برگزاری نخستین جلسه هیات رئیسه فراکسیون روابط عمومی و رسانه مجلس/ تاکید بر نقش روابط عمومی ها در معرفی خدمات سازمان ها

به گزارش خبرنگار مجلس گروه سیاسی باشگاه خبرنگاران جوان، نخستین جلسه هیات رئیسه فراکسیون روابط عمومی و رسانه مجلس عصر امروز ( سه شنبه ۲۹ فروردین ماه ) در مجلس شورای اسلامی برگزار شد.

زهرا سعیدی مبارکه رئیس فراکسیون روابط عمومی و رسانه مجلس شورای اسلامی در ابتدای این نشست گفت: نگاهی مختصر به تعدد و حتی گاهی تعارض قوانین ناظر بر فعالیت روابط عمومی‌ها طی چهار دهه گذشته بخوبی نشان می‌دهد که خلأ قانونی روشنی در این بخش وجود دارد.

سعیدی مبارکه اظهار داشت: هنوز قانون جامعی در مورد روابط عمومی وجود ندارد، همان‌گونه که اشاره شد به طور کلی به موضوع ارتباطات، اطلاع رسانی، رسانه‌ها و تبلیغات توجه شده که روابط عمومی نیز مصداقی از این موارد دانسته شده است. با وجود برخی از قوانین کلی و آیین نامه‌های ناظر به این حوزه ارتباطی، نبود ضمانت کافی اجرایی در این حوزه باعث ایجاد اختلال‌هایی در فعالیت‌ها و اهداف آن شده است.

نماینده مردم مبارکه در مجلس شورای اسلامی افزود: به نظر می‌رسد تدوین یک قانون جامع برای فعالیت روابط عمومی‌ها می‌تواند این نابسامانی‌ها را کاهش داده و زمینه ‌ساز فعالیت حرفه‌ای و تخصصی کارشناسان این حوزه در دستگاه‌های مختلف شود.

روابط عمومی ها مرکز هدایت و مغز متفکر یک سازمان هستند

امیر خجسته نایب رئیس فراکسیون روابط عمومی و رسانه مجلس شورای اسلامی همچنین  در این جلسه روابط عمومی ها را مرکز هدایت و مغز متفکر یک سازمان دانست و اظهار داشت: فراکسیون روابط عمومی و رسانه مجلس می تواند در ارتقای عملکرد روابط عمومی ها اقدامات لازم را انجام دهد.

نماینده مردم همدان و فامنین در مجلس شورای اسلامی با اشاره به نقش روابط عمومی ها در معرفی خدمات سازمان ها، افزود: همه کمیسیون های تخصصی مجلس می توانند از ظرفیت فراکسیون روابط عمومی و رسانه مجلس شورای اسلامی استفاده کنند و نکته مهم دیگر این است که باید به موضوع به کارگیری مدیران تخصصی در حوزه روابط عمومی و رسانه توجه جدی شود.

خجسته با اشاره به اینکه روابط عمومی باید یک تشکیلات متمرکز داشته باشد، بیان داشت: نباید هر بخش جدا فعالیت کند چرا که فعالیت های جداگانه مانع از رسیدن به موفقیت می شود باید سازمان ارتباطات و روابط عمومی با حضور نخبگان تشکیل شود و ما در مجلس این آمادگی را داریم که این موضوع را در قالب طرح مورد بررسی قرار دهیم.

نقش موثر روابط عمومی ها در دنیای ارتباطات

محمود بهمنی سخنگوی فراکسیون روابط عمومی و رسانه مجلس شورای اسلامی هم در این نشست بر نقش روابط عمومی ها در دنیای ارتباطات تاکید کرد و گفت: امروز رسانه ها و فضای مجازی نقش مهمی را در زندگی انسان ها دارند.

بهمنی نقش روابط عمومی هر سازمان را در اعتلای آن مهم ارزیابی کرد و گفت:برای تکریم کارکنان که به اعتلای سازمان منجر می شود، روابط عمومی به عنوان بازوی محکم و قوی مدیریت عمل می کند.

وی افزود: باید لایحه ای درخصوص قانون روابط عمومی به صورت جامع تهیه شود.

اصغر سلیمی نماینده مردم سمیرم در مجلس شورای اسلامی و دیگر عضو هیات رئیسه فراکسیون روابط عمومی و رسانه مجلس نیز در این جلسه اظهار داشت: باید به دغدغه های رسانه ها و فعالان این بخش توجه شود و در این راستا اقدامات لازم صورت گیرد.

باید از ظرفیت رسانه ها برای ارتقای کشور استفاده شود

وی بیان کرد: رسانه ها رکن چهارم دموکراسی هستند، بنابراین باید از ظرفیت آنها برای ارتقای کشور استفاده شود، امید است مسائلی مانند بیمه خبرنگاران و حق سختی کار برای آنان اعمال شود.

گفتنی است؛ در نخستین جلسه فراکسیون روابط عمومی و رسانه مجلس شورای اسلامی اهداف اساسی از تشکیل این فراکسیون در حوزه روابط عمومی و رسانه بررسی شد.

 همچنین تاکید شد که به پیش نویس پیشنهادی قانون جامع روابط عمومی و همچنین اجرای صحیح قانون انتشار و دسترسی آزاد به اطلاعات رسیدگی شود. برنامه ریزی جهت دیدار پیشکسوتان و فعالان روابط عمومی نهادهای مدنی با رئیس قوه مقننه همزمان با روز روابط عمومی از دیگر  موارد مطرح شده در این جلسه بود.

از جمله اهداف اساسی فراکسیون روابط عمومی و رسانه مجلس شورای اسلامی در حوزه روابط عمومی می توان به تنقیح قوانین، مقررات و آیین نامه های مربوط به روابط عمومی با کمک مرکز پژوهش های مجلس یا بخش خصوصی و نهادهای مدنی روابط عمومی در کشور،  مطالعه تطبیقی و موردی در رابطه با روابط عمومی ها در کشورمان و سایر کشورها و مطالعات کارشناسی در رابطه با جایگاه آموزش روابط عمومی، در دانشکده های مدیریت یا دانشگاه های ارتباطات و روزنامه نگاری اشاره کرد.

همچنین مهمترین اهداف اساسی فراکسیون روا بط عمومی و رسانه مجلس شورای اسلامی در حوزه رسانه عبارتند از تنقیح قوانین، مقررات و آیین نامه های مربوط به رسانه ها (اعم از رسانه های نوشتاری، صوتی، تصویری و مجازی) با کمک مرکز پژوهش های مجلس یا بخش خصوصی و نهادهای مدنی رسانه ای در کشور، مطالعات تطبیقی و موردی در رابطه با رسانه ها در کشورمان و سایر کشورها و مطالعات کارشناسی در رابطه با پیش نویس لایحه نظام جمهوری اسلامی ایران و تلاش برای تسریع در تصویب آن.

 شایان ذکر است؛ فراکسیون روابط عمومی و رسانه مجلس شورای اسلامی با حضور ۵۰ نفر از نمایندگان مجلس تشکیل شده است.

انتهای پیام/

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

مایل به ثبت نظر خود میباشید?
نظر خود را در زیر ثبت نمایید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *