تراز ما در استفاده از آب و برق مثبت نیست/ باید مردم را برای استفاده از سیستم هوشمند آب و برق تشویق کنیم

تراز ما در استفاده از آب و برق مثبت نیست/ باید مردم را برای استفاده از سیستم هوشمند آب و برق تشویق کنیمبه گزارش خبرنگار حوزه دولت گروه سیاسی باشگاه خبرنگاران جوان، حجت الاسلام والمسلمین حسن روحانی رئیس جمهور صبح دوشنبه با حضور در وزارت نیرو از مرکز ملی راهبری شبکه برق کشور (دیسپاچینگ مرکزی) بازدید کرد.

رئیس جمهور در ادامه این بازدید در نشستی با وزیر، معاونان و مدیران وزارت نیرو  با  بیان اینکه برای رشد صنعت برق تلاش‌های زیادی صورت گرفته است، گفت:  ما امروز دیدیم چه تلاشی انجام می شود تا تراز تولید و مصرف  برق رعایت شود؛ ایجاد چنین  ترازی کار مهمی است.

رئیس جمهور با اشاره به اینکه  تراز کشور در مصرف آب و برق تراز مثبتی نیست، گفت: ما در یک منطقه خشک قرار داریم؛ حتی اینکه بگوییم با باروری ابرها می‌توانیم مشکل را حل کنیم، خیلی به ذهن ما نمی چسبد. شاه هم قصد داشت با این روش مشکل خشکسالی در کشور را حل کند.  این تفکر شاهانه است که بتوان با بارور کردن ابر مشکل آب را حل کرد؛ ممکن است در جایی جواب بدهد، اما این روش راه حل اساسی نیست.

امر به معروف و نهی از منکر فقط برای حجاب نیست و دنیای وسیعی دارد. آن کسی که بد مصرف می‌کند منکر انجام می‌دهد و شما باید او را از انجام آن عمل نهی کنید، حالا این نهی گاهی به زبان گاهی با و برنامه‌ریزی شما محقق می‌شود. یعنی شما اگر برنامه‌ریزی بکنید که آب کمتر مصرف شود و هدررفت آن کاهش پیدا کند در حقیقت شما نهی از منکر کرده‌اید. این به آن معنا نیست که شما برنامه وزارتی اجرا کرده‌اید، یک عمل بزرگ و ثواب بزرگ را انجام داده‌اید. زیرا وقتی جامعه را برای چگونگی مصرف آب هدایت می‌کنید این امر به معروف و عمل صالح است. امام رضوان الله تعالی علیه به این معروف است که با سه مشت آب وضو می‌گرفتند.

روحانی با بیان اینکه  تشویق کردن مردم به درست مصرف کردن از روش‌های مهم در مدیریت منابع برق و آب است، اظهار کرد:  فرهنگ درست مصرف کردن  آب و برق را باید به همه نشان دهیم و باید به انجام کار درست عادت کنیم، وقتی  ۸۱ میلیون نفر در استفاده از آب و برق  درست عمل کنند؛ شاهد یک اثر بزرگ در کشور خواهیم بود. در صرفه جویی همه مردم باید کمک کنند و باید آن مقدار که لازم هست باید از آب و برق استفاده کنیم.

روحانی افزود: به خانه‌هایی که مجهز به سیستم هوشمند استفاده از آب و برق هستند  باید در پرداخت آب و برق  تخفیف بدهیم؛ باید مردم را برای استفاده از سیستم هوشمند آب و برق تشویق کنیم.

رئیس جمهور در ادامه افزود: صنعت هم باید به کمک ما بیاید صنعت ما همراه با وارد کنندگان و تولید کنندگان ما باید کمک کنند، این‌ها میتواند جلوی هزینه‌های اضافی آب و برق را بگیرد. سال آینده ممکن است مشکل آب و برق داشته باشیم.

وی با اشاره به استفاده از آب و برق در حوزه  کشاورزی تاکید کرد: در مسئله سوم باید آب و برق مصرفی کشاورزی را محاسبه کنیم، باید دید که کشت فرازمینی چه اثراتی می‌تواند داشته باشد و باید ببینیم آیا می‌توانیم از کشت فرازمینی استفاده کنیم یا خیر؟ باید ببینیم چه کشور‌هایی می‌توانند به ما کمک کنند و در چه کشورهایی می‌توانیم کاشت انجام دهیم. 

روحانی گفت: در هیئت دولت تاکید کردیم که تنها در چند استان فقط کشت برنج داشته باشیم. اکنون کشت گلخانه‌ای و یا سامانه آبیاری می‌تواند بسیار به ما کمک کند و با این کار می‌توانیم سالانه ۱۰ درصد صرفه جویی کنیم.

روحانی درباره دستارود‌های دولت یازدهم گفت: یکی از کار‌های دولت یازدهم  برجام است، از دیگر کار‌های دولت یازدهم می‌توان به تحول سلامت، احیای دریاچه ارومیه، انتقال آب به روستاها، انتقال گاز به پارس جنوبی، گازرسانی روستاها، ساخت راه آهن در عرض ۵ سال، دوبرابر قطر انتقال گاز داده‌ایم.

رئیس جمهور گفت: ما در روستاها  در ارتقای خدماتی همچون برق روستا، اینترنت، آموزش و راه آهن کارهای  بزرگی کرده‌ایم، به دلیل اینکه  این کارها لازم بوده است. همچنین ما در بنزین و گاز و گازوئیل خودکفا شده‌ایم.

روحانی با بیان اینکه احتیاج و نیاز گاهی یک قدرت بزرگ را در هم می‌شکند، گفت: امروز ما هم در بخش های آب، برق، ساخت سد و فنی مهندسی و ساخت نیروگاه روی پای خود ایستاده‌ایم. امروز باید تلاش کنیم که مردم ما در زندگی روزمره خود دچار مشکل نشوند. ما باید فرهنگ مصرف را درست کنیم و باید بعضی از محصولات خود را در حوزه‌های برق و آب  عوض کنیم.

وی افزود: اینکه می‌توانیم برق را به کشورهای همسایه صادر کنیم و به شبکه‌های بزرگ آسیایی وصل شویم، خود یک قدم بزرگ است. هیچ دولتی به‌غیر از دولت یازدهم سرمایه گذاری در حوزه آب نداشته است.

در  حال تکمیل … 

منبع خبر : باشگاه خبرنگاران جوان

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

مایل به ثبت نظر خود میباشید?
نظر خود را در زیر ثبت نمایید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *