آمادگی کامل برای برگزاری انتخابات ریاست جمهوری وجود دارد

رحمانی فضلی در جلسه ویدیو کنفرانس استانداران؛

به گزارش حوزه دولت گروه سیاسی باشگاه خبرنگاران جوان، عبدالرضا رحمانی فضلی در جلسه مشترک ستاد انتخابات کشور با استانداران به انتخابات پیش رو اشاره کرد و گفت: امیدواریم کشور در شرایطی واقع شود که باز با حضور حداکثری مردم در انتخابات ریاست جمهوری مواجه شویم و ما در وزارت کشور بنابر وظیفه اجرایی که داریم بتوانیم در سلامت کامل و با رعایت مر قانون انتخابات خوبی را برگزار کنیم که از هم اکنون اعلام می‌کنیم آمادگی کامل در میان استانداران، فرمانداران، بخشداران و هیات‌های اجرایی وجود دارد.

او در ادامه به بحث انتخابات الکترونیکی اشاره کرد و گفت: انتخابات الکترونیکی از موضوعات بسیار مهمی است که در هر دوره مطرح می‌شود و ما در این دوره انتخابات الکترونیکی را تقریباً در ۲۱ و یا ۲۲ مراحل فرآیندی انجام دادیم و فقط در بحث اخذ و شمارش آرا نتوانستیم با شورای نگهبان به هماهنگی برسیم.

رحمانی فضلی افزود: امیدواریم برای انتخابات پیش رو که میان دوره‌ای مجلس است و تعداد حوزه‌ها کمتر است و بعد از آن نیز در انتخابات ریاست جمهوری که یک سال برای برگزاری آن فرصت داریم آن را نیز با شورای نگهبان نهایی کنیم.

او ادامه داد: به دوستان وزارت کشور گفتم که با شورای نگهبان جلساتی برگزار و این مرحله را نیز نهایی کنید کما این که آزمایش‌های مختلفی را در این خصوص انجام دادیم که موفق بوده است.

وزیر کشور گفت: در همین بحث دستگاه‌های احراز هویت که در این دوره به کار گرفته شد، کاملا موفق بودیم و براساس گزارش‌هایی که ارائه شد ما امسال حتی یک رای تکراری نیز در انتخابات نداشتیم و این خیلی مهم است و یا برخی از تخلفات ثبت نامی و یا استفاده از شناسنامه افرادی که فوت کرده اند و یا استفاده از شناسنامه‌های تقلبی نداشتیم و یا حداقل زیر چهارپنج درصد بوده است که در برخی حوزه‌ها داشتیم که قابل احصا و شناسایی نیست و تنها در یک مورد از ۱۵۰ هزار به ۱۵۰ عدد رسیده که خیلی رقم پایینی است.

او ادامه داد: باید دقت کنیم که بتوانیم ان‌شاءالله انتخابات الکترونیکی را برگزار کنیم و با سرعت و صحت و دقت بالا بتوانیم پاسخ بدهیم.

وزیر کشور به بحث لایحه جامع انتخابات اشاره کرد و گفت: در عمل ما برخی از کاستی‌ها و ضعف و نقص‌ها در برگزاری انتخابات مواجه هستیم و در دوره‌های قبل نیز شاهد آن بودیم.

او گفت: وزارت کشور با توجه به مطالعاتی که از دوره‌های قبل انجام شده بود ما قانون یا لایحه جامع انتخابات را آماده کردیم. اکنون چند تا انتخابات داریم انتخابات شوراها، خبرگان رهبری، ریاست جمهوری و مجلس شورای اسلامی که تاکنون با چهار قانون، انتخابات را برگزار می‌کنیم و در برخی از دوره‌ها نیز انتخابات ریاست جمهوری ما در شورا‌ها با میان دوره‌ای مجلس و خبرگان نیز همزمان می‌شود.

رحمانی فضلی گفت: مثلا یک نفر نماینده در مجلس شورای اسلامی که در یک حوزه به تاخیر بیفتد با مشکل مواجه می‌شویم اکنون در تهران یک نماینده فوت کرده برای یک نفر در کل تهران باید انتخابات برگزار کنیم یعنی مجددا هیات‌های اجرایی، نظارت، صندوق‌ها باید تشکیل شود که در واقع وقتی با چهار قانون چهار انتخابات را برگزار می‌کنیم واقعا مشکل است.

وزیر کشور افزود: بنابراین ما لایحه جامع انتخابات را با استفاده از تجربه‌ای که در وزارت کشور داریم آسیب شناسی کردیم، اما باعث کارشناسی بسیار زیادی به صورت تطبیقی با کشور‌های مختلف دنیا انجام دادیم و این را در دولت مطرح کردیم که چند بار میان دولت و وزارت کشور در رفت و برگشت بود.

وی ادامه داد: در نهایت با تدوین سیاست‌های کلی توسط مقام معظم رهبری و ابلاغ آن این لایحه جامع را به مجلس دهم دادیم، اما مجلس دهم همزمان یک طرح دیگری را در دست داشت که توفیق نشد، نهایی شود.

وزیر کشور گفت: ما اکنون این لایحه را آماده داریم اگر قرار باشد چیز جدیدی به آن اضافه شود می‌توان آن را در مجلس پیگیری کرد.

وزیر کشور گفت: بدون هیچ گونه اختلاف نتیجه انتخابات اعلام شد و تمام حوزه‌های انتخابیه در این دوره از انتخابات تأیید شد.

رحمانی فضلی در جلسه ویدیو کنفرانس استانداران در بحث انتخابات با تشکر از زحمات همه دست اندرکاران در انتخابات افزود: موضوع انتخابات از افتخارات جمهوری اسلامی ایران است و در واقع از دستاورد‌های بلند انقلاب اسلامی انتخابات است و در انتخابات سرنوشت مردم به دست خودشان تعیین می‌شود.

او ادامه داد: هر چه مشارکت بالا باشد، می‌تواند در مقبولیت و مشروعیت تأثیر بگذارد.

وزیر کشور گفت: در این دوره از انتخابات اعم از بررسی صلاحیت‌ها و اجرای انتخابات به گونه‌ای بود که کمترین شکایت را داشتیم و آن درصد خیلی کم از (شکایات و اعتراضات) نیز در بررسی منجر به نتیجه خاصی نشد و ما تقریباً بدون هیچ گونه اختلافی نتیجه را اعلام کردیم و در نتیجه نهایی شورای نگهبان نیز تمام حوزه‌ها تأیید شد.

آقای رحمانی فضلی افزود: اکنون انتخابات تمام شده است و منتظر هستیم مجلس یازدهم به زودی تشکیل شود.

او ادامه داد: ما انتخابات الکترونیکی را تقریباً در این دوره در تمام ۲۱ فرآیند به غیر از شمارش آراء به کار گرفتیم و فقط در بحث شمارش آراء نتوانستیم با شورای نگهبان به هماهنگی برسیم و امیدواریم برای انتخابات پیش رو که میاندوره‌ای مجلس و ریاست جمهوری خواهد بود، بتوانیم این مرحله را نیز با شورای نگهبان نهایی کنیم.

وزیر کشور گفت: در این خصوص آزمایش‌هایی را انجام دادیم که موفق بود و دستگاه‌های احراز هویت که موفق عمل کرد و امسال حتی یک گونه رأی تکراری نیز نداشتیم.

انتهای پیام/

منبع خبر : باشگاه خبرنگاران جوان

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

مایل به ثبت نظر خود میباشید?
نظر خود را در زیر ثبت نمایید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *