حلقه‌های واسط و دلالان، قیمت محصولات کشاورزی را به اینجا رسانده است

ابراهیمی در گفت‌وگو با باشگاه خبرنگاران جوان:

عضو هیئت رئیسه کمیسیون کشاورزی گفت: وجود حلقه‌های واسط و دلال قیمت محصولات کشاورزی را به اینجا رسانده، اما در صورت صادرات معنی‌دار این اقدام به نفع کشاورز خواهد بود.


حلقه‌های واسط و دلالان، قیمت محصولات کشاورزی را به اینجا رسانده استعلی ابراهیمی عضو هیئت رئیسه کمیسیون کشاورزی در گفت‌وگو با خبرنگار مجلس گروه سیاسی باشگاه خبرنگاران جوان، با اشاره به افزایش قیمت محصولات کشاورزی به ویژه پسته، گفت: زمانی که ارزش پول ملی کاهش پیدا می‌کند اولین اتفاق به صرفه شدن صادرات است که اکنون می‌توان از این موقعیت برای صادرات محصولات کشاورزی استفاده کرد.

وی تصریح کرد: در چند سال گذشته به دلیل غیرواقعی نگاه داشتن قیمت ارز عمدتا در حوزه محصولات کشاورزی شاهد واردات بودیم که این موضوع تقریبا به ضرر تولید محصولات کشاورزی و هدر رفت منابع مالی، آب و خاک بود.

ابراهیمی ادامه داد: اکنون تقریبا موضوع برعکس شده و ما به سمت واقعی شدن قیمت‌ها پیش می‌رویم و در این شرایط صادرات محصولات کشاورزی سودده شده است.

نماینده مردم شازند بیان کرد: اقدامات دولت در راستای ممنوع اعلام کردن صادرات برخی محصولات کشاورزی اقدام درستی نیست، زیرا صادرات یک فرصت ارز آوری برای کشور است.

عضو هیئت رئیسه کمیسیون کشاورزی در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه آیا صادرات محصولات کشاورزی به نفع کشاورز هم خواهد بود، گفت: وجود حلقه‌های واسط و دلال قیمت محصولات کشاورزی را به اینجا رسانده است، اما اگر صادرات معنی‌دار باشد در نهایت به نفع کشاورز و تولید کننده خواهد بود.

وی افزود: اکنون درباره شیر هم چنین اتفاقی در حال وقوع است، طی سال‌ها کسی شیر خام را بیش از هزار تومان نمی‌خرید، اما اکنون با توقف واردات شیر خشک از هند و صادرات شیر خشک ما قیمت شیر خام به حدود ۲ هزار تومان رسیده است و این موضوع در نهایت به نفع تولید کننده خواهد بود.

ابراهیمی با بیان اینکه دولت باید به شکل اعتباری یا پول نقد از مصرف کننده حمایت کند گفت: فشار وارد کردن به تولید کننده یعنی از چرخه خارج کردن آنها، اگر اجازه افزایش قیمت مرغ را به تولیدکننده ندهیم در حالی که آنها ذرت و سویا را با ارز به کشور وارد می‌کنند در نهایت ورشکسته خواهند شد.

نماینده مردم شازند تاکید کرد: کشور ما به دلیل رفتار‌های غیرکارشناسی آسیب‌های جدی دیده است و باید اجازه داد قیمت‌های واقعی در کشور شکل بگیرد و از مردم هم به نوع دیگری حمایت شود.

عضو هیئت رئیسه کمیسیون کشاورزی تصریح کرد: قیمت‌های واقعی بهترین مسیر برای رقابت و تولید پایدار هستند و اگر بخواهیم با سرکوب تولید، مصرف کننده را حمایت کنیم تولید از میان خواهد رفت.

وی گفت: زمانی که تمامی قیمت‌ها واقعی شد تنها یکسری افراد که توان خرید ندارند، هستند که می‌توان از آنها با استفاده از کارت‌های اعتباری و منابع عمومی حمایت کرد، البته بنده با سبد کالا موافق نیستم و باید با کارت‌های اعتباری این اقدام صورت بگیرد.

انتهای پیام/

منبع خبر : باشگاه خبرنگاران جوان

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

مایل به ثبت نظر خود میباشید?
نظر خود را در زیر ثبت نمایید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *