حماسه قهرمانانه ناو “جوشن”، “سبلان” و “سهند”/ماجرا چه بود؟ + جزئیات

حماسه قهرمانانه ناو جوشن، سبلان و سهند/ماجرا چه بود؟ + جزئیاتبه گزارش  خبرنگار دفاعی امنیتی گروه سیاسی باشگاه خبرنگاران جوان  ؛ ۲۹  فروردین روزی متفاوت برای مردم و ارتش ایران و نیروی دریائی أمریکا است چرا که این روز برای ما تداعی کننده برگ زرین دیگری در دفتر اقتدار ایران عزیز و برای امریکایى ها تدایی کننده زبونی و ذلت نیروی دریائی این کشور در برابر دلیمردان نیروی دریائی ارتش جمهوری اسلامی ایران است.

در این روز أمریکا با تمام جلال و جبروتش و دارا بودن هزاران ناو پیشرفته در برابر ناوچه مؤشک انداز ایرانی با نام “جوشن” سر تعظیم فرود آورد و معنی ایستادگی یک ملت را متوجه شد.

ماجرا چه بود…..

در ۲۹ فروردین سال ۱۳۶۷ مصادف با اولین روز ماه رمضان در رویارویی ناوشکن های سهند و سبلان و ناو موشک انداز جوشن با نیروهای آمریکایی، ۵۶ نفر از رزمندگان نیروی دریایی ارتش در آب های خلیج فارس به شهادت رسیدند.

نیروهای متجاوز آمریکایی پس از آنکه متوجه نزدیک شدن ناوچه مذکور شدند،به ناوچه جوشن که در آب های ایران قرار داشت،اخطار دادند که از منطقه خارج شود.

فرمانده ناوچه در پاسخ به آمریکایی ها گفت که ˈ این آب های ماست و شما باید از منطقه و از آب های ایران خارج شوید. ˈ

سپس آمریکایی ها با هدف قرار دادن ناوچه موشک انداز جوشن با شلیک چند موشک،این ناوچه را غرق کرد و تعدادی از نفرات آن را به شهادت رساند.

ناوشکن سهند که از بندرعباس عازم غرب خلیج فارس بود تا جایگزین ناوشکن سبلان شود و به گشت و مراقبت از جزیره خارک و سکوهای نفتی بپردازد، مأموریت یافت که به منطقه درگیری ناوچه جوشن رودو آنها را کمک کند.

نیروهای آمریکایی که از قبل آماده درگیری بودند، با شناسایی ناوشکن سهند،این ناو را در نزدیکی جزیره هنگام مورد حمله بالگردها و ناوشکن های خود قرار دادند.در ابتدا بالگردها به ناوشکن سهند حمله کردند که با تیراندازی توپ پاشنه به طرف آنها، مجبور به عقب نشینی شدند. سپس از راه دور ناوشکن سهند را با موشک مورد هجوم قرار دادند و یکی پس از دیگری موشک به طرف این ناوشکن شلیک کردند. ناوشکن سهند نیز غرق و تعداد زیادی از کارکنان آن به شهادت رسیدند و عده ای نیز مجروح شدند.

ناوشکن سبلان نیز که پس از ۱۰ روز مأموریت گشت و مراقبت از غرب خلیج فارس به سوی پایگاه خود (منطقه یکم دریایی بندرعباس) بازگشته بود، در حال گرفتن سوخت و آب در لنگرگاه بود که از پست فرماندهی ناوگان پیامی مبنی بر بازگشت و عزیمت به سوی منطقه درگیری دریافت کرد.

این ناوشکن بلافاصله به سمت منطقه مأموریت حرکت کرد و در بین راه از درگیری ناوشکن سهند با آمریکایی ها مطلع شد و نیروهای آمریکایی، هواپیماهای خود را بر فراز ناوشکن سبلان و در ارتفاع کم به پرواز درآوردند که با پدافند ناوشکن مذکور مواجه شدند. ناوشکن سبلان با به کارگیری جنگ الکترونیک،تلاش دشمن در مورد اصابت قرار دادن آن را خنثی کرد.

در این زمان دشمن هواپیماهای با فناوری پیشرفته خود را وارد عمل کرد و با بمب های لیزری این ناوشکن را هدف قرار دادند که منجر به ایجاد شکاف در بدنه زیرآبی و صدمه به ناوشکن شد.

کارکنان این ناوشکن با انجام کنترل صدمات،از غرق شدن ناو پیشگیری کردندو توانستند آن را آرام آرام به طرف بندرعباس هدایت کنند که پس از انتقال به بندرعباس و با همت مهندسان و متخصصان نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران،صدماتی را که بسیاری اعتقاد داشتند امکان تعمیر آن در ایران وجود ندارد، بر روی آن انجام دادند و پس از چندین ماه مجدداً آن را عملیاتی کردند.

 

آمریکائی‌ها در این عملیات دو تن از خلبانان بالگرد کبری توپدار خود
را از دست دادند . جسد دو خلبان آمریکایی به‌وسیله غواصان آن ها در ماه همان سال پیدا
شد.

اقدام مقتدرانه ناوهای ایرانی در ایستادگی در برابر دشمن آمریکایی موجب شد تا هر ساله مردم شهید پرور ایران اسلامی یاد این روز را گرامی بدارندو دنیا متوجه شد که ارتش جمهوری اسلامی ایران در دوران دفاع مقدس یک ارتش ولایی و شهید پرور است  که این راه را پس از ۳ دهه همچنان ادامه می دهد.

امیر دریادار حبیب الله سیاری” فرمانده نیروی دریایی ارتش  در این زمینه می گوید: افتخار می کنیم که شعارمان شعار “راه ما راه حسین
بوده و خواهد بود”. در تمامی دوران ۸ سال دفاع مقدس تکیه
ما بر همین شعار بود. چرا که معتقدیم ملتی که شهادت دارد اسارت ندارد و این را عزیزان ما در ناوشکن های “سهند”،”سبلان” و “ناو جوشن “به عینه اجرا
کردند.
انتهای پیام/
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

مایل به ثبت نظر خود میباشید?
نظر خود را در زیر ثبت نمایید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *