اگر تصمیمات با پشتوانه‌ علمی و کارشناسی نباشد می‌تواند خطرساز باشد

اگر تصمیمات با پشتوانه‌ علمی و کارشناسی نباشد می‌تواند خطرساز باشد

به گزارش حوزه دولت گروه سیاسی باشگاه خبرنگاران جوان، اسحاق جهانگیری معاون اول رییس جمهور با اشاره به آرامش و ثباتی که در حال حاضر در کشور فراهم شده و مسئولین برای کار و تلاش از یکدیگر سبقت می‌گیرند، گفت: هم اکنون در شرایط حساسی قرار داریم و هر کس که دلسوز ایران است باید تصمیمی که برای آینده‌ی کشور اتخاذ می‌کند تصمیمی باشد که بتواند در پیشگاه خداوند سربلند باشد تا حرکتی که برای توسعه‌ی کشور شکل گرفته استمرار پیدا کند.

اسحاق جهانگیری پیش از ظهر امروز (سه شنبه) در آیین افتتاح بیمارستان امام حسین (ع) که در شهرستان بهارستان انجام شد، بر لزوم توسعه‌ی مناطق اطراف تهران تاکید کرد و گفت: مهمترین شأن و جایگاه دولت این است که برای توسعه‌ی کشور در قالب برنامه افق‌های بلند مدت برنامه ریزی کند.

معاون اول رییس جمهور افزود: بسیاری از کشور‌ها برای توسعه، برنامه‌های بلند مدت تدوین می‌کنند و از هم اکنون دور نمایی برای آینده‌ی کشورشان در نظر می‌گیرند.

وی با بیان اینکه رهبر معظم انقلاب سال‌ها پیش چنین کاری را برای کشور انجام دادند، خاطر نشان کرد: مقام معظم رهبری دوازده سال پیش برای بیست سال آینده‌ی کشور افقی بلند مدت تحت عنوان برنامه‌ی چشم انداز ترسیم کردند تا بر اساس این برنامه ایران به جایگاه نخست علمی و اقتصادی منطقه دست پیدا کند.

جهانگیری اضافه کرد: متاسفانه در سال‌های گذشته ضعفی در نحوه‌ی اداره‌ی کشور پیش آمد و از جهات گوناگون خساراتی به ایران وارد شد. متاسفانه این خسارات فقط مادی نبود چرا که خسارات مادی قابل جبران است، اما خسارات غیرمادی مدت زمان زیادی طول می‌کشد تا جبران شود.

معاون اول رییس جمهور با اشاره به درآمد سرشار نفت در سال‌های گذشته تصریح کرد: در سال‌های قبل قیمت نفت به ۱۴۰ دلار برای هر بشکه رسید و ما امروز برای افتتاح یک بیمارستان برای ۶۰۰ هزار نفر جمعیت جشن می‌گیریم. حالا این حق مردم است که سوال کنند که آن همه درآمد در کجا هزینه شد؟

وی ادامه داد: البته منظور ما این نیست که این درآمد‌ها را خوردند و بردند بلکه گاهی سوء مدیریت و برهم زدن نظام کارشناسی کشور نیز می‌تواند آینده‌ی کشور را به خطر بیندازد.

جهانگیری با بیان اینکه هر مسئولی که تصمیم می‌گیرد باید تصمیماتش مبتنی بر نظرات کارشناسی باشد، افزود: اگر تصمیمات با پشتوانه‌ علمی و کارشناسی نباشد و بر اساس نظرات شخصی اتخاذ شود می‌تواند برای کشور خطرساز شود.

معاون اول رییس جمهور گفت: در ابتدای دولت یازدهم برخی اولویت‌ها و مسائل تعیین کننده شناسایی شد و در دستور کار دولت قرار گرفت که یکی از مهمترین کار‌ها حل چالش هسته‌ای و تبدیل ایران هراسی به ایران دوستی و برقراری تعامل سازنده با دنیا بود.

وی با تاکید بر اینکه امروز در پایان چهار سال دولت یازدهم دستاوردهای خوبی حاصل شده گفت: البته نواقص و اشکالاتی نیز وجود دارد که باید با درایت برطرف شود.

جهانگیری یکی دیگر از مسائل پیش روی کشور را ضعف نظام سلامت ارزیابی کرد و گفت: در سال‌های گذشته دغدغه‌ی مسائل مالی بیش از رنج بیماری، مردم را نگران ساخته بود و برخی از مردم بیش از اینکه دغدغه‌ی معالجه داشته باشند، نگران هزینه‌های درمانی بودند.

معاون اول رییس جمهور ادامه داد: دولت بر این موضوع تمرکزی جدی کرد و به فضل الهی امروز دغدغه‌ی مردم ایران دیگر هزینه‌های درمان نیست بلکه دغدغه‌ی اصلی شان معالجه و درمان است که این کار بزرگ و درخشانی است.

وی اضافه کرد: هزینه‌های بستری که از جیب مردم پرداخت می‌شد ۳۷ درصد بود که امروز به حدود ۸ درصد رسیده است و تخت‌های بیمارستانی به سرعت در حال افزایش است به گونه‌ای که تعداد تخت‌ها در سال ۹۱ به تعداد ۹۱ هزار تخت بود و امسال به ۱۱۵ هزار رسیده است.

جهانگیری با بیان اینکه دولت بخش عمده‌ای از منابع خود را به بخش سلامت اختصاص داد، گفت: باید برای نظام سلامت کاری کنیم که مردم در هیچ سنی دغدغه‌ی درمان و پرداخت هزینه‌های درمانی را نداشته باشند.

در این مراسم وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی هم گزارشی از دستاوردهای حوزه‌ی سلامت در دولت تدبیر و امید ارائه کرد و گفت: در نقاط مرزی و محروم کشور کارگاه‌های عمرانی برای سلامت ایجاد شده و امیدوارم شاهد گسترش خدمات بخش سلامت در آینده باشیم.

انتهای پیام/

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

مایل به ثبت نظر خود میباشید?
نظر خود را در زیر ثبت نمایید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *