الزام شرکت‌های پیمانکاری طرف قرارداد با شهرداری به رعایت حقوق کارگران

به گزارش گروه اجتماعی باشگاه خبرنگاران جوان، افشین حبیب‌زاده رئیس فراکسیون کارگری شورای اسلامی شهر تهران با اشاره به صدور بخشنامه نیروهای پیمانکاری حجمی اظهار کرد: این بخشنامه که از سوی معاونت توسعه منابع انسانی به شهرداران مناطق ۲۲ گانه و روسای سازمان‌ها و شرکت‌های وابسته به شهرداری تهران ابلاغ شده است، حاصل تلاش حوزه معاونت منابع انسانی شهرداری تهران است که سبب جلوگیری از ضایع کردن حقوق کارگران پیمانکار خواهد شد.

رئیس کمیته نظارت شورای اسلامی شهر تهران با بیان اینکه طبق این بخشنامه پیمانکاران مکلفند تمامی مزایای قانونی متعلقه به قرارداد‌های کار اعم از دستمزد روزانه و حق مسکن و غیره را مطابق قانون کار و تأمین اجتماعی در قرارداد‌های کار منعقده با کارگران لحاظ کنند، گفت: طبق این بخشنامه پیمانکاران موظف به افتتاح حساب بانکی نزد بانک شهر جهت برداشت حقوق و دستمرد کارگران، ارائه فیش حقوقی در تاریخ معین و ارائه لیست پرداخت حقوق و دستمزد کارگران به کارفرما به صورت ماهیانه هستند. همچنین پیمانکاران مکلف شده‌اند تا توانایی تأمین حداقل دو ماه پرداخت حقوق و دستمزد کارگران تحت پوشش را داشته باشند.

وی ادامه داد: براساس یکی از بند‌های این بخشنامه پیمانکاران متعهد شده‌اند حق بیمه کارگران را مطابق با کارکرد آن‌ها و برابر با لیست اسامی کارگران براساس قوانین و مقررات تأمین اجتماعی کسر و با اضافه کردن ۲۳ درصد سهم کارفرما به شعب مربوطه واریز و یک لیست پرداختی را به نماینده شهرداری تحویل دهند.

حبیب‌زاده اضافه کرد: همچنین پیمانکاران متعهدند وفق مقررات از بکارگیری اتباع خارجی فاقد پروانه کار اکیدا خودداری کنند و مسئولیت رعایت عدم مقررات بر عهده پیمانکار خواهد بود.

رئیس فراکسیون کارگری شورای اسلامی شهر تهران تاکید کرد: تمامی پرداخت‌های پیمانکاران به کارگران باید در قالب پرداخت حقوق، عیدی، پاداش، سنوات، وجه مرخصی و غیره از طریق حساب بانکی باشد و از پرداخت هرگونه وجه دستی به کارگران خودداری کنند.

حبیب‌زاده یادآور شد: در یکی از بند‌های این بخشنامه آمده است که شهرداری موظف است بدهی پیمانکاران به کارگران را برابر مراجع قانونی از محل ضمانت و مطالبات پرداخت کنند.

وی با بیان اینکه در بندی از این بخشنامه به موضوع ایمنی محیط کار اشاره شده و آمده است در وقوع حادثه ناشی از کار ضمن انجام اقدامات اولیه برای جلوگیری از تشدید وضع فرد حادثه دیده نسبت به ثبت حادثه در دفتر ویژه حوادث کار و تکمیل فرم حادثه اقدام کرده و مراتب را ظرف سه روز اداری به صورت کتبی به اطلاع سازمان تأمین اجتماعی و شعب مربوطه اعلام کنند. همچنین پیش بینی شده در صورت بروز حادثه پیمانکاران موظف شوند نسبت به اعزام فرد حادثه دیده به نزدیکترین محل مرکز خدمات درمانی اقدام و با نظارت شرکت شهر سالم، ارائه کامل خدمات درمانی را پیگیری کند.

انتهای پیام/

منبع خبر : باشگاه خبرنگاران جوان

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

مایل به ثبت نظر خود میباشید?
نظر خود را در زیر ثبت نمایید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *