در صورت ضرورت مسیر مهران به ایلام یک طرفه می‌شود/ ظرف دو سه روز آینده ۸۰۰ هزار نفر وارد کشور می‌شوند

ذوالفقاری درباره سوالات رایج در خصوص ارز زیارتی اظهار کرد: طبق آنچه اعلام شد، قاعدتا باید مهلت صدور ویزای زیارتی شب گذشته به پایان می‌رسید که به دلیل حجم تقاضا، یک روز دیگر آن را تمدید کردیم. اما هماهنگی‌های لازم با سفارت عراق انجام شده که چنانچه بنا به دلایلی، افرادی باقی مانده باشند ( آن دسته از افرادی که ثبت نام کرده‌اند)، به صورت موردی مشکل ویزای آنها حل شود.

وی در پاسخ به این سوال که آیا نوسانات پیش آمده درخصوص ارز مسافرتی بر اساس مصوبات ستاد اربعین بوده‌، گفت: این موضوع بر اساس مصوبه ستاد اربعین نبوده، چرا که ما در طول سال تمام برنامه‌ها و ابعاد اربعین از قبیل امکان اجرایی، ظرفیت‌ها و زیرساخت ها را به صورت دقیق در نظرمی گیریم. ما باید بپذیریم که روند انجام کارها در کشورهای مختلف، متفاوت است.

سردار محمد حسین حمیدی رئیس پلیس راه کشور در ادامه برنامه طی گفت و گوی زنده تلویزیونی با اشاره به اینکه موج ورود به کشور آغاز شده، لذا پلیس طرح ترافیکی خاصی را از قبل برنامه ریزی کرده است گفت: سال گذشته از مرز مهران۵۰ درصد خروجی داشتیم، اما امسال۶۱ درصد از این مرز خروجی داریم، خوشبختانه گره ترافیکی و حادثه مهمی در این حوزه تاکنون نداشتیم.

وی با بیان اینکه تصادفات نسبت به مدت مشابه سال گذشته کاهش یافته خاطرنشان کرد: امسال ۱۱ درصد افزایش سفر از مرز مهران داشتیم، در صورت ضرورت اقدام به محدودیت از مرز مهران به ایلام خواهیم داشت تا مسیر یک طرفه شود.

رئیس پلیس راه کشور با اشاره به اینکه امسال شرایط متفاوت تر از سال‌های گذشته است گفت: از قبل برنامه ریزی های لازم برای ورود و خروج زائران صورت گرفته، لذا هر چه زیرساخت ها بهتر شود شرایط ترافیک هم نیز بهتر خواهد شد، مسیر مهران متفاوت تر از سایر مسیر ها است، لذا استان خوزستان زیرساخت های بهتری دارد و می تواند پشتیبانی خوبی در حوزه جاده داشته باشد .

رضا نفیسی دبیر کمیته حمل و نقل و سوخت ستاد اربعین نیز در ادامه برنامه طی تماس تلفنی با اشاره به اینکه پیش بینی شده است که ظرف دو سه روز آینده ۸۰۰ هزار نفر وارد کشور شوند، افزود: ۴۵ درصد زوار با ناوگان عمومی سفر کرده اند و روزانه از مرز مهران ۱۰۰ هزار نفر وارد کشور می شوند.

وی با بیان اینکه ۱۲ هزار ناوگان را برای جابجایی زائرین بسیج کرده ایم که بخشی در پایانه و بخش دیگر در مسیر پایانه هستند تا زائران را جابه جا کنند تصریح کرد : به طور متوسط ۱۰۰ هزار نفر نیازمند استفاده از وسیله نقلیه عمومی هستند.

نفیسی با اشاره به اینکه از شرکت اتوبوسرانی ۶۰۰ دستگاه اتوبوس در اختیارمان قرار گرفته که ۱۰۰ دستگاه دیگر هم اضافه خواهد شد عنوان کرد: اتوبوس ها در منطقه صفر مرزی هستند، امسال توزیع سفرهای برگشتی متعادل تر خواهد بود.

میرحسن موسوی معاون مسافری شرکت راه آهن در بخش دیگری از این برنامه با اشاره به اینکه در مسیر خرمشهر به تهران ۲۰ قطار فوق العاده پیش بینی شده، ادامه داد: از ایستگاه خرمشهر به شلمچه به طور ۲۴ ساعته قطار ریل باس به صورت رایگان پیش بینی شده است.

وی با اشاره به اینکه در مسیر کرمانشاه به تهران و خرمشهر به تهران ۱۲ قطار فوق العاده پیش بینی شده، گفت: به تقاضای سفر با قطار برای جابه‌جایی زوار پاسخگو هستیم .

حسین ذوالفقاری رئیس ستاد مرکزی اربعین حسینی با اشاره به اینکه در مسیر برگشت حدود ۸۰ هزار نفر مستقیما از داخل خاک عراق با اتوبوس به کشور بر می گردند اظهار کرد: خدمت رسانی موکب های عراقی پس از اربعین تا ۳ روز و در مرزهای کشور ما تا ۵ روز ادامه دارد، امنیت به طور کامل تا به این لحظه هم در ایران و هم در عراق برقرار است  و مردم در تامین امنیت تا آخر راه همراهی کنند.

ذوالفقاری تاکید کرد: شناخت منطقه و زیرساخت ها مقدمه اجرای هر طرحی است و اگر تمام زوایا سنجیده نشود، قطعا مشکلاتی پیش خواهد آمد، کما اینکه برخی از زائران با امید اینکه در ورود خاک عراق امکان تهیه ارز وجود دارد، حتی بدون پول ایران به آنجا رفته‌اند که ما در صورت مواجهه با این مسئله، اعلام کردیم که به هر شکل ممکن حتی با پرداخت کرایه، آنها را به نجف منتقل کنند تا شاید در آنجا بتوانند ارز خود را تهیه کنند.

وی خاطر نشان کرد: اینکه این موضوع مشکلاتی را برای زائران ایجاد کرد، قابل انکار نیست. طبق آمار گزارش شده تقریبا در نجف ۴۰ نقطه، در کربلا ۳۳ نقطه، در مسیر نجف به کربلا ۵ نقطه که دو نقطه آن در موکب ها هستند، کاظمین ۱۲ نقطه، مهران ۵۱ و شلمچه هم ۲۷ باجه برای پرداخت ارز تعبیه شد و اما طبق آماری که تا امروز غروب به دست ما رسیده است حدود ۴۴ هزار نفر هنوز ارز را تحویل نگرفته‌اند. برای رفع این مشکل گفته شده که در محل‌های مورد نظر بنرهایی نصب شود و یا از طریق پیامک به زائران اطلاع رسانی کنند تا مردم بدانند در چه نقاطی ارز پرداخت می‌شود.

ذوالفقاری با اشاره به اینکه مردم استقبال خوبی از اتوبوس های کاپوتاژ داشتند گفت: گمرکات براساس ضوابطی که دارند مجوز عبور موقت را صادر می کنند و سازمان راهکاری مسئول عبور و مرور است، لذا باید با طرف عراقی هماهنگی های لازم را در این باره داشته باشد.

وی با اشاره به اینکه در چنین شرایطی انتقال کالا ممنوع است ادامه داد: کسانی که از کاپوتاژ استفاده می کنند باید برای بیمه ۱۴۷ دلار پرداخت شود تا عبور صورت گیرد. در یک مرحله حدود ۳۰۰ ماشین و بعد از پیگیری و فشار ما به خاک عراق فرستاده شد ، حدود ۱۲ ساعت در طول ۵ جلسه با طرف عراقی در این رابطه به بحث و بررسی کاپوتاژ پرداختیم.

رئیس ستاد مرکزی اربعین با اشاره به اینکه از همه مسئولان کشوری و لشگری و مقامات مسئول در رابطه با برگزاری مراسم اربعین قدردانی می کنم افزود: از مردم عراق، ایران، نیروهای مسلح ، ارتش، سپاه و موکب داران سپاسگزار هستم.

انتهای پیام/

منبع خبر : باشگاه خبرنگاران جوان

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

مایل به ثبت نظر خود میباشید?
نظر خود را در زیر ثبت نمایید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *