افتتاح نخستین تونل دو طبقه شهری ایران/ آرش به اسفندیار و بزرگراه آیت‌الله هاشمی رفسنجانی متصل شد

افتتاح نخستین تونل دو طبقه شهری ایران/ آرش به اسفندیار و بزرگراه آیت‌الله هاشمی رفسنجانی متصل شدبه گزارش خبرنگار حوزه شهری گروه اجتماعی باشگاه خبرنگاران جوان؛ ایرج معزی معاون فنی و عمرانی شهردار تهران در آیین بهره‌برداری از ۵ پروژه عمرانی شهر تهران که امروز(شنبه) با حضور افشانی شهردار تهران و جمعی از اعضای شورای شهر برگزار شد، اظهار کرد: اولین پروژه‌ای که امروز شاهد افتتاح آن بودیم، پل ارتش–امام علی(ع) است که ۵۰۰ متر عرض، ۱۰ متر طول و دارای ۹ دهانه و ۱۰ ستون است.

معاون فنی و عمرانی شهردار تهران با بیان اینکه پروژه دیگر تغییر وضعیت پل کریمخان بود، تصریح کرد: شهر تهران دارای ۷ پل فلزی است که شایع‌ترین آسیب‌های آن‌ها، فرسودگی است.

وی افزود: تبدیل پل‌های فلزی به کامپوزیت بتنی راهکار مناسبی برای کاهش هزینه‌ها است.

معزی با بیان اینکه یکپارچه‌سازی عرشه فلزی پل کریمخان از طریق نصب صفحات فلزی انجام شد، گفت: یکی از فعالیت‌های مهم در جهت نوسازی عرشه شمالی صورت گرفت که به موجب آن شرایط اجرای دال بتنی در عرشه به واسطه نصب این صفحات فراهم شد.

معاون فنی و عمرانی شهردار تهران در ادامه به افتتاح فاز نخست تونل ارتباطی خیابان آرش به بلوار اسفندیار و بزرگراه آیت‌الله هاشمی رفسنجانی اشاره کرد و گفت: در این پروژه با احداث یک تونل دو طبقه، خیابان آرش از زیر بزرگراه مدرس به بلوار اسفندیار متصل شده‌ است.

وی تصریح کرد: فاز نخست این پروژه شامل طبقه دوم همین تونل است و تکمیل این فاز افتتاح نخستین تونل دو طبقه شهری در کشور است.

معزی خاطر نشان کرد: طبقه دوم تونل آرش-اسفندیار وظیفه برقراری ارتباط دو بخش غربی و شرقی خیابان آرش در مسیر غرب به شرق را بر عهده دارد.

معاون فنی و عمرانی شهردار تهران افزود: طول این تونل ۵۴ متر، طول رمپ آرش غربی ۲۷۵ متر و طول رمپ آرش شرقی ۳۰۵ متر است.

وی با بیان اینکه سطح مقطع این معدن زیرزمینی ۱۴۰ متر مربع است،تصریح کرد: عرض آن به ۱۲ متر می‌رسد و تمام بخش اصلی و فرعی تونل خیابان آرش به بلوار اسفندیار و بزرگراه آیت‌الله هاشمی رفسنجانی متصل می‌شود.

معزی با بیان اینکه با بهره‌برداری از فاز نخست هفتمین تونل ترافیکی شهر تهران دسترسی به خیابان آرش شرقی و غربی تسهیل شده است، گفت: این ارتباط در گذشته مستلزم ورود به مسیر شمال به جنوب بزرگراه مدرس، سپس مسیر غرب به شرق بزرگراه حقانی و در ادامه مسیر جنوب به شمال بزرگراه مدرس بود و این حلقه ارتباطی معیوب نتیجه‌ای جز پیچیده‌تر شدن وضعیت ترافیک و هدررفت سوخت و وقت شهروندان نداشت.

معاون فنی و عمرانی شهردار تهران افزود: طبقه دوم تونل آرش-اسفندیار با عبور از زیر بزرگراه مدرس بدون آن که در زمان اجرا با ترافیک این بزرگراه داشته باشد، خیابان آرش غربی را به آرش شرقی متصل کرده است.

وی در ادامه به احداث کانال کمکی سرخه‌حصار حد فاصل میدان بسیج تا پل دولت‌آباد اشاره کرد و گفت: این کانال یکی از اصلی‌ترین مسیل‌‌های شهر تهران است که دارای حوزه آبگیر وسیع بوده و یک سوم آب‌های سطحی پایتخت از طریق آن به خارج شهر هدایت می‌شوند.

معزی با بیان اینکه مسیل‌های ولنجک، سعدآباد، دربند، گلاب‌دره، دارآباد، ده ونک و تهرانپارس همگی به مسیل باختر و سپس به کانال منوچهری می‌پیوندند، گفت: این موارد از سرشاخه‌های این حوزه آبگیر وسیع در ارتفاعات شمال تهران هستند.

معاون فنی و عمرانی شهردار تهران در خصوص ضرورت اجرای کانال کمکی سرخه‌حصار گفت: کمبود ظرفیت کانال سرخه حصار در بخش بالادست میدان بسیج طی سنوات گذشته به مدد ساخت تونل کمکی کانال ابوذر برطرف شده است، اما هنوز مجموعه اقداماتی لازم است تا ظرفیت کانال سرخه‌حصار تا جنوب میدان بسیج افزایش یابد.

وی با بیان اینکه کانال کمکی سرخه‌حصار در جنوب میدان بسیج ۲ هزار و ۳۵۰ متر طول دارد، گفت: این پروژه در محل تقاطع با خیابان بوعلی و بزرگراه شهید رستگار به صورت سرپوشیده احداث شده است و دارای ۶ متر عرض و ۴ متر عمق است.

معزی با بیان اینکه مجتمع پسماند دور آبعلی واقع در شمال شرق تهران امروز مورد بهره‌برداری قرار گرفت، گفت: جاده دسترسی به مجتمع پسماند معبری به طول ۲ هزار و ۳۰۰ متر و در دو باند جداگانه است.

انتهای پیام /

منبع خبر : باشگاه خبرنگاران جوان

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

مایل به ثبت نظر خود میباشید?
نظر خود را در زیر ثبت نمایید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *