زبان اشاره ایرانی به رسمیت شناخته می‌شود/ انجام آزمایش‌ ژنتیک رایگان برای خانواده‌های دارای دو معلول

به گزارش خبرنگار حوزه رفاه و تعاون گروه اجتماعی باشگاه خبرنگاران جوان، وحید قبادی دانا رئیس سازمان بهزیستی کشور در آستانه روز جهانی افراد ناشنوا، اظهار کرد: بزرگترین اقلیت در جهان افراد دارای معلولیت، افراد ناشنوا هستند.

وی با اشاره به اینکه یک میلیون و ۵۴۴ هزار فرد دارای معلولیت داریم که تحت پوشش سازمان بهزیستی هستند، گفت: ۲۳۸ هزار نفر دارای معلولیت ناشنوایی هستند که شدت معلولیت ۱۴۰ هزار نفر از آن‌ها شدید و خیلی شدید است.

رئیس سازمان بهزیستی کشور با بیان اینکه نقص‌های مادرزادی مخفی با انجام غربالگری‌های لازم شناسایی می‌شوند، گفت: بین ۲ تا ۴ هزار نفر از موالید زنده مشکل کم‌شنوایی شدید دارند، در ۲۵ درصد موارد علت شناخته شده است. ۲۵ درصد علل ناشنوایی، مشکلات زایمان، مصرف دارو و … است و ۵۰ درصد مربوط به موارد ژنتیکی می‌شود. بنابراین بررسی ژنتیکی افراد در خانواده‌هایی که در معرض خطر هستند بسیار مهم است و سازمان بهزیستی در ادامه فعالیت‌ها تمام افراد دارای معلولیت و خانواده آن‌ها را از لحاظ مشکلات ژنتیکی بررسی و مشاوره کرده و اگر نیاز باشد آزمایش‌های ژنتیکی به صورت رایگان انجام می‌شود.

رئیس سازمان بهزیستی کشور ادامه داد: در سال جاری تمام خانواده‌های دارای دو معلول تحت پوشش مشاوره رایگان برای آزمایش ژنتیک قرار گرفتند.

وی افزود: یکی از موضوعات حائز اهمیت برای افراد ناشنوا این است که زبان اشاره متفاوت است و هرشخص از یک زبان اشاره استفاده می‌کند که همین امر مشکلاتی را ایجاد کرده است و طی توافقاتی که شده امیدواریم همه از زبان اشاره واحد ایرانی بهره‌مند شوند و زبان اشاره ایرانی به رسمیت شناخته شود تا مشکل ناشنوایان حل شود.


بیشتر بخوانید


قبادی دانا گفت: ۶۵ تشکل در حوزه ناشنوایان در سطح کشور فعالیت می‌کنند که شرکای اجتماعی سازمان هستند تا شرایط بهتری را رقم بزنیم.

وی افزود: یکی از اقداماتی که پیگیر هستیم، این است که بتوانیم نظر وزارت بهداشت و بیمه سلامت را جلب کنیم و این کار برای پوشش توانبخشی افراد دارای معلولیت است، به عنوان مثال گفتار درمانی تحت پوشش بیمه نیست و امیدواریم با اجرای ماده ۶ بتوانیم آن را اجرا کنیم.

رئیس سازمان بهزیستی کشور ادامه داد: یکی از کار‌های خوبی که در حال انجام است فعالیت مراکز خانواده کودکان اختلال شنوایی است و در حال حاضر ۸۶ مرکز فعال هستند که دولت و بهزیستی به آن‌ها کمک می‌کنند.

قبادی دانا با بیان اینکه با توجه به محدودیت‌های موجود وسایل کمک توانبخشی داریم، گفت: با توجه به اینکه ناشنوایان ۱۵ درصد جمعیت کل معلولان در کشور را تشکیل می‌دهند، ۲۴ درصد اعتبارات توانبخشی برای ناشنوایان است و تنها ۱۵۰ نفر سمعک دریافت کردند.

وی با بیان اینکه یکی از کار‌های مناسب انجام شده در زمینه توانبخشی ناشنوایان کاشت حلزون است، ادامه داد: با کاشت حلزون افراد ناشنوا می‌توانند شنوایی خود را به دست بیاورند.

رئیس سازمان بهزیستی کشور اضافه کرد:کاشت حلزون از سال ۸۶ قوت گرفته است، به گونه‌ای که ۱۲ هزار نفر تحت عمل کاشت حلزون قرار گرفتند.

در حال تکمیل…

منبع خبر : باشگاه خبرنگاران جوان

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

مایل به ثبت نظر خود میباشید?
نظر خود را در زیر ثبت نمایید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *