توضیحات عراقچی در خصوص نشست «وزرای خارجه ایران و ۱+۴» در نیویورک

توضیحات عراقچی در خصوص نشست «وزرای خارجه ایران و ۱+۴» در نیویورکبه گزارش حوزه سیاست خارجی گروه سیاسی باشگاه خبرنگاران، عباس عراقچی معاون سیاسی وزیر امور خارجه در صفحه شخصی خود در اینستاگرام، توضیحاتی را در خصوص نشست وزرای خارجه ایران و کشور‌های ۱+۴ ارائه کرده است.

متن کامل توضیحات عراقچی به شرح زیر است:

در پایان این نشست وزرای خارجه ایران و کشور‌های ۱+۴ اقدام به صدور بیانیه مشترکی کردند که واجد نکات مهم و قابل توجهی است.

در این بیانیه کشور‌های عضو برجام بر اجرای کامل و موثر این توافق از جمله در حوزه رفع تحریم‌ها تاکید و اذعان کردند که رفع تحریم‌ها و برخورداری ایران از منافع اقتصادی حاصله، بخش کلیدی و حیاتی برجام است.

وزرای خارجه در این بیانیه اظهار تاسف عمیق خود را نسبت به خروج آمریکا از برجام اعلام کردند و در یک مقابله آشکار با تحریم‌های یک جانبه آمریکا بر تعهدات خود مندرج در بیانیه قبلی در تاریخ ۱۵ تیر ۹۷ در موضوعاتی همچون حفظ و ارتقای روابط گسترده‌تر اقتصادی با ایران؛ حفظ و استمرار کانال‌های مؤثر مالی برای تعامل با ایران؛ تداوم صادرات نفت و میعانات گازی، محصولات نفتی و پتروشیمی تاکید کردند.

آن‌ها همچنین تعهد خود را به پیگیری اقدامات مشخص و موثر برای تضمین کانال‌های پرداخت با ایران تکرار کردند.

نظر به فوریت و ضرورت حصول به نتایج ملموس، وزرای خارجه از پیشنهادات عملی برای حفظ و توسعه کانال‌های پرداخت و به طور مشخص ابتکار تاسیس یک «سازوکار ویژه» برای تسهیل پرداخت‌های مربوط به صادرات (شامل نفت) و واردات ایران، که فعالان اقتصادی را در تعقیب تجارت مشروع با ایران مساعدت کرده و به آن‌ها اطمینان مجدد می‌دهد، استقبال کردند.

آن‌ها همچنین بر اراده قوی خود برای حمایت از فعالیت بیشتر برای عملیاتی کردن فوری این «سازوکار ویژه» در کنار تداوم تعامل با شرکای منطقه‌ای و بین المللی تصریح کردند.

بیانیه وزرای خارجه ایران و کشور‌های ۱+۴ دیگر کشور‌ها را نیز به اتخاد سیاست‌ها و ایجاد سازوکار‌های مشابه در روابط اقتصادی خود با ایران تشویق کرده و خواهان حفظ و تقویت روابط دو جانبه اقتصادی با ایران و بسیج همه امکانات از جمله از طریق همکاری باکشور‌های ثالث برای عادی سازی موثر روابط تجاری و بازرگانی با ایران شده است که بیان آشکار اراده اعضا برای حفظ برجام است و آشکارا در مقابل اراده آمریکا برای نابودی برجام و اعمال مجدد تحریم‌ها بر ایران قرار دارد.

انتهای پیام/

منبع خبر : باشگاه خبرنگاران جوان

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

مایل به ثبت نظر خود میباشید?
نظر خود را در زیر ثبت نمایید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *