بهترین روش ترک شیشه

در گفت‌وگو با باشگاه خبرنگاران جوان مطرح شد؛

رضا فریدی روانشناس و درمانگر اعتیاد در گفت‌وگو با خبرنگار حوزه رفاه و تعاون گروه اجتماعی باشگاه خبرنگاران جوان، با بیان اینکه مصرف ماده مخدر شیشه موجب تغییرات شیمیایی در مغز می‌شود، درباره روش‌های ترک مصرف این ماده مخدر اظهار کرد: ماده مخدر شیشه با به وجود آوردن اختلالات مغزی در افراد، سبب بروز رفتارهای نامتعارف در مصرف کنندگان می‌شود.

این درمانگر اعتیاد با بیان اینکه مبتلایان به بیماری اعتیاد معتقدند که مصرف ماده مخدر شیشه موجب شادابی و افزایش توانایی بدن می‌شود، گفت: علائمی نظیر هذیان و توهم‌های ناشی از مصرف شیشه می‌تواند به عواقب بسیار ناگواری بیانجامد.

او ادامه داد: ترک وابستگی به ماده محرک شیشه با ترک سایر مواد روانگردان به ویژه خانواده مرفین تفاوت اساسی دارد و وقتی فرد در پی ترک تریاک یا هروئین باشد، در مراحل اولیه درمان نیاز جسمانی شدیدی به مصرف ماده یا به اصطلاح حالت خماری پیدا می‌کند و با بی قراری و اضطراب روبرو می‌شود.

فریدی با بیان اینکه فردی که مصرف ماده مخدر شیشه را ترک می‌کند، هنگام ترک خماری چندانی ندارد، اما مشکلات ذهنی و روانی برای او ایجاد می‌شود و ممکن است این مسئله سخت باشد، تصریح کرد: اگر شخصی برای مدت طولانی شیشه مصرف کند، پس از قطع مصرف در روز‌های اول احساس ولع و میل شدید به مصرف دارد، همراه با این ولع، اضطراب، افسردگی و بی قراری را نیز تجربه خواهد کرد.

این درمانگر اعتیاد با بیان اینکه ترک اعتیاد به ماده مخدر شیشه روش واحدی ندارد، گفت: امروزه درمانگران با در نظر گرفتن شرایط بیمار، درمان مناسب را به او پیشنهاد می‌دهند و یکی از بهترین راه‌های ترک شیشه، روش درمانی ماتریکس است.


بیشتر بخوانید: مصرف کننده کراک و شیشه را چگونه بشناسیم؟ 


او افزود: روش درمانی ماتریکس از جمله روش‌های درمانی غیردارویی برای افراد وابسته به شیشه است و در الگوی درمانی ماتریکس، برای درمان اعتیاد جلسات آموزشی برای خانواده معتادان در نظر گرفته شده است تا آن‌ها آگاهی و دانش لازم در مورد این بیماری و نحوه رفتار صحیح با فرد معتاد را بعد از درمان بیاموزند. حمایت اجتماعی و آموزش پیشگیری از لغزش هم جزئی از برنامه جلسات این درمان است.

فریدی با بیان اینکه هر جلسه درمان ماتریکس، حدود ۴۵ دقیقه تا یک ساعت برای فرد برگزار می‌شود، گفت: در این جلسات اتفاقات روز‌های گذشته و مسائل مطرح شده در جلسات قبل مرور می‌شود.

این درمانگر اعتیاد تصریح کرد: از دیگر روش‌های مناسب ترک اعتیاد به شیشه می‌توان به روش دوازده قدمی یا شیشه‌ای‌های گمنام اشاره کرد که توسط گروه‌های خودیاری بهبود یافته تشکیل می‌شود و کاملا برای افراد در حال درمان قابل دسترس است و می‌تواند به بهبودی آن‌ها کمک شایانی کند.

انتهای پیام/

روش‌های مناسب برای ترک اعتیاد به ماده مخدر شیشه

منبع خبر : باشگاه خبرنگاران جوان

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

مایل به ثبت نظر خود میباشید?
نظر خود را در زیر ثبت نمایید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *