اقدام ترامپ انتقام از نقش سپاه در شکست داعش است

رئیس هیات پارلمانی جمهوری اسلامی ایران در نشست بین المجالس در بغداد:

اقدام ترامپ انتقام از نقش سپاه در شکست داعش استبه گزارش حوزه سیاست خارجی گروه سیاسی باشگاه خبرنگاران جوان، علاء الدین بروجردی رئیس هیات پارلمانی ایران روز شنبه در نشست بین المجالس همسایگان ایران که به ریاست ‘محمد الحلبوسی’ رئیس پارلمان عراق و حضور روسای پارلمان‌های عربستان، ترکیه، کویت، سوریه و اردن ساعتی پیش در بغداد آغاز شد، سخنرانی کرد.

وی که به نمایندگی از ‘علی لاریجانی’ رئیس مجلس شورای اسلامی در این نشست حضور یافته است، در ابتدا با تبریک پیروزی عراق بر داعش و ورود این کشور به مرحله سازندگی، تاکید کرد: جمهوری اسلامی ایران از موفقیت‌های دولت و ملت عراق خرسند است و آن را تبریک می‌گوید.

بروجردی افزود: ایران در حمایت از مردم و دولت عراق در مقابل تروریست‌های تکفیری بدون هیچ تردید و تزلزلی از نخستین ساعات اشغال شهر موصل درخواست دولت عراق را اجابت کرد و مسوولیت خود را در این زمینه انجام داد.

وی گفت: نگاه و رویکرد اصولی جمهوری اسلامی ایران، حمایت از استقلال، تمامیت ارضی، ثبات و امنیت عراق است و در مرحله جدید و دوران بازسازی و توسعه نیز نقش حمایتی خود را ادامه خواهد داد.

بروجردی گفت: داعش بدترین سازمان تروریستی بود، اما دولت و ملت عراق با هدایت مرجعیت و فدکاری جوانان عراقی توانستند این مزدوران را شکست دهند و نیرو‌های الحشد الشعبی و نیرو‌های شیعه، سنی، کرد و مسیحی توانستند داعش را ناکام کنند.

نماینده مجلس شورای اسلامی گفت: در دوران پساداعش ما همچنان با فکر داعشی و مبانی فکری آن مواجه هستیم چرا که انگیزه فراخوان داعش به منطقه همچنان پابرجاست.

وی در بخش دیگری از سخنانش فشارها، بحران آفرینی‌ها و توطئه‌های آمریکا و اسراییل و همچنین وجود برخی اختلافات مرزی و بحران‌های منطقه‌ای را یادآور شد و گفت: این عوامل ضروری می‌سازد ما به شاخص‌های امنیت ملی و منطقه‌ای توجه کنیم چرا که نتیجه منفی این عوامل روی امنیت بین المللی نیز می‌گذارد.

بروجردی گفت: باید با گفتگوی منطقه‌ای بر اساس مبانی مشترک به حل بحران‌ها بپردازیم تا منطقه بار دیگر شاهد بحران‌هایی مانند آنچه صدام و داعش بر کشور‌های ما تحمیل کردند نباشد.

وی در بخش دیگری از سخنانش گفت: تلاش آمریکا برای منزوی کردن ایران در منطقه و درج نام سپاه پاسداران در لیست تروریسم نتیجه در برنخواهد داشت.

بروجردی افزود: ایران امن‌ترین کشور در منطقه است و تلاش می‌کند این امنیت را به کشور‌های همسایه گسترش دهد و ما نباید اجازه تشدید بحران در منطقه را بدهیم.

وی گفت: سپاه پاسداران کارنامه درخشانی در مبارزه با تروریسم از جمله گروهک منافقین و نیز گروهک داعش در عراق و سوریه داشته است و اقدام اخیر آمریکا علیه این نیرو نوعی انتقام گیری از آن است چرا که خود آمریکا حامی تروریسم است و هر جای دنیا که بحران و جنگ باشد، دست آمریکا را در آن می‌بینیم.

رئیس هیات پارلمانی ایران در نشست بین المجالس همسایگان عراق افزود: تصمیم ترامپ در برسمیت شناختن حاکمیت رژیم صهیونیستی بر جولان سوریه، محکوم و بی نتیجه است و چیزی را تغییر نخواهد داد.

بروجردی گفت: نه آمریکا و نه رژیم صهیونیستی نمی‌توانند و حق ندارند درباره یک سرزمین عربی و اسلامی تصمیم گیری کنند. جولان یک سرزمین سوری و اشغال شده است و قطعنامه‌های سازمان ملل و شورای امنیت نیز بر همین تاکید دارد و این موضوع راه حل دیگری جز پایان اشغال ندارد.

وی با اشاره به اینکه آمریکا نشان داد که شناخت درستی از واقعیت‌ها ندارد، گفت: اقدامات مداخله جویانه ترامپ هیچ خدشه‌ای به سوری بودن جولان وارد نخواهد کرد بلکه این گونه اقدامات سبب می‌شود که بیش از پیش ناتوانی سیاست سازش مشخص شود و از سوی دیگر موفقیت سیاست مقاومت را نشان می‌دهد.

بروجردی در سخنان خود همچنین از ابراز همدردی کشور‌های همسایه در خصوص سیلاب‌های اخیر و کمک‌های آنان بویژه طیف‌های مختلف شیعه و سنی عراق به سیلزدگان ایرانی قدردانی کرد.

نشست بین المجالس همسایگان عراق روز شنبه با حضور روسای پارلمان‌های عربستان، کویت، اردن، ترکیه و سوریه و هیات پارلمانی ایران به ریاست علاء الدین بروجردی در بغداد با عنوان ‘عراق؛ ثبات و توسعه’ برگزار شد.

انتهای پیام /

منبع خبر : باشگاه خبرنگاران جوان

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

مایل به ثبت نظر خود میباشید?
نظر خود را در زیر ثبت نمایید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *