ترفندهایی برای کنترل احساسات در کودکان

در گفت‌وگو با باشگاه خبرنگاران جوان مطرح شد؛

چگونه به کودکان کنترل هیجانات را آموزش دهیم؟سمانه بهزداپور روانشناس و مشاور در گفت‌وگو با خبرنگار حوزه ازدواج و خانواده گروه اجتماعی باشگاه خبرنگاران جوان، درباره ضرورت آموزش کنترل هیجان به کودکان اظهار کرد: برای اینکه کودکان هیجان‌های خود را بتوانند کنترل کنند، ابتدا باید آن‌ها را بشناسند و واکنش‌های بدنی نسبت به آن‌ها را تشخیص دهند تا بتوانند کنترل کنند.

وی افزود: هنگامی که کودکی هیجانی را تجربه می‌کند، اسم آن هیجان را به او بگویید، به عنوان مثال بگویید: «تو الان خوشحالی، ناراحتی، عصبانی هستی و…»؛ هنگامی که نام هیجان کودک را برای او بیان می‌کنیم، مقدمه‌ای می‌شود تا بتواند هیجان‌های خود را کنترل کند.

این روانشناس تصریح کرد: با نام بردن هیجان‌ها با کودک همدلی می‌کنیم، چراکه این احساس در او ایجاد می‌شود که اطرافیانم من را درک می‌کنند.

بهزادپور گفت: زمانی که برای کودکمان کتاب می‌خوانیم یا با او فیلم تماشا می‌کنیم، باید احساسات و هیجان‌های شخصیت فیلم یا داستان را برای کودک بیان کنیم، چراکه این موضوع باعث می‌شود کودک نوع هیجان شخصیت فیلم یا داستان را بشناسد و واکنش‌های بدنی آن را یاد بگیرد، در این حالت دایره لغات هیجانی کودک نیز غنی‌تر شود.

وی ادامه داد: اگر فیلمی را تماشا می‌کنیم که شخصیت آن عصبانی است باید به کودک بگوییم: «می‌بینی، این فرد عصبانی است»، چراکه این کار مقدمه‌ای برای یادگیری کنترل انواع هیجان‌ در کودک است.

این روانشناس بیان کرد: با افزایش سن کودک خود می‌توانیم راهکارهای کنترل هیجان‌ها را به او آموزش دهیم، به عنوان مثال می‌توانیم در مورد اضطراب راهکار حواس پرتی و تنفس عمیق را به او یاد دهیم، اما در سنین پایین بهترین راهکار آن است که هیجان‌های مختلف و واکنش‌های بدنی متناسب با آن‌ها را به کودکان آموزش دهیم.

انتهای پیام/

منبع خبر : باشگاه خبرنگاران جوان

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

مایل به ثبت نظر خود میباشید?
نظر خود را در زیر ثبت نمایید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *