شورا از تخریب ۴۱۱ باغ جلوگیری کرد/ هیچ پرونده‌ای به نام برج باغ در شهرداری باز نخواهد شد

خبرنگار: کاظمی‌/تخریب بیش از ۱۰۰ هکتار از باغات تهران در سایه مصوبه برج باغاتبه گزارش خبرنگار حوزه شهری گروه اجتماعی باشگاه خبرنگاران جوان، محسن هاشمی رفسنجانی رئیس شورای شهر تهران ظهر امروز در پایان صد و سی و دومین جلسه شورای شهر تهران در جمع خبرنگاران حضور یافت و با اشاره به مصوبات امروز شورای شهر گفت: تمام وقت جلسه امروز صرف رسیدگی به لایحه ارسالی از شهرداری تهران در مورد ایمنی سرویس مدارس دانش آموزان شد.


بیشتر بخوانید؛ لایحه جدید برج باغ و باز هم راه‌های دور زدن قانون / نقش ۵۰۰ میلیارد تومان عوارض در تغییر شعار‌های اصلاح‌طلبانه + سند 


رئیس شورای شهر تهران با بیان اینکه پر ماده‌ترین لایحه شورای شهر در طول یک سال و نیم گذشته همین لایحه است که دارای ۱۹ ماده می‌باشد، افزود: خوشبختانه این لایحه توانست در این جلسه رأی مثبت را کسب کند و به تصویب برسد.

وی با اشاره به لایحه جنجالی برج باغ که هفته گذشته به تصویب رسید، گفت: به نظر من در خصوص لایحه برج باغ نسبت به شورا کم لطفی شد، زیرا خبرنگارانی که در صحن شورا حضور داشتند این لایحه را با کم لطفی پوشش دادند و برخی رسانه‌ها این مصوبه را با تیتر‌های تخریبی منعکس کردند و همین وضعیت سبب شد که فضا در این مورد ملتهب شود.

هاشمی تصریح کرد: آنچه که منعکس شد واقعیت نداشت و رسانه‌ها باید واقعیت را منعکس کنند و البته این حق را دارند که در کنار آن انتقاد کنند.

رئیس شورای شهر تهران اظهار کرد: واقعیت این بود که با توجه به مصوبه قبلی که در مورد برج باغات وجود داشت تعداد زیادی باغ که عدد آن از مرز ۱۰۰۰ هم عبور می‌کرد تخریب و تبدیل به برج باغ شد و شورای پنجم تصمیم گرفت که جلوی این کار را بگیرد و در همین راستا طی طرحی شهرداری را الزام کرد که مصوبه برج باغات را به صورت قانونی منسوخ کند و لایحه آن را به شورا بفرستد و در نتیجه هدف شورای شهر این بود که جلوی تخریب باغات را بگیرد.

وی با بیان اینکه بیش از ۱۰۰ هکتار از باغات تخریب و ۴۷۳ پرونده هم در شهرداری ایجاد شده بود، گفت: این پرونده‌ها باید به روش برج باغ قدیم اعمال می‌شد.

هاشمی با بیان اینکه ۴۷۳ پرونده بلاتکلیف در این زمینه وجود داشت، ادامه داد: در اصل شورای شهر از تخریب ۴۱۱ باغ جلوگیری کرد و لذا رسانه‌ها باید اعلام می‌کردند که شورا جلوی تخریب ۴۱۱ باغ را گرفت، اما بیشتر بر روی این موضوع تمرکز کردند که به ۶۲ باغ اجازه تخریب داده شد.

رئیس شورای شهر تهران با بیان اینکه قرار شد تا کمیته‌ای این ۶۲ پرونده را بررسی کند و در مورد باغ‌هایی که تعداد درختان آن زیاد است با مالکین مذاکره کند، اظهار کرد: بر همین اساس قرار شد پیگیری کنند که چگونه این حقوق مکتسبه را در جای دیگر به مالکین بدهند تا سبب تخریب باغات نشود و لذا این کمیته باید در مورد این ۶۲ باغ بررسی بیشتری کند و این نشان می‌دهد که هنوز مجوز قطعی برای تخریب ۶۲ باغ صادر نشده است.

وی ادامه داد: در این لایحه مصوب شد که اگر باغی دارای جنبه تاریخی است از این ۶۲ مورد حذف شود و در نهایت نسبت به زمین‌هایی که کاملاً درختانش از بین رفته و جریمه آن‌ها پرداخت شده مجوز بدهند.

هاشمی افزود: ما مدعی هستیم که بر اساس دستور مقام معظم رهبری که چند سال پیش صادر کرده‌اند جلوی تخریب بیش از ۴۳۰ باغ را گرفتیم و از این به بعد هم دیگر هیچ پرونده‌ای به نام برج باغ در شهرداری باز نخواهد شد و این اقدامی مثبت بود که متأسفانه به صورت منفی منعکس شده بود.

رئیس شورای شهر تهران با بیان اینکه شهرداری بیش از ۷۰۰ میلیارد تومان در گذشته برای برج باغ‌ها پول گرفته بود، گفت: شهرداری می‌توانست نسبت به این پرونده‌ها اعمال نظر کند که در این صورت مالکین می‌توانستند به خاطر حقوق مکتسبه‌ای که دارند به دیوان عدالت اداری شکایت کنند و در نتیجه کل مصوبه از بین می‌رفت و برای جلوگیری از تخریب ۴۷۳ باغ هیچ راهکاری نداشتیم.

هاشمی در پایان نسبت به هویت مالکین این ۶۲ باغ اظهار بی اطلاعی کرد و گفت: حتی یک نفر از آن‌ها را هم نمی‌شناسم.

انتهای پیام/

شورای شهر تهران جلوی تخریب ۴۱۱ باغ را گرفت

منبع خبر : باشگاه خبرنگاران جوان

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

مایل به ثبت نظر خود میباشید?
نظر خود را در زیر ثبت نمایید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *