بخشداری آفتاب انسجام اداری ندارد/ بنگاه‌داری وظیفه شهرداری نیست

بخشداری آفتاب انسجام اداری ندارد/ بنگاه‌داری وظیفه شهرداری نیستبه گزارش گروه اجتماعی باشگاه خبرنگاران جوان، سید حسن رسولی رئیس شورای اسلامی شهرستان تهران به همراه اعضای این شورا صبح امروز در بخشداری آفتاب حضور یافتند.

در ابتدای جلسه حمید صالح جانشین بخشداری آفتاب به تشریح کاملی از وضعیت این بخشداری پرداخت و گفت: این بخش دارای ۱۵ روستا است، اما از حداقل امکانات رفاهی، خدماتی و بهداشتی و درمانی و شهرداری مستقل محروم است.

وی با بیان اینکه قبل از تشکیل بخش آفتاب با مصوبه هیات دولت شهر فرهنگی-مذهبی آفتاب مصوب شد، افزود: باتوجه به مصوبه شورای عالی معماری و شهرسازی و تناقض با قانون تقسیمات کشوری بخصوص ماده ۱۳ و قوانین تعریف محدوده شهر و روستا ضرورت دارد از سوی متولیان امر بازنگری و اصلاح قوانین انجام شود.

صالح همچنین افزود: با اجرای مصوبه شورای عالی معماری و شهرسازی، مالکان اراضی این بخش بلاتکلیف هستند و املاک آن‌ها در حریم طرح قرار گرفته است.

در این جلسه به مشکلات موجود در روستا‌های این بخش از جمله مشکل توسعه حریم روستاها، ساخت و ساز‌های غیرمجاز در برخی روستاها، کمبود فضای سبز و مکان‌های تفریحی، نامطلوب بودن روشنایی راه‌های روستایی، ناکافی بودن علایم راهنمایی و رانندگی، کمبود پارکینگ بخصوص در صالح آباد، ازدیاد سگ‌های بدون صاحب و غیره اشاره شد.

در این جلسه غلامحسین آرام معاون فنی و عمرانی فرمانداری تهران نیز گفت: در تملک اراضی روستا‌های محدوده حرم مطهر تلاش شده رضایت مردم گرفته شود.

وی با اشاره به مجموعه شهر آفتاب از آقای رسولی درخواست کرد تا این مجموعه مورد بهره برداری قرار گیرد.

سیدحسن رسولی رئیس شورای شهرستان تهران نیز بعد از استماع مشکلات و مسایل گفت: در بخش آفتاب با عدم استقرار سیاسی و اداری مواجه هستیم، یعنی تقسیمات کشوری در این بخش با نقایصی مواجه است و انسجام اداری وجود ندارد. از این رو به دلیل عدم استقرار جدال‌هایی میان شهرداری، دهیاری و شورا‌های روستا، فرمانداری، بنیاد مسکن با بخش آفتاب ایجاد می‌شود که کاملا طبیعی است.

وی با اشاره به شیوه‌نامه «بهینه‌سازی روند اجرای مفاد مجوز‌های صادره در تغییر کاربری اراضی زراعی و باغ‌ها در حوزه حریم شهرستان تهران» مصوبه دوره چهارم شورای شهر تهران، تصریح کرد: این شیوه نامه نقشه راه بین دستگاه‌های مختلف اجرایی را ترسیم و طراحی کرده تا شهرداری و دهیاری‌ها خارج از ضوابط عمل نکنند، برای نمونه درباره ساخت و ساز‌های غیرمجاز تعیین و تکلیف شده است.

رسولی با بیان اینکه این بخش در زمان برگزاری مراسم ارتحال امام خمینی (ره) دارای اهمیت سیاسی و فرهنگی می‌شود، تاکید کرد: وقتی بخشداری آفتاب ایجاد شد، بر اساس تقاضای مردم نبود، بلکه تصمیم سیاسی بود، اما باید با ساکنان این بخش به گونه‌ای رفتار شود که رضایت داشته باشند تا این روابط دچار چالش نشود.

وی ادامه داد: مشکلات متعددی از سوی حاضرین درباره روستا‌های بخش آفتاب مطرح شد. شورای شهرستان تهران آمادگی دارد به نمایندگی از مردم برای حل این مشکلات با دستگاه‌ها و نهاد‌های مربوطه هماهنگی‌های لازم را انجام دهد.

رئیس شورای شهرستان تهران درباره مجموعه نمایشگاهی شهر آفتاب گفت: انتقال نمایشگاه سئول به شهرآفتاب کاملا علمی و منطقی است. با وجود سرمایه گذاری ۱۵۰۰ میلیارد تومانی این مجموعه باید به بخش خصوصی واگذار شود، زیرا وظیفه شهرداری نمایشگاه داری نیست. همچنین با وجود بدهی بالای شهرداری به پیمانکاران نمی‌تواند این مجموعه در اختیار شهرداری باقی بماند.

بعد از این جلسه از چند روستا (قلعه میر حاج موسی، صالح آباد و رسالت) نیز بازدید شد. همچنین رسولی به همراه اعضای شورای شهرستان تهران در حاشیه این بازدید، با خانواده شهید محسن علیرضا دیدار کردند.

انتهای پیام/

منبع خبر : باشگاه خبرنگاران جوان

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

مایل به ثبت نظر خود میباشید?
نظر خود را در زیر ثبت نمایید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *