سرقت مسلحانه ٢٠٠هزار یورویی از مرد خارجی در مشهد

سرقت مسلحانه ٢٠٠هزار یورویی از مرد خارجی در مشهدبه گزارش گروه اجتماعی باشگاه خبرنگاران جوان، هجدهم دی ماه یکی از شهروندان مشهدی با مرکز فوریت‌های پلیسی ١١٠ تماس گرفت و اعلام کرد فردی خارجی در منطقه سپاد هدف حمله افرادی مسلح قرار گرفته و اموالش به سرقت رفته است.

با اعلام این گزارش به مرکز پیام پلیس، بلافاصله تیمی از کلانتری سپاد مشهد برای صحت گزارش واصله به محل ارتکاب جرم اعزام شدند.


بیشتر بخوانید؛ کشف جسد مرد شیشه‌ای در حفره فاضلاب


با حضور مأموران در محل و آغاز بررسی‌های اولیه، مشخص شد که فردی خارجی در اطراف میدان سپاد هدف سرقتی مسلحانه از سوی افرادی مأمور‌نما قرار گرفته است. فرد تماس گیرنده که یکی از مغازه‌داران اطراف این میدان بود در مواجهه با مأموران پلیس بیان کرد: «مال‌باخته به سراغم آمد و در حالی که نمی‌توانست به خوبی فارسی صحبت کند مدعی شد افرادی مسلح همه پول‌هایش را سرقت کرده‌اند و از من خواست تا با پلیس تماس بگیرم.»

تهدید با سلاح کمری

تیم گشتی اعزامی به محل وقوع جرم، صحت خبر اعلامی را تأیید کردند از همین رو پرونده‌ای تحت عنوان سرقت مسلحانه نزد پلیس گشوده شد. با توجه به حساسیت این ماجرا، طبق دستور سردار تقوی، فرمانده انتظامی خراسان رضوی تیمی از مأموران اداره مبارزه با جرائم جنایی پلیس آگاهی مسئولیت ادامه تحقیقات پرونده را بر عهده گرفتند. تیم رسیدگی‌کننده برای کسب اطلاعات بیشتر از متهمان به سراغ شاکی که یک مسافر خارجی است رفتند.

مال باخته در مواجهه با مأموران گفت: «چند روز پیش به همراه خانواده‌ام به مشهد آمدیم. در مورد منطقه گردشگری سپاد و بازار‌های آن مطالبی را از همشهریانم که پیش‌تر به مشهد سفر کرده و از این محل خرید داشتند، شنیده بودم برای همین تنها به این منطقه رفتم. اطراف میدان سپاد بودم که یک دستگاه خودرو سواری راه خودروام را بست و یکی از سرنشینانش با حرکت دستش اشاره کرد تا خودروام را در کنار خیابان متوقف کنم. بعد از توقف چند مرد جوان از خودرو مقابل پیاده شدند و به طرف من آمدند. آن‌ها خود را مأمور پلیس معرفی کردند و از من خواستند تا مدارک شناسایی‌ام را ارائه کنم. از همان ابتدا به رفتار آن‌ها مشکوک شدم، اما چون چاره‌ای نداشتم مدارک خود را در اختیارشان قرار دادم.»

این مرد خارجی اظهاراتش را ادامه داد: «در حال و هوای خودم بودم که یکی از این افراد سلاح کلت کمری‌اش را به طرف من نشانه گرفت و با صدای بلند گفت که هر چه پول و لوازم قیمتی به همراه دارم به همدستش بدهم. از ترس جانم کاری که او خواست را انجام دادم و ٢٠٠هزار یورو وجه نقدی که به همراه داشتم را به آن‌ها دادم.»

ثبت سرقت با دوربین چند مغازه

کارآگاهان اداره مبارزه با جرائم جنایی پلیس آگاهی پس از دستیابی به اظهارات مال‌باخته و شواهد موجود دریافتند که با یک باند سرقت مسلحانه طرف هستند از این رو در قدم بعدی تحقیقات خود، برای شناسایی خودرو متهمان و مشخصات ظاهری آن‌ها پا به صحنه جرم گذاشتند.

مأموران در این مرحله از عملیاتشان دوربین‌های مداربسته چند مغازه را که مشرف به محل بود شناسایی کردند و طی حکم قضایی به سراغ مسئولان این واحد‌های صنفی رفتند. خوشبختانه دوربین‌های مداربسته لحظه سرقت را ثبت کرده بودند و ضابطان قضایی پس از استخراج تصاویر ضبط شده به سرنخ‌های مهمی دست یافتند.

مأموران در ادامه بررسی‌ها علاوه بر ثبت شماره پلاک خودرو متهمان چهره فرضی برخی از آن‌ها را ترسیم کردند و در اختیار دیگر تیم‌های گشتی پلیس قرار دادند.

دستگیری پس از ٢٠روز

تحقیقات میدانی و رصد اطلاعاتی مجریان قانون ادامه داشت تا اینکه مأموران هشتم بهمن ماه رد ٢نفر از متهمان این پرونده را در یکی از مناطق حاشیه‌ای شهر مشهد زدند. با شناسایی ٢مهره از این پرونده عملیات دستگیری آن‌ها آغاز شد و کارآگاهان پلیس آگاهی با همکاری دیگر تیم‌های انتظامی به سراغ این سارقان مسلح رفتند.

همه چیز طبق نقشه پیش می‌رفت و مخفیگاه این افراد تحت نظر نامحسوس کارآگاهان پلیس آگاهی قرار داشت. با توجه به اینکه مسلح بودن متهمان محرز بود از همین رو مأموران با تجهیزات کامل دفاعی آماده اجرای این عملیات نفس‌گیر شدند. مخفیگاه متهمان زیر نظر قرار داشت تا اینکه بالاخره سر و کله آن‌ها پیدا شد و ضابطان قضایی به محض رؤیت ٢متهم وارد عمل شدند.

مجریان قانون در این عملیات طی اقدامی ضربتی و غافل‌گیرانه ٢متهم را قبل از انجام هر عملی زمینگیر و دستگیر کردند، اما هیچ سلاح گرمی از آن‌ها به دست نیامد. ٢متهم دستگیر شده طی دستور قضایی به مرکز فرماندهی پلیس آگاهی خراسان رضوی منتقل شدند و تحت بازجویی‌های تخصصی پلیسی قرار گرفتند.

این ٢مرد جوان ابتدا حاضر به همکاری با پلیس نشدند و جرم خود را انکار کردند، اما پس از مواجهه با مستندات دیجیتالی و تصاویر ضبط شده چند دوربین مدار‌بسته به ناچار حقیقت این سرقت مسلحانه را فاش کردند.

شناسایی سرشبکه باند سارقان

با اعتراف ٢متهم سرنخ‌های تازه‌تری از سرکرده این باند سرقت و دیگر اعضای آن به دست آمد. کارآگاهان اداره مبارزه با جرائم جنایی پلیس آگاهی با تکمیل چند قطعه دیگر از پازل این پرونده توانستند چند قدم به متهم اصلی آن نزدیک شوند از همین رو مرحله سوم تحقیقات شروع شد.

مأموران در این مرحله از عملیاتشان با توجه به اطلاعات به دست آمده از دیگر عوامل این باند سرقت به سراغ چند مخفیگاه آن‌ها رفتند، اما متهمان که از دستگیری همدستان خود مطلع شده بودند، این محل‌ها را ترک و به محلی نامعلوم نقل مکان کرده بودند.

پیگیری‌های کارآگاهان پلیس همچنان ادامه داشت و هر سرنخی از متهمان به دست می‌آمد در پرونده ثبت می‌شد تا اینکه یکم اسفند خبر شناسایی عوامل فراری این گروه مسلح از سوی منابع اطلاعاتی به پلیس آگاهی اعلام شد.

تیم رسیدگی‌کننده پس از کسب این اطلاعات از بیم فرار مجدد مجرمانِ تحت تعقیب خود روز پنجشنبه دوم اسفند عملیات دستگیری دیگر اعضای این باند سرقت را اجرا کرد و طی هماهنگی قضایی به سراغ مخفیگاه آن‌ها رفت.

پایان کار سارقان مسلح

با توجه به اینکه احتمال درگیری مسلحانه وجود داشت، مأموران با درنظر گرفتن همه جوانب احتیاط وارد عمل شدند و طی اقدامی غافل‌گیرانه ۴متهم دیگر این پرونده را قبل از اینکه فرصت استفاده از سلاح‌های خود را داشته باشند دستگیر کردند.

کارآگاهان جنایی پلیس آگاهی پس از جلب سردسته این باند سرقت مسلحانه و ٣همدست دیگرش که مشغول تدارک نقشه سرقتی دیگر بودند، طی دستور قضایی محل را تحت بازرسی قرار دادند. عملیات جست‌وجوی محل ادامه داشت تا اینکه ٣قبضه سلاح جنگی شامل ٢کلت کمری و یک سلاح جنگی دیگر به همراه ۵تیغه خشاب جنگی که به طرز ماهرانه‌ای در قسمتی از این خانه مسکونی مخفی‌سازی شده بود، کشف شد. در این عملیات ٣دستگاه خودرو سواری متعلق به متهمان پرونده به دستور مقام قضایی توقیف و روانه پارکینگ شد.

فرمانده انتظامی خراسان رضوی در تشریح دیگر جزئیات این پرونده گفت: متهم اصلی پرونده دارای سوابق متعدد کیفری است و در برابر مستندات پرونده به جرم خود اعتراف و اعلام کرد که با تهدید سلاح جنگی ٢٠٠هزار یورو را از شاکی سرقت کرده‌اند. این فرد در بخش دیگری از اظهاراتش به طراحی نقشه یک سرقت دیگر از سرنشینان یک دستگاه خودرو سواری اشاره کرده است که با اقدام بموقع مأموران ما جلوی این اقدام مجرمانه او و همدستانش گرفته شد.

به گفته سردار محمد کاظم تقوی، ۶متهم دستگیر شده که یکی از آن‌ها نیز تبعه خارجی است پس از تشکیل پرونده به دادسرا معرفی و تحقیقات ما از این افراد برای کشف دیگر جرائم احتمالی‌شان ادامه دارد.

منبع: رکنا

انتهای پیام/

منبع خبر : باشگاه خبرنگاران جوان

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

مایل به ثبت نظر خود میباشید?
نظر خود را در زیر ثبت نمایید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *