جنگ نیابتی، راهبرد آمریکا در منطقه بود که با هوشمندی ایران شکست خورد

سید افقهی در گفت‌وگو با باشگاه خبرنگاران جوان:

جنگ نیابتی راهبرد آمریکا در منطقه بودسید هادی سید افقهی کارشناس مسائل غرب آسیا در گفت‌وگو با خبرنگار حوزه سیاست خارجی گروه سیاسی باشگاه خبرنگاران جوان،با اشاره به بیانات رهبر معظم انقلاب در مورد نقش آمریکا در تشکیل گروههای تروریستی در منطقه برای کم رنگ شدن موضوع فلسطین و راه‌اندازی جنگ نیابتی،اظهار کرد: آمریکایی‌ها در سال ۲۰۰۳ به دو کشور افغانستان و عراق  به بهانه حادثه یازده سپتامبر حمله کردند، در پی این اقدام واشنگتن  با هدف مبارزه با  القاعده و به اصطلاح محور شرارت  به صورت مستقیم وارد جنگ شد و افرادی مانند صدام را بهانه داشتن سلاح های شیمیایی مورد حمله قرار داد.

کارشناس غرب آسیا بیان کرد: از سال ۲۰۰۳ تا ۲۰۱۱ که آمریکایی‌ها از عراق خارج شدند ضربات سنگینی را از نیروهای عراقی  مجاهدین و یا گروههای جهادی دریافت کردند و مرتب کشته‌های خود را با تابوت به آمریکا باز می‌گرداندند، که این امر  موجب شده بود هزینه بالایی از جنگ را متحمل شوند، تا جایی‌که اقتصاد آمریکا در زمینه مسکن و بورس آسیب جدی را دید.در نهایت چنین روندی خروج آمریکا از عراق در پی داشت. 

وی اضافه  کرد:کارشناسان آمریکایی در نهایت به نکته‌ای رسیدند که باراک اوباما در یک پایگاه دریایی در وست پوینت  مطرح کرد و نکته در این رابطه بود که آمریکا دیگر به صورت مستقیم وارد منطقه نخواهد شد و جنگ نیابتی را طراحی می کند، که  پول، سرباز و سلاح از خود منطقه تامین شود و  نام این استراتژی را “وست پوینت” یا جنگ نیابتی گذاشتند. 

سید افقهی افزود: موضوع جنگ نیابتی قبلا در افغانستان یکبار در زمان اتحاد جماهیر شوروی امتحان شده بود به طوریکه آمریکا از گروهایی مانند القاعده استفاده کرد تا سیاست های خود را پیاده کند.

وی با اشاره به تجربه موفق آمریکا در استفاده از گروههای تکفیری برای کاهش هزینه های جنگ در افغانستان اضافه کرد: همین امر سبب شد تا افرادی نظیر کلینتون به همراهی بریتانیا گروه تروریستی داعش را ایجاد کنند.

کارشناس غرب آسیا گفت: داعش ماموریت داشت در عراق و سوریه خلافت تشکیل دهد که ایران به خوبی متوجه نقشه شوم آمریکایی‌ها در منطقه شد،لذا ایران با تشکیل محور مقاومت در عراق و سوریه  علاوه بر اینکه به مردم این کشورها  کمک کرد، با راهبرد به موقع و مناسب مانع از عملی شدن  نقشه غرب شد و در شرایط کنونی بحث مبارزه با تروریسم عملا پایان یافته‌است. 

وی ادامه داد:شرایط کنونی در منطقه برای آمریکا و متحدان منطقه‌ای آن  بسیار ناگوار است.

سید افقهی تاکید کرد: فرمایشات رهبر دقیقا در همین راستا است ؛که نقشه  آمریکا از کجا شروع شد و با یک طرح جدیدی تحت عنوان جنگ نیابتی ادامه  پیدا کرد، که  در نهایت با همکاری و هوشمندی ایران و حزب الله به شکست انجامید. 

وی با بیان اینکه هدف آمریکا از راه اندازی جنگ نیابتی کاهش هزینه‌های اقتصادی، روحی روانی بوده است، تصریح کرد: آمریکا در هر شرایطی چه زمانی که به طور مستقیم وغیر مستقیم وارد جنگ شد، شکست خورده است. 

انتهای پیام/

منبع خبر : باشگاه خبرنگاران جوان

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

مایل به ثبت نظر خود میباشید?
نظر خود را در زیر ثبت نمایید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *