دو اشتباه راهبردی اصلاح‌طلبان در انتخابات مجلس دهم/ رای نمایندگان مستقل پارلمان در بزنگاه در سبد رقیب است


رئیس شورای‌عالی سیاست گذاری اصلاح طلبان گفت: در انتخابات مجلس دهم دو اشتباه راهبردی انجام دادیم.


دو اشتباه راهبردی اصلاح‌طلبان در انتخابات مجلس دهم/ رای نمایندگان مستقل پارلمان در بزنگاه در سبد رقیب استبه گزارش حوزه احزاب و تشکل‌های گروه سیاسی باشگاه خبرنگاران جوان، محمدرضا عارف در جمع تعدادی از فعالان اصلاح طلب استان خراسان رضوی با تبریک هفته دولت و گرامی داشت یاد و خاطره شهیدان رجایی و باهنر بر لزوم همراهی تمامی ارکان حاکمیت با دولت تاکید کرد و گفت: دولت آقای روحانی دستاورد‌های ارزشمندی در حوزه‌های مختلف بویژه در عرصه بین‌الملل دارد و بی انصافی است اگر مشکلات فعلی کشور را تماما متوجه دولت بدانیم.

او با بیان اینکه منکر اشتباهات دولت در سیاست‌گذاری در حوزه اقتصادی کشور نیست، در عین حال گفت: موانع و مشکلاتی که دولت بر سر راه دارد باید توسط رئیس جمهور به مردم گفته شود باید با مردم صادقانه صحبت کرد و مطمئنم اگر مردم در جریان فعالیت‌ها و موانع قرار بگیرند همراهی بهتری با دولت خواهند داشت.

رییس شورای‌عالی سیاست گذاری اصلاح طلبان در بخش دیگری از سخنان خود با بیان اینکه بناست تا کار‌های اصلاح‌طلبان دیده نشود و گفتمان اصلاحات هدف‌گیری شده است، خاطرنشان کرد: فراکسیون امید و سایر بخش‌های در اختیار اصلاح‌طلبان عملکرد خوبی داشته‌اند که از جمله آن اقدامات می‌توان به اصلاح قانون کاهش مجازات اعدام و تابعیت فرزندان مادر ایرانی اشاره کرد، اما عده‌ای بنا دارند تا کار‌های اصلاح‌طلبان دیده نشود و گفتمان اصلاحات هدفگیری شده است.

او افزود: حتی در هجمه‌های رسانه‌های خارجی، تمرکز حملات بر روی اصلاح‌طلبان است چرا که اصلاح‌طلبان از نیرو‌های اصیل انقلاب هستند و تا زمانی که اصلاحات وجود داشته باشد، نظام دوام دارد.

عارف با بیان اینکه در بسیاری از موضوعات و کار‌های فراکسیون امید، علنی و رسانه‌ای شدن موضوع، رسیدن به موفقیت را سخت می‌کند، مانند حل موضوع حصر، تاکیدکرد: اصلاح قانون کاهش مجازات برخی از قاچاقچیان موادمخدر از کار‌های خوب فراکسیون امید بود چرا که رتبه ایران در بین کشور‌هایی که مجازات اعدام دارند را چندین پله کاهش داد و در مجامع مختلف بین‌المللی از این اقدام تقدیر می‌شود.

او تاکید کرد: موضوعات در فراکسیون امید به صورت اجماعی تصمیم‌گیری می‌شود؛ مجمع عمومی فراکسیون‌ها که سالی یک بار برگزار می‌شود، در فراکسیون امید، اما ۱۰ الی ۱۲ بار در سال برگزار می‌شود هیچ فراکسیونی حتی یک سوم جلسات ما را برگزار نکرده است.

رییس فراکسیون امید یادآور شد: در انتخابات مجلس دهم دو اشتباه راهبردی انجام دادیم؛ اول این که با حامیان دولت ائتلاف کردیم که در واقع جبهه حامیان دولت نبودند و فقط یک حزب بود و کل جریان اصلاحات با یک حزب فقط ائتلاف کرد و اشتباه دوم مربوط به لیست بستن یا حمایت از اشخاص به صورت سلبی بود، یعنی به دلیل این که فردی رای نیاورد، از افرادی حمایت کردیم.


بیشتر بخوانید: شورای عالی تنها سامانه انسجام بخش ائتلاف اصلاح طلبان است


عارف افزود: بر اساس سیاست دوم، ما در بعضی مناطق از افرادی حمایت کردیم که مشخص بود به محض ورود به مجلس روبروی ما خواهند ایستاد، اما به دلیل این که فرد دیگری رای نیاورد از آن‌ها حمایت کردیم، که اشتباه بود.

او خاطرنشان کرد: نمایندگان مستقل مجلس در حرف و کلام اصلاح‌طلب و همراه ما هستند، اما هنگام رای‌گیری‌ها و در بزنگاه‌ها عموما و تقریبا همیشه رای‌هایشان در سبد رقیب فراکسیون امید بوده است.

عارف تاکید کرد: اگر بنا باشد مقصر برخی اشتباهات جریان اصلاح‌طلب یک یا دو نفر معرفی شود ایرادی ندارد چرا که اصلاحات گفتمان هزینه دادن و قربانی شدن است.

رییس شورای‌عالی سیاست‌گذاری اصلاح‌طلبان با اشاره به انتخابات‌های پیش‌رو، گفت: اصلاحات مردنی و دفن شدنی نیست و این جریان سیاسی جریان اصیل انقلاب است؛ مگر می‌توانیم در انتخابات حضور نداشته باشیم، البته با توجه به شرایط، جایگاهمان را باید تعریف کنیم.

او با اشاره به فعالیت شورای‌عالی اصلاح طلبان گفت: هیچکس نمی‌گوید عملکرد شورای هماهنگی جبهه اصلاحات و شورای‌عالی اصلاح طلبان بدون نقص بوده، اما برخی افراد درخصوص بخش‌هایی از عملکرد شورای عالی اصلاح طلبان انتقاد می‌کنند که اتفاقا نقطه قوت ما بوده است.

عارف با مرور سیاست‌های اصلاح‌طلبان در انتخابات‌های مختلف بیان کرد: با توجه به پیروزی‌های به دست آمده در انتخابات‌های سال‌های اخیر دیدیم که شورای‌عالی اصلاح طلبان توانست در چند انتخابات موفق عمل کند. در هر حوزه‌ای در انتخابات مجلس دهم که اصلاح طلبان کاندیدا داشتند، ولی شکست خوردیم، به دلیل منیت حزبی و فردی بوده است.

او خاطرنشان کرد:از برخی احزاب که مسائل شورای‌عالی اصلاح طلبان را به استان‌هایشان منتقل نمی‌کنند گلایه داریم چرا که مسائلی که در تهران حل می‌شود، در شهرستان‌ها کماکان باقی می‌ماند.

عارف با بیان اینکه رمز پیروز ما در انتخابات‌ها وحدت و ازخودگذشتگی افراد و احزاب بوده است و هر جا شکست خوردیم به دلیل ناهمانگی و نرسیدن به اجماع بوده است، تصریح کرد:کوچکترین اختلاف در تهران وقتی به شهرستان‌ها می‌رود، دامنه‌ی آن بسیار گسترده می‌شود و تضاد‌هایی را ایجاد می‌کند. اجماع در تمامی حوزه‌ها اعم از تهران و شهرستان‌ها باید وجود داشته باشد. در شورای‌عالی اصلاح طلبان تمامی تصمیمات اجماعی گرفته می‌شود و در انتخابات‌های مختلف هم افرادی متفاوتی مسوولیت کارگروه‌های مختلف را برعهده داشته‌اند.

انتهای پیام/

گفتمان اصلاحات گفتمان هزینه دادن و قربانی شدن است

منبع خبر : باشگاه خبرنگاران جوان

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

مایل به ثبت نظر خود میباشید?
نظر خود را در زیر ثبت نمایید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *