خدمت خالصانه وخیرخواهانه بزرگترین آموزه دینی ماست

به گزارش گروه اجتماعی باشگاه خبرنگاران جوان، علی رضا رشیدیان در پیامی به مناسبت هفته دولت با گرامیداشت یاد و خاطره شهیدان رجایی و باهنر، افزود: این ایام متعلق به مردان دوران سخت تاریخ این انقلاب است که در نهایت خلوص، سادگی و بی آلایشی در میان انبوهی از مشکلات، دشواری‌ها و دشمنی‌ها صادقانه خدمت کردند و در مسیر این خدمت چونان پروانه در آتش سوختند آتش کینه‌ای که اهریمنان زمان برافروختند.

متن کامل این پیام به شرح زیر است:
این ایام و روز‌ها، متعلق به مردان دوران سخت تاریخ این انقلاب است، آنان که در نهایت خلوص، سادگی و بی آلایشی در میان انبوهی از مشکلات، دشواری‌ها و دشمنی‌ها صادقانه خدمت کردند و در مسیر این خدمت چونان پروانه در آتش سوختند آتش کینه‌ای که اهریمنان زمان برافروختند.

معلمی ساده و مهراندیش که از مدرسه تا دفتر ریاست جمهوری برایش یک معنا و مفهوم داشت و آن جایگاهی برای خدمت بود و آری رجایی مردی بی پیرایه که در مسیر این خدمت ذره‌ای از تواضع و فروتنی و خدمات خالصانه اش به مردم نکاست.

اما اینک روز شهادت فرهیخته و چهره‌ای فرهنگی وهنرمندی مذهبی هم هست شهید باهنر، روحانی مخلصی که در کنار معلمی وارسته، کمر خدمت به میهن و ملت بسته بود، اما فرصت طلبان کینه توز مجال ندادند.

آری این روز‌ها آغازی بر ایامی است که دو اسوه خدمت، دو هنرمند عرصه شهادت، دو مرد بی ادعایی که خود را وقف انقلاب کرده و حقیقت رافدای مصلحت و منفعت فردی و گروهی نکردند در انفجار دفتر نخست وزیری به دست منافقان ابلیس صفت به آسمان پرکشیدند.

مردانی صادق و بی آلایش که هماره الگوی خدمت صادقانه به ملت، نظام و کشوری شدند که بعد از ۴۰ سال در کشاکش دشمنی‌ها، کینه توزی‌ها و نفرت دشمنان ریز و درشت استوار و محکم ایستاده و پیش می‌رود.

امروز این ملت بیش از هر زمان نیازمند همراهی و همگرایی با دولتمردان و حاکمیت نظام برای تقویت امید و پیشرفت هستند.

اینک جامعه ما بیش از پیش نیازمند خدمت صادقانه و مسئولانه تک تک آحاد ملت در هر جایگاهی است و به نسبتی که مسئولیت‌ها بالاتر می‌رود این خدمت و وظیفه سنگین‌تر می‌شود.

در این میان در حج که خود نمادی از کنگره عظیم همگرایی، اتحاد و انسجام امت اسلام است، مدلی برگرفته از خدمت خالصانه شهید رجایی و باهنر پیاده سازی شده و در این قالب همه با عشق خدمت خلق می‌کنند.

مدلی مبتنی بر ارزش‌های دینی وآموزه‌های پیامبر رحمت (ص) که خود سراسر عشق به انسان‌ها بود و حتی در واپسین لحظات حیات، در پاسخ به پیام خداوندی که جبرئیل بر حضرت می‌آورد، مبنی براینکه ” حبیب من به سوی من بشتاب”دل نگرانی و دغدغه خود را امتش می‌خواند.

خدمتی عاشقانه و خالصانه که سنت و سیره امیر مومنان علی (ع) و ائمه طاهرین بود که مردم را “عیال الله “می دانستند آنگونه که هیچ خدمتی به خداوند به ارزش خدمت به خلق نیست و عبادت، خدمت به مردم دانسته شده.

در واقع این خدمت خالصانه وخیرخواهانه بزرگترین آموزه دینی ماست که شهیدان رجایی و باهنر دو الگو و اسوه معاصر در این نوع خدمتگزاری در عین پاکدستی، تقوا و اخلاص؛ مبنای عمل خود قرار داده بودند.

آنگونه که امام سجاد (ع) در دعای مکارم الاخلاق صحیفه سجادیه تقوا را برای برقراری عدالت می‌خواهد و می‌فرماید: پروردگارا مرا به زیب و زیور صالحان بیاراى و به جامه زینت اهل تقوى بپوشان که بساط عدل و داد را بگسترانم، آتش فتنه را خاموش سازم و تفرقه امت را جمع و اختلاف بین مسلمین را اصلاح گردانم “


بیشتر بخوانید: رشیدیان:بیش از ۱۰ هزار حاجی به کشور برگشتند


تقوایی که زمینه ساز عدالت است و بر اجتماع اثری ماندگار دارد، زیرا که مبنا و هدف حج؛ خودسازی و فرصتی برای احیای ارزش‌های اخلاقی، دینی و معنوی در درون انسان و زمانی برای همگرایی و تعامل در اجتماع انسانی است تا به دور از همه تفاوت‌ها و اختلافات در جامعه برای زندگی با هم و در کنار هم و برای هم، با محبت و عشق و ایثار با همدلی، برابری و یکرنگی گام برداریم.
در حوزه کارگزاران حج نیز خدمت به زائر، سوای هر جایگاه و مقام علمی و مادی و معنوی، طبقه و شغل و رنگ و نژاد از فقیر و غنی، کرد، لر، بلوچ و ترک و فارس؛ شیعه و سنی، کارگر و کافرما؛ وظیفه است.

زیرا هر آنکه به حج می‌آید زائر بیت الله و ضیوف الرحمن و شایسته خدمت صادقانه است و ما در سالگرد عروج شهیدان خدمت؛ رجایی و با هنر، یاد ونام، خاطره، راه و روش و منش آنان در خدمت رسانی به مردم را در بحث ضیوف الرحمن ارج نهاده و بر آن ثابت قدم هستیم.

انتهای پیام/

خدمتی عاشقانه و خالصانه سنت و سیره امیر مومنان علی (ع) و ائمه طاهرین بود

منبع خبر : باشگاه خبرنگاران جوان

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

مایل به ثبت نظر خود میباشید?
نظر خود را در زیر ثبت نمایید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *