امکان نوسازی ۱۱ میلیون وسیله نقلیه فرسوده در کشور وجود ندارد

امکان نوسازی ۱۱میلیون وسیله نقلیه فرسوده در کشور وجود نداردبه گزارش خبرنگار حوزه محیط زیست گروه اجتماعی باشگاه خبرنگاران جوان، محمد ترحمی معاون حقوقی پلیس ناجا در سی‌ و ششمین جلسه کارگروه کاهش آلودگی هوای کشور و با اشاره به  اجرای ماده ۸ قانون هوای پاک اظهار کرد: براساس این ماده تمام اشخاص حقیقی و حقوقی که مالک وسیله نقلیه موتوری از جمله سبک، نیمه‌سنگین و سنگین و موتورسیکلت‌ها هستند وظیفه دارند، وسیله نقلیه خود را پس از رسیدن به سن فرسودگی از رده خارج کنند.

بیشتر بخوانید؛ ۱۷هزار تاکسی فرسوده در تهران وجود دارد

وی با بیان اینکه بیمه کردن وسیله نقلیه فرسوده موضوع بسیار مهمی است که در ماده ۸ قانون هوای پاک مورد توجه قرار گرفته است، افزود: طبق این ماده مالکان وسیله نقلیه فرسوده وسیله نقلیه خود را نزد یکی از موسسات بیمه داخلی و تحت نظارت بیمه مرکزی کشور بیمه کنند.

ترحمی گفت: براساس ماده ۸ قانون هوای پاک  تردد وسایل نقلیه موتوری فرسوده، حمل بار و مسافر، صدور گواهی معاینه فنی، تخصیص بیمه شخص ثالث و… ممنوع است و اگر هر یک از این‌ها اجرا نشود، مالک وسیله نقلیه مشمول جریمه می‌شود.

معاون حقوقی پلیس راهور ناجا تصریح کرد: در حال حاضر یک میلیون و ۵۰۰ هزار خودرو و ۹ میلیون و ۵۰۰ هزار موتورسیکلت فرسوده و در مجموع ۱۱ میلیون وسیله نقلیه فرسوده در کشور وجود دارد که ماده ۸ قانون هوای پاک شامل آن‌ها می‌شود.

وی افزود: براساس ماده ۸ قانون هوای پاک باید از تردد ۱۱ میلیون وسیله نقلیه فرسوده جلوگیری می‌کردیم.

ترحمی گفت: دولت وسایل نقلیه عمومی را تا زمان نوسازی مستثنی کرده است، اما در مورد وسایل حمل و نقل شخصی همچنان این مشکل وجود دارد و اجرای این قانون برای بسیاری از ایرانی‌ها مشکل ایجاد می‌کند.

وی خاطرنشان کرد: پلیس طی نامه‌ای از رئیس‌جمهور درخواست کرده که موضوع ممنوعیت تردد وسایل نقلیه فرسوده در ستاد اقتصاد مقاومتی مطرح شود؛ چرا که در حال حاضر امکان نوسازی ۱۱ میلیون وسیله نقلیه فرسوده در کشور وجود ندارد و نمی‌توانیم این قانون را اجرا کنیم.

انتهای پیام/

ماده ۸ قانون هوای پاک قابلیت اجرایی شدن ندارد

منبع خبر : باشگاه خبرنگاران جوان

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

مایل به ثبت نظر خود میباشید?
نظر خود را در زیر ثبت نمایید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *