شهرداری باید روزانه ۲۵ میلیارد تومان برای هزینه‌هایش درآمد کسب کند/ تهران در سال ۹۷ هیچ روز ناسالمی را تجربه نکرده است

شهردار تهران با بیان اینکه با چالش جدی تامین منابع روبرو هستیم، گفت:شهرداری باید روزانه ۲۵ میلیارد تومان کسب درآمد کند.


شهرداری باید روزانه ۲۵ میلیارد برای هزینه‌هایش درآمد کسب کندبه گزارش خبرنگار حوزه شهری گروه اجتماعی باشگاه خبرنگاران جوان، پیروز حناچی شهردار تهران صبح امروز در نخستین نشست خبری خود با اصحاب رسانه ضمن تبریک ولادت حضرت زهرا (س) و گرامیداشت شهدای عملیات فاو و شهردار شهید مهدی باکری گفت: ما در این دوره با چالش جدی تامین منابع روبرو هستیم.

 حناچی با بیان اینکه شهرداری یک دستگاه درآمدهزینه‌ای است و از محل مالیات بر ارزش افروده هم کمک‌هایی از دولت می‌گیرد، افزود: شهرداری باید روزانه ۲۵ میلیارد برای هزینه‌هایش درآمد کسب کند.

وی ادامه داد: براساس نظرسنجی‌ها و از نگاه شهروندان آلودگی هوا و ترافیک در صدر مشکلات قرار دارد و بیشترین مشکل را در حوزه حمل و نقل و ترافیک داریم.

حناچی با اشاره به اینکه به بهره برداری رساندن خطوط ۶ و ۷ مترو اصلی‌ترین هدف ما بود، اظهار کرد: خط ۶ مترو را در خاتمه امسال و خط ۷ را از مهدیه تا میدان صنعت افتتاح می‌کنیم.

وی با بیان اینکه برای خط ۷ مترو از طریق مشارکت ۷۰۰ میلیارد وام و برای خط ۶ هم ۲ هزار میلیارد از بانک شهر منابع گرفتیم، بیان کرد: به زودی این دو خط به بهره برداری می‌رسد.

شهردار تهران گفت: خط ۶ و ۷ مترو به لحاظ مهندسی قابلیت‌هایی دارند و استفاده از قطار بدون راننده در آینده امکان پذیر است.

حناچی ادامه داد: در حوزه حمل و نقل و ترافیک اثرات طرح کاهش قابل توجه است و امسال وضعیت بهتری داریم و سهم روز‌های پاک از ۳ روز به ۱۳ روز رسیده است.

وی با اشاره به اینکه تهران در سال ۹۷ هیچ روز ناسالمی را تجربه نکرده است، افزود: سال گذشته اگرچه نزولات جوی هم موثر بود ولی تا این تاریخ ۵ روز ناسالم داشتیم.

شهردار تهران با بیان اینکه افزایش خطوط معاینه فنی و دوربین‌های شهری و اجرای طرح جدید در این وضعیت بی تاثیر نبوده است، اظهار کرد: برای برنامه‌های آتی هم ۲۲ کیلومتر خط مترو را تکمیل می‌کنیم.

حناچی با اشاره به اینکه بهره برداری از ۱۳ ونیم کیلومتر از خط ۷ مترو در سال ۹۸ در دستور کار است، افزود: تلاش برای کاهش یک دقیقه‌ای سر فاصله قطار‌ها با افزایش ناوگان و فعال کردن فعالیت‌های مجتمع‌های ایستگاهی از موضوعاتی است که دنبال می‌کنیم.

وی با بیان اینکه جایگزینی ۲۰۰۰ دستگاه اتوبوس و خرید ۷۰۰ فیلتر جذب دوده هم در دستور کار شهرداری تهران است، گفت: خرید و نصب هزار دستگاه سامانه ثبت تخلفات نیز در دستور کار قرار دارد.

حناچی با اشاره به اینکه تایید طرح تفصیلی منطقه ۲۲ از چالش‌های جدی بود که اکنون تصویب شده و مراحل ابلاغ را طی می‌کند، تصریح کرد: جمع آوری کارگاه‌های ساختمانی کار بزرگی بود که یکی از آن‌ها هم کارگاه میدان ۷ تیر است و تلاش می‌کنیم هر چه زودتر تمام شود.

شهرداری تهران با بیان اینکه راه اندازی سامانه جامع فنی و عمرانی هفته گذشته انجام شد، افزود: ۳۲ پروژه نیمه تمام در سال ۹۸ به پایان خواهند رسید.

وی ادامه داد: منطقه عمومی ری و تهران به دلیل آب‌هایی که از البرز جاری شده شکل گرفته است و به همین دلیل در مورد احیای روددره‌های پایتخت برنامه‌ریزی کرده‌ایم.

حناچی اضافه کرد: ۶ دستگاه نردبان هیدرولیکی هفته دیگر به آتش‌نشانی تهران تحویل داده می‌شود و ۶ دستگاه هم در گمرک در انتظار وجوهات هستند.

شهردار تهران با اشاره به اینکه برای شب عید هم علی‌رغم اینکه وظیفه مستقیم در زمینه کالا نداریم تلاش می‌کنیم سرویس بهتری را به مردم بدهیم، خاطرنشان کرد: ۱۲ بوستان تا آخر امسال در تهران افتتاح می‌شوند.

وی تاکید کرد: جهت‌گیری شورا و شهرداری تهران جلوگیری از تخریب باغات است و تلاش می‌کنیم باغاتی که در اختیار سازمان‌های دولتی قرار دارند را  تثبیت کنیم.

شهردار تهران در پاسخ به سوال باشگاه خبرنگاران جوان مبنی بر اینکه چه تضمینی می‌دهید که تردد در سایر خیابان‌های پایتخت منوط به پرداخت عوارض و یا مقررات طرح زوج و فرد نشود، گفت: در طرح قبلی قاعده مشخصی برای توزیع سهمیه ترافیکی وجود نداشت.

حناچی با بیان اینکه در این حوزه با اعطای مجوز‌های رایگان ، شناور و تشویق مردم به تخلف را به جای قانون‌مداری مواجه بودیم، ادامه داد: تاثیرات طرح جدید مثبت بود و ما هیچ راهی جز کاهش استفاده از خودرو‌های شخصی نداریم.

شهردار تهران تاکید کرد: ما باید در این شهر میزان استفاده از خودروی شخصی را برای همه به یک نسبت کاهش دهیم و اگر این کار را کنیم نفعش برای همه است.

وی اضافه کرد: در خیلی از کشور‌ها به قدری به میزان تعلق محلی دامن می‌زنند که ساکنین از مراکز محلی خودشان خرید کنند وما فاصله زیادی تا آن مرحله داریم.

حناچی گفت: ما باید حداکثر تعلق به محلات را ایجاد و تلاش کنیم این جهت گیری اساسی در شهرداری اجر شود.

شهردار تهران با بیان اینکه پیمانکاران خرد و کلانی مطالباتی دارند که در مقابل شورا تجمع می کنند، اظهار کرد: به نظر می‌آید اتفاقی که اینگونه ساماندهی می شوند عادی نیستند.

وی ادامه داد: به نظر می رسد افراد به دلایل مختلف علاقه دارند تا فضایی را در مقابل شهرداری ایجاد کنند تا مدیران تحت فشار قرار بگیرند.

در حال تکمیل…

منبع خبر : باشگاه خبرنگاران جوان

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

مایل به ثبت نظر خود میباشید?
نظر خود را در زیر ثبت نمایید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *