جناب آقای مهندس گلپایگانی معاونت محترم شهرسازی و معماری شهرداری تهران

جناب آقای مهندس گلپایگانی
معاونت محترم شهرسازی و معماری شهرداری تهران

باسلام احتراما باستحضار می رساند شهرک اکباتان یکی از بزرگترین شهرک‌های کشور، در چند سال اخیر بدلیل عدم برنامه ریزی صحیح، دچار مشکلات عدیده ای شده است.
این شهرک با داشتن ۳۳ بلوک و ۱۵۶۷۵ واحد مسکونی، ۵٫۹۴ کیلومتر مربع وسعت و ۴۴٬۹۸۱ نفر جمعیت، فاقد طرح و توسعه مشخص در مشاعات خود بر اساس نیازهای واقعی همشهرکیان می باشد، بطوریکه عنوان شهرک اکباتان را باید «شهرک پروژه های نیمه تمام» نامید.
مدیران وقت شهری، مشاعات شهرک را که بر اساس طرحهای تفضیلی می بایست به فضای سبز و مجموعه های فرهنگی اختصاص یابد، تغییر داده و هر قسمت از زمین‌های شهرک را به نهاد و ارگان متقاضی واگذار نموده اند.
این بذل و بخشش ها بدون در نظر گرفتن کمبودها و احتیاجات اصولی در یک شهرک مسکونی انجام گرفته است و متاسفانه عواقب و مشکلات بعدی دیده نشده است.
حاصل انجام کارهای بدون پشتوانه کارشناسی باعث بوجود آمدن ترافیک سنگین از بابت مراجعه ارباب رجوع به ارگانهای داخل شهرک مانند پردیس دانشگاه شهید بهشتی، بیمارستان صارم، مجتمع تجاری تفریحی مگامال و… شده است، بطوریکه شهرک آرام و دنج اکباتان به شهرک های صنعتی بیشتر شبیه شده است.
اهم مشکلات شهرک اکباتان بشرح ذیل بحضورتان اعلام می گردد.
۱_ احداث پروژه عظیم مگامال از بیش از ده سال پیش شروع شده است و مشخص نیست چندین سال دیگر ادامه داشته باشد.
در دل این مجتمع عظیم، هتل هم پیش بینی شده بود و مشخص نبود وجود هتل چه سنخیتی با شهرک مسکونی دارد.
احداث ده سالن سینما بدون راه اندازی پارکینگ های موجود باعث قفل شدن معابر شهرک در اغلب اوقات شده است و انتظار است در این خصوص تدبیری اندیشیده شود.
زمین های ضلع شمالی مگامال بر اساس نقشه های مصوب قرار است به فضای سبز اختصاص یابد ولی تاکنون اجرایی نشده است.
جهت ساخت سایر سازه ها در زمین های مذکور نیز ابهاماتی وجود دارد و مشخص نیست خروجی آنها، آسایش ساکنین شهرک را بدنبال داشته باشد و یا دیدگاه صرفا اقتصادی و سود دهی مد نظر قرار گیرد.
۲_ احداث مرکز تعمیرات قطارهای مترو در دل شهرک اکباتان هم از پروژه هایی ست که با هیچ منطقی جور در نمی آید.
قرار شد محل تعمیرات به طبقات زیرین منتقل شود و بروی آن فضای سبز احداث شود، ولی با گذشت بیش از ۱۵ سال، ارمغانی بجز ریزگرد و گرد وخاک برای ساکنین شهرک نداشته است.
۳_ احداث بیمارستان فوق تخصصی صارم بدون در نظر گرفتن پارکینگ هم از معضلاتی ست که به شلوغی و ترافیک شهرک افزوده است.
۴_ احداث واحد های تجاری دور میدان بسیج بدون در نظر گرفتن کار کارشناسی هم از پروژه های ناموفقی بوده است که در حال حاضر متوقف مانده است، لذا می بایست هر چه سریعتر تکلیف آن مشخص شود.
۵_ ساکنین هفت بلوک در فاز دو شهرک اکباتان بعد از گذشت حدود بیست سال فاقد سند مالکیت می باشند و علیرغم صدور رای دادگاه به نفع ساکنین، مراحل انجام کار بین اداره ثبت و شهرداری منطقه ۵ معطل مانده است.
۶_ محل فعلی بازار میوه و تره بار شهرک طبق اعلام مسئولین شهرداری بدلیل عدم جانمایی مناسب و ایجاد ترافیک و باریک بودن معبر، موقت می باشد، در این خصوص زمین های شمالی مگامال محل مناسبی جهت احداث بازار میوه و تره بار می باشد مشروط براینکه ورود و خروج خودروهای ورودی به بازار میوه و تره بار از اتوبان شهید ستاری انجام پذیرد که مسئولین مگامال نیز از این پیشنهاد استقبال نمودند.
از آن مقام محترم انتظار داریم رفع مشکلات مطرح شده را در اولویت قرار داده و دستور پی گیری صادر فرمایند.
در پایان از عنایتی که مبذول خواهید داشت، پیشاپیش سپاسگزاری می گردد.
باتشکر

حسین کرد
رئیس هیات مدیره مرکزی شهرک اکباتان

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

مایل به ثبت نظر خود میباشید?
نظر خود را در زیر ثبت نمایید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *