ضرورت برقراری پیوند میان مراکز علمی و قوه قضاییه برای کاهش جرم

ضرورت برقراری پیوند میان مراکز علمی و قوه قضاییه برای کاهش جرمبه گزارش گروه اجتماعی باشگاه خبرنگاران جوان؛ محمدباقر الفت معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم قوه قضاییه در نشست اتاق فکر مرکز مطالعات اجتماعی و جرم شناسی این معاونت که با حضور اساتید دانشگاه و مسئولان برخی نهاد‌ها برگزار شد، اظهار کرد: اقدامات و فعالیت‌های پیشگیرانه باید با نظارت جامعه علمی کشور انجام و تقویت شود.

معاون رییس قوه قضاییه با تاکید بر پیوند بین مراکز علمی با فعالیت‌های نهاد‌ها به ویژه قوه قضاییه تصریح کرد: دانشگاه محور کار است و دانشگاه‌ها در کنار برنامه‌های قوه قضاییه می‌توانند حضور داشته باشند.

وی این اقدام را مورد تاکید رهبر معظم انقلاب و توصیه رئیس قوه قضاییه دانست و ادامه داد: بخشی از همایش‌هایی که برگزار می‌شود، باید به تولید علم پیشگیری کمک کند چون هدف از همه این اقدامات و تلاش ها، کاهش جرم، جنایت و دعاوی در کشور است و در حقیقت می‌خواهیم مصلح اجتماعی باشیم.

الفت با اشاره به اینکه مجموعه اقدامات پیشگیرانه باید چنان سازمان یافته مدیریت شود که در نهایت اهداف ترسیم شده محقق شود، تصریح کرد: در معاونت اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم قوه قضاییه، زمینه عملیاتی شدن پژوهش ها، یافته‌های علمی و نظرات اساتید فراهم می‌شود.

وی ادامه داد: متاسفانه از آنجا که عمده رفتار‌های خشونت آمیز و جرم زا در محیط اجتماعی افراد ریشه دوانیده است، با کمک اساتید دانشگاه و حوزه می‌توان به سمت مبدا و منبع شناسی جرم حرکت و به تبع آن، با بررسی علل و عوامل بروز جرم، از وقوع آن پیشگیری کرد یا اینکه آن بزه را تا میزان زیادی کاهش داد.

اتاق فکر و هیات‌های اندیشه ورز متبوع در ۴ فصل و ۱۲ ماده با دعوت از اساتید برجسته دانشگاه و حوزه در این معاونت تشکیل شده است و ابزار مدیریتی است که می‌تواند با بهره‌­گیری از تفکر جمعی، با شناسایی فرصت ها، تهدیدها، نقاط قوت و ضعف، خطاپذیری عملکرد مجموعه را به کمترین میزان ممکن کاهش داده و در ارائه راه حل‌هایی برای بهبود عملکرد، مفید باشد.

اتاق فکر از سه کمیته پیشگیری از آسیب‌های اجتماعی، پیشگیری از آسیب‌های نوپدید و جرایم سایبری، و پیشگیری از آسیب‌های جرایم، دعاوی و اختلافات تشکیل شده است.

انتهای پیام/

منبع خبر : باشگاه خبرنگاران جوان

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

مایل به ثبت نظر خود میباشید?
نظر خود را در زیر ثبت نمایید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *