اقتصاد کشور بیمار است/ مردم به موضوع مسکن به عنوان یک سرمایه نگاه می‌کنند

گفت‌وگوبه گزارش خبرنگار گروه سیاسی باشگاه خبرنگاران جوان؛  بررسی وضعیت بازار مسکن موضوع گفت‌وگوی ویژه خبری امشب ۱۹ خرداد ماه بود که با حضور پروانه اصلانی معاون دفتر برنامه‌ریزی و اقتصاد وزارت مسکن، راه و شهرسازی و  صدیف بدری سخنگوی کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی برگزار شد.

در ابتدای برنامه پروانه اصلانی معاون برنامه ریزی دفتر اقتصاد مسکن وزارت راه و شهرسازی با اشاره به اینکه اگر تورم در بخش مسکن را دوازده ماهه در نظر بگیریم، ۳۳ درصد نیست و حدود ۱۲ درصد است؛ ادامه داد: افزایش قیمت مسکن دلایل مختلفی دارد که اصلی ترین آن افزایش قیمت ساخت مسکن است.

وی با اشاره به آمار های بانک مرکزی تصریح کرد: نرخ رشد شاخص قیمت تولید در بخش ساخت ۱۵ درصد در فروردین و ۱۵/۸ در اردیبهشت افزایش قیمت داشته است، نرخ رشد شاخص دستمزد کارگران ساختمانی ۸/۷ درصد افزایش پیدا کرده که در حدود ۲۴ درصد رشد قیمت تولید مسکن را داشتیم.

وی با بیان اینکه افزایش قیمت مسکن غیر عادی به نظر نمی رسد، ادامه داد: مسکن در چند سال گذشته دچار رکود در معاملات و کندی در افزایش قیمت بوده است و اگر مسکن را همپای سایر دارایی های مالی در نظر بگیریم انتظار افزایش قیمت مسکن بی راه نیست.

معاون برنامه ریزی دفتر اقتصاد مسکن وزارت راه و شهرسازی افزود: ما در سال ۹۶ تنها ۵ درصد افزایش قیمت در مسکن را شاهد بودیم، در صورتی که ارز در حدود ۸۰ درصد، سهام ۲۴ درصد و خودرو در حدود ۱۰۰ درصد افزایش قیمت داشته اند و اگر توقع داشته باشیم مسکن واکسنی نسبت به این موضوعات نداشته باشد توقع بی جایی است.

متاسفانه اقتصاد کشور بیمار است

در ادامه برنامه صدیف بدری سخنگوی کمیسیون عمران مجلس با اشاره به دلیل اصلی افزایش قیمت مسکن اظهار کرد: بیشترین دلیل افزایش قیمت مسکن بستگی به اقتصاد کشور دارد که متاسفانه اقتصاد کشور بیمار است.

وی افزود: برنامه جامعی برای اقتصاد کلان کشور نداریم، از مرداد ماه سال ۹۶ آهنگ افزایش قیمت مسکن به گوش می رسید، اما پیش بینی می کردیم که افزایش نرمال و متناسب با تورم داشته باشیم، اما اتفاقات ۳ ماه آخر سال ۹۶ در موضوع اقتصادی بیشترین دلیل تلاطم بازار مسکن بوده است.

بدری ادامه داد: هر ۴_ ۵ سال شاهد رکود در بازار مسکن بوده ایم و پس از آن دچار جهش قیمت می شود، متاسفانه در کشور و در  حوزه مسکن و اقتصاد پیش بینی های لازم را نداریم.

مردم به موضوع مسکن به عنوان یک سرمایه می‌نگرند

وی تاکید کرد: مردم به موضوع مسکن به عنوان یک سرمایه می‌نگرند و زمانیکه مشاهده می کنند در بازار های دیگر ثبات اقتصادی وجود ندارد و ارزش پولشان حفظ نمی شود به سراغ مسکن می آیند.

بدری افزود: حجم نقدینگی ما در کشور ۱ تریلیون و حدود ۴۰۰ هزار میلیارد تومان شده است و تقریبا سه برابر ۵ سال گذشته است.

وی تصریح کرد: زمانی که در عرصه تولید حفظ ارزش سرمایه مطرح نیست، مردم به سوی سرمایه گذاری مسکن می روند و زمانی که نقدینگی به سمت یک بازار سوق پیدا کند آن بازار متلاطم می شود.

در عرصه و تقاضای مسکن، برنامه نداریم

سخنگوی کمیسیون عمران مجلس با اشاره به اینکه در عرصه و تقاضای مسکن، برنامه نداریم افزود: بیشترین قشری که متضرر می شود اقشار متوسط رو به پایین جامعه است و باید به موضوع عدم وجود برنامه در دولت در حوزه اقتصاد و مسکن بیشتر توجه کنیم.

اصلانی معاون برنامه ریزی دفتر اقتصاد مسکن وزارت راه و شهرسازی در ادامه برنامه افزود: از سال ۹۴ پروانه های ساختمانی رشد منفی ۴۹ درصد داشته اند و یعنی منفی ۴۹ درصد کاهش تقاضا برای ورود به بازار مسکن داشته ایم و سرمایه گذاری شروع شده در بخش مسکن منفی ۱۷ درصد بوده است.

وی ادامه داد: امروز پروانه ها رشد مثبت ۸ درصد و سرمایه گذاری های شروع شده رشد مثبت ۲۰ درصد دارند که نشان دهنده سیاست تنظیم گری در بازار است.

در ادامه برنامه خسروی رئیس اتحادیه املاک کشور از طریق گفت‌وگوی تلفنی به برنامه پیوست و با اشاره به حباب موجود در بازار مسکن اظهار کرد: مقداری در بازار حباب قیمت وجود دارد که اگر صبر کنیم به ثبات می رسد.

وی با اشاره به اینکه در بازار مسکن حدود ۱۰ تا ۱۲ درصد حباب قیمت وجود دارد افزود: حباب قیمت بازار مسکن را می توان با برگزاری نشست ،جلسات و برنامه ریزی پایین آورد.

رئیس اتحادیه املاک کشور ادامه داد: زمانی که قیمت ها افزایش پیدا می کند فروشندگان عقب نشینی کرده که کار بسیار اشتباهی است و زمانی که قیمت بازار مسکن کاهش پیدا میکند خریدار ها ناز می کنند.

خسروی تصریح کرد:اکنون بهترین زمان تامین نیاز مردم در حوزه مسکن است ولی برای سرمایه گذاری باید صبر کرد.

منطقه ۵ و ۲۲ تهران به علت افزایش ساخت و ساز ها بیشتر افزایش قیمت را دارند

وی افزود: منطقه ۵ و ۲۲ تهران به علت افزایش ساخت و ساز ها بیشتر افزایش قیمت را داشته اند اما در همه مناطق تهران و شهرستان ها اینگونه نیست و ما به وسیله سامانه کد رهگیری درصد افزایش قیمت ها را رصد میکنیم.

در حال تکمیل…

منبع خبر : باشگاه خبرنگاران جوان

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

مایل به ثبت نظر خود میباشید?
نظر خود را در زیر ثبت نمایید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *