دریادار رستگاری: دریا تکیه‌گاه و منشاء قدرت است

دریادار رستگاری: دریا تکیه‌گاه و منشاء قدرت استبه گزارش حوزه دفاعی امنیتی گروه سیاسی باشگاه خبرنگاران جوان، دریادار رستگاری رئیس سازمان صنایع دریایی وزارت دفاع صبح امروز (سه‌شنبه، اول آبان) در چهارمین جشنواره ملی دریا در مسیر پیشرفت در سخنانی، اظهار داشت: سه چهارم ‌سطح کره زمین را آب فرا گرفته است، تحقیقات دانشمندان ناسا، آنها را به این نتیجه  رسانده است که حجم آبی که در فضا وجود دارد، صد هزار برابر خورشید است.

وی افزود: دریا، روان و سیال و به هم‌پیوسته است و برای حرکت در آن نیاز به احداث راه، جاده و‌ تعمیر آنها نیست، دریاها در مالکیت هیچ کشوری و حکومتی نیست و به میزانی که شما دانش داشته باشید، می‌توانید از آن استفاده کنید.

رئیس سازمان دریایی وزارت دفاع تصریح کرد: بشر تا به امروز  توانسته ۵ درصد بستر دریا را شناسایی کند و نتوانسته است مانند فضا در  عمق دریا ایستگاه تحقیقاتی ایجاد کند.

دریادار رستگاری با بیان اینکه دریا از عجایب فراوانی برخوردار است،گفت: آب، تکیه‌گاه ‌‌و منشأ قدرت است، ملت‌هایی که از دریا استفاده کردند، قدرت جهانی دارند و امروز اعمال اراده‌ها از طریق دریا صورت می‌گیرد. یکی‌ از حوزه‌هایی که می‌تواند پاسخگوی نیاز بشر باشد، اقتصاد اقیانوسی است، میزان توان اقتصادی دریایی در سطح دنیا حدود ۳ هزار میلیارد دلار برآورد شده است و‌ دریا ظرفیت ایجاد ۴۰ میلیون شغل را دارد.

وی ادامه داد: دریا برای هر کشوری که در کنار دریا قرار دارد، یک‌گنج است و‌ ما در استفاده از دریا غفلت کرده‌ایم. کشور ما در مرکز مسیر دریایی جهانی قرار دارد، زمان حمل بار از اروپا تا هند ۳۰ روز‌ طول می‌کشد که اگر ما این موضوع را با استفاده از بندر چابهار مدیریت کنیم، به ۱۳ روز کاهش پیدا می‌کند و‌ این، یک‌ ظرفیت بزرگ برای کشور ما است.

رئیس سازمان صنایع دریایی وزارت دفاع در پایان خاطرنشان کرد: قرن ۲۱، زمان دستیابی بشر به به فناوری هوشمند است و کشورهایی که در این زمینه عقب بمانند، مجبور می‌شوند اراده سایر کشورها را بپذیرند و‌ ما باید با سرعت بیشتری در این حوزه کار کنیم.

انتهای پیام/

منبع خبر : باشگاه خبرنگاران جوان

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

مایل به ثبت نظر خود میباشید?
نظر خود را در زیر ثبت نمایید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *