سیستان و بلوچستان رکورد دار حاشیه نشینی در کشور/۹۳ درصد جمعیت چابهار در حاشیه شهر زندگی می‌کنند

گرگیج در گفتگو با باشگاه خبرنگاران جوان خبر داد

سیستان و بلوچستان رکورد دار حاشیه نشینی در کشور/93 درصد جمعیت چابهار در حاشیه شهر زندگی می‌کنندنماینده مردم سیستان و بلوچستان در شورای عالی استان‌ها گفت: در بین استان‌های کشور استان سیستان و بلوچستان پایین‌ترین رتبه را در برخورداری از شاخص‌ها  و متأسفانه در حاشیه‌نشینی بالاترین رتبه کشور را دارد.

شه بخش گرگیج نماینده مردم سیستان و بلوچستان در شورای عالی استان‌ها و عضو هیئت رئیسه شورای عالی استان‌ها در گفتگو با خبرنگار حوزه شهری گروه اجتماعی باشگاه خبرنگاران جوان؛ حاشیه‌نشینی را یکی از معضلات مهم کشور دانست و گفت: حاشیه‌نشینی آسیب جدی به بافتهای شهری و روستایی وارد می‌کند.

وی در ادامه خاطرنشان کرد: افرادی که در حاشیه شهر و یا روستا و یا سکونتگاه‌های غیرمجاز زندگی می‌کنند به دلایل مختلف جذب نظام اقتصادی و اجتماعی شهر نشده‌اند و نتوانستند از امکانات و خدمات شهری و روستایی استفاده کنند.

وی بابیان اینکه با این تفاسیر از ۸۱ میلیون جمعیت کشور ۱۳ میلیون نفر در حاشیه شهرها و روستاها زندگی می‌کنند، ادامه داد: این آمار همچنان در حال رشد است.

گرگیج راه‌حل جلوگیری از افزایش حاشیه‌نشینی را برقراری شرایط متوازن بین جامعه شهری و روستایی دانست و گفت: عوامل حاشیه‌نشینی در مبدأ و مقصد باید مورد بررسی قرار گیرد. قطعا مبدا دارای دافعه‌هایی از جمله نداشتن امکانات آموزشی، بهداشتی، رفاهی و دسترسی نداشتن به راه مناسب و سایر تسهیلاتی است که لازمه زندگی بشری هستند.

نماینده مردم سیستان و بلوچستان در شورای عالی استان‌ها جاذبه‌هایی که در مقصد هستند را عامل اصلی مهاجرت افراد و زندگی در حاشیه شهرها دانست و گفت: رانت‌های موجود و تصرف اراضی و فروش آن‌ها پس از گذشت مدت زمانی به قیمت گزاف به حاشیه‌نشینی شدت می‌بخشد.

وی ساماندهی مناطق حاشیه‌نشین را مهمترین عامل بازدارنده از آسیب‌های اجتماعی ناشی از حاشیه‌نشینی دانست و گفت: در بین استان‌های کشور استان سیستان و بلوچستان پایین‌ترین رتبه را در برخورداری از شاخص‌ها  و متأسفانه در حاشیه‌نشینی بالاترین رتبه کشور را دارد.

وی با اشاره به اینکه براساس آمار، ۹۳ درصد جمعیت چابهار در حاشیه شهر و سکونتگاه‌های غیررسمی زندگی می‌کنند، گفت:خشکسالی‌های پی در پی و توجه نداشتن جدی به این موضوع مهمترین عامل حاشیه‌نشینی در چابهار است.

گرگیج با بیان اینکه در سال‌های اخیر طرح‌هایی برای جلوگیری از آسیب‌های اجتماعی حاشیه‌نشینی انجام شده است، گفت: رشد فزاینده جمعیت بدون لحاظ پیوست‌های اجتماعی کام مردم این شهرستان را تلخ کرده است. لازم است سازمان‌ها و نهادهای دخیل در این امر با کمک جامعه محلی در این شهر برای سامان دادن حاشیه‌نشینی اقدام کنند.

نماینده مردم سیستان و بلوچستان در شورای عالی استان‌ها شهر چابهار را از لحاظ استراتژیک مهم دانست و گفت: باید باور داشته باشیم که چابهار فقط محدوده منطقه آزاد نیست و توسعه متوازن و نگاه یکپارچه به تمام ابعاد مختلف شهری در مدیریت شهری مغفول مانده است.

انتهای پیام/

منبع خبر : باشگاه خبرنگاران جوان

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

مایل به ثبت نظر خود میباشید?
نظر خود را در زیر ثبت نمایید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *