ثبت نام بیش از ۶ هزار زائر اربعین در سامانه سماح

به گزارش گروه اجتماعی باشگاه خبرنگاران جوان، حجت الاسلام و المسلمین صحبت الله رحمانی مدیرکل عتبات سازمان حج و زیارت با بیان اینکه سازمان حج و زیارت به عنوان یکی از کمیته‌های ستاد مرکزی اربعین حسینی وظیفه ثبت نام متقاضیان این سفر معنوی را عهده دار است، اظهار کرد: ثبت نام متقاضیان فقط از طریق سامانه سماح انجام می‌گیرد.

او با بیان اینکه درگاه اینترنتی سامانه سماح از روز جمعه یکم شهریور ماه به روی متقاضیان باز شده است و در نخستین روز بیش از ۶ هزار متقاضی در این سامانه ثبت نام کردند، گفت: متقاضیان می‌توانند از طریق دفاتر خدمات زیارتی سازمان حج و زیارت در سراسر کشور یا حتی با اینترنت خانگی به این سامانه وصل شوند و عملیات نام نویسی را به سهولت انجام دهند.

حجت الاسلام و المسلمین رحمانی با بیان اینکه ثبت نام‌ زائران اربعین بدون مشکل در حال انجام است، افزود: متقاضیان باید بعد از نام نویسی در سامانه سماح رسید اینترنتی و کارت زائری را دریافت کرده و آن را در طول سفر همراه داشته باشند، در غیر این صورت از خروج متقاضیان جلوگیری خواهد شد.

او با بیان اینکه اعزام زائران اربعین بدون روادید است، اما باید گذرنامه هایشان را همراه داشته باشند، گفت: مهر ورود و خروج در گذرنامه ثبت می‌شود.


بیشتر بخوانید: اختلالی در سامانه سماح برای ثبت نام زائران اربعین وجود ندارد/ ثبت نام ۱۵۰۰ نفر در سامانه


مدیرکل عتبات سازمان حج و زیارت همچنین هزینه نام نویسی در سامانه سماح را رایگان دانست و گفت: فقط زائران باید در زمان ثبت نام، هزینه‌های بیمه و خدمات درمانی (هلال احمر) را پرداخت کنند که این هزینه‌ها به همراه حق الزحمه دفتر خدمات زیارتی حدود ۲۵ هزار تومان خواهد بود که البته در صورت عدم مراجعه به دفاتر خدمات زیارتی این هزینه سه هزار تومان تقلیل می‌یابد و متقاضیان باید ۲۲ هزار تومان پرداخت کنند.

او در بحث حرکت و خروجز زائران اربعین از کشور هم گفت: با توجه به توافق به عمل آمده بین جمهوری اسلامی ایران و عراق زائران می‌توانند از ۱۹ شهریور ماه (دهم محرم الحرام) تا هفتم آبان (۳۰ صفر ۱۴۴۱) بدون نیاز به اخذ روادید به شرط ثبت نام در سامانه سماح همراه با گذرنامه معتبر جهت زیارت اربعین حسینی وارد عراق شوند.

مدیرکل عتبات سازمان حج و زیارت با بیان اینکه نام نویسی در سامانه سماح تا روز‌های منتهی به ایام اربعین ادامه دارد، گفت: با توجه به اتصال سامانه سماح به سامانه نیروی انتظامی صرفاً به زائرانی که در این سامانه ثبت نام کرده باشند، اجازه خروج داده خواهد شد.

حجت الاسلام و المسلمین رحمانی به متقاضیان سفر اربعین حسینی توصیه کرد که نام نویسی را به روز‌های آخر موکول نکرده و هرچه زودتر نسبت به نام نویسی اقدام کنند.

انتهای پیام/

منبع خبر : باشگاه خبرنگاران جوان

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

مایل به ثبت نظر خود میباشید?
نظر خود را در زیر ثبت نمایید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *