اینستکس تأمین کننده انتظار‌های ایران از برجام نیست

فلاحت پیشه در گفت‌وگو با باشگاه خبرنگاران جوان:

اینستکس تأمین کننده انتظار‌های ایران از برجام نیستحشمت الله فلاحت پیشه، عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس در خبرنگار مجلس گروه سیاسی باشگاه خبرنگاران جوان، درباره نشست اخیر کمیسیون مشترک برجام، اظهار کرد: اینستکس از یک سازوکار اقتصادی خارج شده و به موضوعی سیاسی تبدیل شده است، همچنین رفتار کشور‌های مرتبط با این سازوکار در برابر سیاست‌های ضد ایرانی ایالات متحده، نقش مهمی دارد.

فلاحت پیشه گفت: نتیجه نشست اخیر، عزم سیاسی کشور‌ها برای ایجاد فضایی دیپلماتیک و به دور از چالش آفرینی بود و ناکامی آمریکا در اجرای سیاست‌هایش در گرو حمایت آن‌هاست.

وی در ادامه تاکید کرد: اینستکس به لحاظ اقتصادی تأمین کننده انتظار‌های جمهوری اسلامی از برجام نیست و ایران از نگاه راهبردی می‌تواند بدون ایجاد چالش، در حالیکه فعالیت‌هایش را در راستای مقابله با اجرا نشدن برجام پیش می‌برد، مطالبه گرایانه مذاکره‌ها را در قالب اینستکس ادامه دهد.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس یادآور شد: این سازوکار فروش نفت در برابر غذا هم نیست و اروپا فقط خط‌هایی اعتباری برای خریداری نیازمندی‌های کشور ایجاد کرده است که جمهوری اسلامی باید تلاش کند تا سایر ملزومات تجاری مانند فروش نفت و… را در سازوکار بگنجاند.

فلاحت پیشه در پایان تصریح کرد: ایران خواهان جایگزینی پول نفت در ازای خط اعتباری در صندوق اینستکس و وابستگی این سازوکار به منابع جمهوری اسلامی است؛ علاوه بر این در مرحله‎‌های بعدی گشایش‌های مالی و بانکی برای کشور ایجاد شود که به اصطلاح امتحانش را پس نداده‌اند.

انتهای پیام/

منبع خبر : باشگاه خبرنگاران جوان

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

مایل به ثبت نظر خود میباشید?
نظر خود را در زیر ثبت نمایید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *