملکرد شورای اسلامی شهر تهران گفت: همین جا لازم می‌دانم از رئیس شورا تقاضا کنم تا آئین نامه صیانت و حمایت از گزارشگران فساد را که با کار کارشناسی کمیته بودجه و نظارت مالی و کمیته شفافیت و کمیسیون حقوقی تکمیل شده است را در اولویت رسیدگی و تصویب در صحن شورا قرار دهند تا شاهد صیانت، حمایت و تقدیر از گزارشگران فساد در شهرداری تهران باشیم.

فراهانی با بیان اینکه امروز از سه دستاورد شورا در حوزه محاسبات و پایش عملکرد رونمایی می‌شود، بیان کرد: یکی از اقدامات انجام شده در این حوزه راه اندازی اپلیکیشن ذیحساب شهر است که برای اولین بار دست نامه الکترونیکی مالی و معاملاتی ویژه ذیحسابان منتخب شورای اسلامی شهر تهران توسط معاونت محاسبات و پایش عملکرد شورا طراحی و اجراء شده است.

او افزود: این اپلیکیشن علاوه بر آنکه کلیه مقررات و قوانین مالی و معاملاتی، مصوبات شورا و … را در دسترس کاربران قرار می‌دهد، از امکان گزارشگری مالی آنلاین قائم مقامان ذیحساب به شورا و امکان ثبت شکایت شهروندان از عملکرد قائم مقامان ذیحساب و ثبت گزارش تخلفات مالی و معاملاتی در شهرداری برخوردار می‌باشد.

فراهانی با بیان اینکه دسترسی به محتوای آموزشی حوزه مالی و معاملاتی، اطلاعات برنامه و بودجه شهرداری و گزارشات تفریغ بودجه و حسابرسی صورت‌های مالی از دیگر امکانات این اپلیکیشن به شمار می‌آید، ادامه داد: کلیه کاربران برای دانلود و استفاده از این اپلیکیشن می‌توانند به پایگاه اطلاع رسانی شورا مراجعه نمایند.

ناظر رئیس شورا درامور محاسبات و پایش عملکرد شورای اسلامی شهر تهران با اشاره به دیگر اقدامات تاکید کرد: انتشار کتاب چالش‌ها و مشکلات محلات شهر تهران از دیگر موارد است.

او ادامه داد: این کتاب را می‌توان نخستین کتاب جمع نویسی شده بر پایه مساله یابی دانست که با مشارکت یکایک شورایاران عزیز محلات شهر تهران تهیه و نگارش شده است و همکارانم در معاونت محاسبات و پایش عملکرد با پالایش این داده‌ها و تبدیل آن به اینفوگرافیک و نقشه‌های منطقه‌ای و محلی مجموعه مشکلات و چالش‌های ۳۷۵ محله در ۲۲ منطقه شهر تهران را در قالب یک کتاب گردآوری کردند.

فراهانی گفت: همچنین به منظور مساله محور نمودن فعالیت‌های مدیریت شهری چالش‌های محلات هر منطقه و ناحیه را در قالب یک نقشه آماده کرده اند که ان شا الله و پس از این موضوع به شهرداران مناطق ابلاغ خواهد شد تا مسیر عملکرد مدیریت شهری منطقه را در کاهش و حل مشکلات محلات بکار بندند.

ناظر رئیس شورا درامور محاسبات و پایش عملکرد شورای اسلامی شهر تهران ادامه داد: همچنین در پایش عملکرد مناطق که توسط شورا انجام می‌گیرد، وضعیت عملکرد شهرداری مناطق در کاهش و حل این مشکلات مورد ارزیابی قرار خواهد گرفت.
وی افزود: دیگر اقدام سامانه الکترونیکی کمیسیون ماده ۳۸ آئین نامه مالی شهرداری‌ها (سامانه دعاوی پیمانکاران با شهرداری تهران) است.

رئیس کمیته بودجه و نظارت مالی شورای شهر تهران بیان کرد: این سامانه به عنوان یکی از سامانه‌های حوزه نمایندگان شورا در کمیسیون‌ها و مجامع به منظور تمام الکترونیکی کردن فرآیند ثبت دعاوی، مستند سازی و قابل رهگیری کردن شکایات و دعاوی پیمانکاران و طرف‌های قرار داد با شهرداری تهران طراحی و اجراء شده است.

او در توضیح این‌کمیسیون بیان کرد: کمیسیون ماده ۳۸ بر اساس آئین نامه مالی شهرداری‌ها با حضور نماینده قوه قضائیه، نماینده فرمانداری و نماینده شورای شهر به منظور رسیدگی به دعاوی شهرداری و طرف قرارداد با شهرداری تشکیل می‌شود که اینجانب به عنوان نماینده شورا در این کمیسیون عضویت دارم و با هدف شفافیت راه اندازی این سامانه را از اولین جلسه حضورم در این کمیسیون مورد پیگیری قرار دادم و اکنون این سامانه پس از فعالیت دوره آزمایشی آماده کاربری و بهره برداری است.

ناظر رئیس شورا درامور محاسبات و پایش عملکرد شورای اسلامی شهر تهران در پایان گفت: آنچه انجام شده است در مسیر ادای حق به شهر انجام شده است، امیدوارم زمینه رضایت همشهریان عزیزمان بیش از پیش فراهم شده باشد.


بیشتر بخوانید:


انتهای پیام/

منبع خبر : باشگاه خبرنگاران جوان

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

مایل به ثبت نظر خود میباشید?
نظر خود را در زیر ثبت نمایید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *