حضور وزرای خارجه ایران و ترکمنستان در همایش مشترک بازرگانی دو کشور در عشق آباد

حضور وزرای خارجه ایران و ترکمنستان در همایش مشترک بازرگانی دو کشور در عشق آبادبه گزارش حوزه سیاست خارجی گروه سیاسی باشگاه خبرنگاران جوان، همایش مشترک بازرگانی بین جمهوری اسلامی ایران و ترکمنستان همزمان با سفر «محمدجواد ظریف» وزیر امور خارجه کشورمان به ترکمنستان در شهر عشق آباد برگزار شد.

وزیر خارجه کشورمان که همراه با همتای ترکمنی خود در این همایش شرکت کرده بود، در سخنرانی خود در جمع بازرگانان و فعالان اقتصادی ایرانی و ترکمنی، با اشاره به اهمیت همکاریهای بانکی بین دو کشور و استفاده از ارز ملی در مراودات تجاری و بازرگانی بین ایران و ترکمنستان، گفت: مذاکرات سازنده‌ای با رئیس جمهور ترکمنستان داشتم. امروز در بیست و پنجمین سالگرد روابط ایران و ترکمنستان هستیم. جمهوری اسلامی ایران و ترکمنستان با یکدیگر خویشاوند هستند و در حوزه‌های مختلف با هم همکاری دارند. اولین کشوری بودیم که استقلال ترکمنستان را به رسمیت شناختیم. توانمندهای جغرافیایی، ایران را به کریدور کشورهای آسیای مرکزی با دریای خزر تبدیل کرده است. همکاری در حوزه حمل و نقل و ترانزیت می‌تواند از موضوعات همکاری بین بخش‌های دولتی و خصوصی دوکشور باشد. در حوزه انرژی می‌توانیم برنامه‌های مشترکی برای همکاری در زمینه نفت و گاز داشته باشیم.

«مردوف رشید» وزیر امورخارجه ترکمنستان نیز در این همایش گفت: یکی از شرکای مهم ترکمنستان، جمهوری اسلامی ایران است و دو کشور در زمینه‌های تجاری، کشاورزی و صنعتی همکاری دارند و زمینه‌های بسیار خوبی برای توسعه مناسبات اقتصادی وجود دارد. شرکت‌های دولتی و خصوصی بایستی فعالیت‌های خود را افزایش دهند. امروز به اتفاق برادرم جناب دکتر ظریف خدمت رئیس جمهور رسیدیم. رئیس جمهور ترکمنستان بر افزایش همکاری‌ها تاکید کردند.
 
انتهای پیام/

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

مایل به ثبت نظر خود میباشید?
نظر خود را در زیر ثبت نمایید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *