افزایش میزان گوگرد هوای تهران در پی سوخت مازوت/ آثار مخرب سوخت مازوت بر سلامتی

عضو شورای شهر تهران در گفتگو با باشگاه خبرنگاران جوان مطرح کرد:

ناهید خداکرمی عضو کمیسیون سلامت و محیط زیست شورای شهر تهران، در گفتگو با خبرنگار حوزه شهری گروه اجتماعی باشگاه خبرنگاران جوان، گفت: برای آلودگی هوا خیلی کاری از دست شهرداری و شورای شهر برنمی‌آید و سازمان‌هایی مثل محیط زیست و وزارت کشور نظارتشان را باید اعمال کنند و در این شرایط می توان امیدوار شد که این شرایط از بین برود.

عضو شورای شهر افزود: آلودگی هوا در تهران یک اتفاق چند عاملی است و نمی توان گفت، که تنها یک عامل در آلودگی هوا تاثیر دارد. طبق بررسی شرکت کنترل کیفیت هوای تهران، میزان گوگرد موجود در هوای تهران به دلیل استفاده از سوخت مازوت به صورت چشم گیری افزایش می‌یابد.

وی ادامه داد: طبق سنجش کنترل کیفیت هوا ۶۰ درصد آلودگی هوای تهران از کانون‌های ثابت (سوخت صنایع و خانگی) و ۴۰ درصد کانون‌های متحرک (خودرو و کامیون‌ها و …) در آلودگی هوا تاثیر دارد.

این عضو شورای شهر در ادامه گفت: طبق تصاویر ماهواره‌ای که مورد تحلیل قرار گرفته کانون‌هایی مثل نیروگاه شهید رجایی و منتظر القائم که از سوخت مازوت استفاده می‌کنند، چون مسیر باد از سمت غرب به شرق است، با وزش باد این آلاینده‌ها وارد تهران می‌شود. وقتی هوا آرام است این آلاینده‌ها به صورت مخروطی قرار می‌گیرند و حتی با باد ملایم هم وارد فضای تهران شده و انباشته می‌شوند.

خداکرمی درباره تاثیر کانون‌های آلاینده متحرک در آلودگی هوا گفت: میزان بالای گوگرد در هوای امروز تهران به دلیل استفاده از سوخت مازوت است، اما نمی‌توان گفت که کانون‌هایی که از گاز استفاده می‌کنند در این آلودگی تاثیر ندارند. کانون‌های متحرکی مثل کامیون‌ها و اتومبیل‌ها و موتورسیکلت‌ها و… هم نقششان پررنگ است و زمانی که هوا سرد است و شرایط جو پایدار است، با این آلودگی رو به رو هستیم. برای کاهش آلودگی هوا کاری از شهرداری و شورای شهر بر نمی‌آید و سازمان‌های محیط زیست و وزارت کشور باید نظارتشان را اعمال کنند تا امیدوار بود که این شرایط از بین برود.

وی درادامه افزود: استفاده از سوخت مازوت به این دلیل است که اگر بخواهند در صنایع، از گاز استفاده کنند، سوخت منازل را دچار ضعف می‌کنند.

وی افزود: نمی‌توان از تولید مازوت خودداری کرد، ولی درخواست ما این است که فعلا در هیچ کجا از سوخت مازوت استفاده نشود.

سوخت مازوت در سلامتی مردم چه تاثیری دارد؟

خداکرمی درباره تاثیر آلاینده‌ها درسلامتی گفت: وجود این آلاینده‌ها درهوای تهران آسیب والتهابات ریوی و مشکلات قلب و عروق ایجاد می‌کند و کسانی که در مناطق آلوده، و به خصوص در تهران وکلانشهر‌ها زندگی می‌کنند به خاطر آسیبی که این آلاینده‌ها به ریه آن‌ها وارد می‌کند دچار سرطان‌های ریوی می‌شوند.

عضو شورای شهر در ادامه تصریح کرد: به طور کلی ذراتی که در هوا معلق هستند برای زنان باردار و کودکان و بیماران کلیوی و ریوی و سالمندان مضر است و در شرایطی که آلودگی هوا شدید است، زنان دچار زایمان زودرس می‌شوند و در کودکان هم تاثیرات منفی رخ می‌دهد.


بیشتر بخوانید

مرگ سالانه هزاران ایرانی بر اثر آلودگی هوا


انتهای پیام/

منبع خبر : باشگاه خبرنگاران جوان

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

مایل به ثبت نظر خود میباشید?
نظر خود را در زیر ثبت نمایید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *