تبعیض و بی‌عدالتی در سایه عدم تدوین شناسنامه اقتصادی_اجتماعی شهروندان

سید سلمان ذاکر عضو کمیسیون اجتماعی مجلس در گفت‌وگو با خبرنگار حوزه رفاه و تعاون گروه اجتماعی باشگاه خبرنگاران جوان، با بیان اینکه همه تبعیض‌های فاحش در اثر بی اطلاعی و کم اطلاعی مسئولان از وضعیت اقتصادی و اجتماعی مردم است، اظهار کرد: کم‌اطلاعی و عدم تجمیع اطلاعات موجب تبعیض در در ارائه خدمات شده است.

این نماینده مردم در مجلس یازدهم بیان کرد: دولت برای ارائه خدمات باید آمار دقیق از دهک‌های پایین جامعه و اقشار آسیب پذیر داشته باشد. فقدان اطلاعات کافی موجب شده تا نیمی از مردم سهام عدالت نگیرند و یارانه نقدی هم دریافت نکنند. این موضوع همچنین موجب شده بسته‌های حمایتی معیشتی به خیلی از افراد نیازمند تعلق نگیرد.

وی افزود: این موضوع موجب تبعیض و بدگمانی به مسئولان نیز خواهد شد کما اینکه حق الناس است و منابع باید به درستی و دقیق مدیریت شود. تدوین شناسنامه اقتصادی_اجتماعی شهروندان در کنترل آسیب‌های اجتماعی، معضلات اجتماعی و حل مشکلات مردم و به ویژه برای ارائه خدمات و بسته‌های حمایتی ضروری است.

ذاکر با تاکید بر تجمیع اطلاعات مالی و وضعیت اجتماعی تمامی شهروندان، یادآور شد: این اطلاعات باید به صورت آنلاین و برخط، در دسترس قرار داشته باشد تا دستگاه‌های مختلف بتوانند به درستی برنامه‌ریزی کنند.

عضو کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی یکی از دلیل عدم ساماندهی امور مربوط به تولید، صنعت و حتی مسائل اجتماعی را عدم اِشراف کامل به اطلاعات اقتصادی و اجتماعی شهروندان دانست و گفت: این موضوع موجب بدگمانی مردم به دستگاه حاکمیت می‌شود بنابراین دولت باید ضمن تقویت پایگاه رفاه ایرانیان، بودجه لازم را در اختیار وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی برای این امر، قرار دهد.

نماینده مردم ارومیه در مجلس اظهار کرد: مجلس نیز آماده افزایش بودجه پایگاه رفاه ایرانیان است تا برپایه داده‌های واقعی و کامل بتوان برنامه‌ریزی کرد. پایگاه رفاه ایرانیان هنوز به هدف مورد نظر نرسیده است و دستگاه‌ها باید همکاری لازم را در ارائه اطلاعات داشته باشند.

ذاکر خاطرنشان کرد: نبود آمار دقیق در حمایت‌های بیمه‌ای و درمانی از اقشار آسیب پذیر نیز خدشه وارد کرده است. بر همین اساس مجلس در تعیین اولویت‌های خود جایگاه ویژه‌ای را برای این موضوع اختصاص می‌دهد تا اطلاعات منسجم تجمیع و ساماندهی شود.


بیشتر بخوانید


انتهای پیام/

منبع خبر : باشگاه خبرنگاران جوان

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

مایل به ثبت نظر خود میباشید?
نظر خود را در زیر ثبت نمایید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *