آخرین جزئیات از اقدامات بنیاد شهید برای پیشگیری بیماری کرونا

به گزارش گروه اجتماعی باشگاه خبرنگاران جوان، محمداسماعیل علی‌پور با اشاره به اقدامات صورت گرفته توسط بنیاد شهید و امور ایثارگران پیش از شیوع بیماری کرونا، اظهار کرد: بنیاد از نخستین دستگاه‌هایی بود که در زمینه مقابله با بیماری کرونا شروع به فعالیت کرد. بر همین اساس پیش از شیوع بیماری کرونا کمیته‌ای برای پیشگیری از این بیماری در بنیاد راه‌اندازی شد که معاونت‌های مرتبط از جمله معاونت بهداشت و درمان از اعضای این کمیته هستند. معاونت بهداشت و درمان بنیاد شهید و امور ایثارگران نیز اقدام به تشکیل یک کارگروه مجزا کرد تا تصمیم‌گیری‌ها و اقدامات مرتبط با پیشگیری از ویروس کرونا سریع‌تر انجام شود.

وی ادامه داد: نخستین مصوبه کمیته پیشگیری از کرونا توزیع مواد ضدعفونی کننده در تمام مراکزی از بنیاد بود که مورد مراجعه جامعه محترم ایثارگری هستند و این مواد در نقاط مختلفی از ساختمان‌های بنیاد در سراسر کشور قرار گرفتند. همچنین دستورالعمل پیشگیری از کرونا پیش از شیوع این ویروس در کشور تهیه و به تمام ادارات کل بنیاد در سراسر کشور ابلاغ شد. همچنین در روز‌های نخست این مسئله پیامک هشداردهنده‌ای از سوی بنیاد برای تمام ایثارگران ارسال شد.

مدیرکل پیشگیری و بهداشت روانی بنیاد شهید و امور ایثارگران با بیان اینکه ادارات کل تخصصی حوزه بهداشت و درمان به خصوص حوزه مربوط به جانبازان شیمیایی اقدام به ارسال پیامک‌های آموزشی و هشداردهنده برای مخاطبان خود کردند افزود: چندین کلیپ و فیلم آموزشی نیز برای آموزش و ارائه اطلاعات در زمینه بیماری کرونا برای جانبازان نخاعی تولید و برای استفاده این عزیزان در شبکه‌های اجتماعی و اینترنت بارگذاری شده است.

علی‌پور در خصوص توزیع اقلام بهداشتی برای ایثارگران نیز گفت: متأسفانه کل کشور در زمینه این اقلام با مشکل روبرو بود، اما پیگیری‌های بسیار زیادی از تمام مراجع صورت گرفت و خوشبختانه موفق شدیم با این تلاش‌ها ۱۰ هزار بسته حاوی محصولات پیشگیرانه بهداشتی را با همکاری بیمه دی تهیه و در اختیار گروه‌های ایثارگری با ریسک بالا از جمله جانبازان شیمیایی، قطع نخاع، دو چشم نابینا و جانبازانی که دارای مشکلات سیستم ایمنی و پیوند اعضا هستند قرار دهیم.

وی افزود: همچنین مبلغی در اختیار ادارات کل بنیاد شهید و امور ایثارگران در سراسر کشور قرار گرفته است تا استان‌ها نیز به صورت مستقیم اقدام به تهیه اقلام بهداشتی کنند و خوشبختانه استان‌ها نیز به جز موارد تهیه شده توسط ستاد مرکزی بنیاد، محصولات بهداشتی پیشگیرانه و ضدعفونی را تهیه و در اختیار ایثارگران قرار داده‌اند.

مدیرکل پیشگیری و بهداشت روانی بنیاد شهید و امور ایثارگران با تأکید بر به روز بودن اطلاع رسانی در زمینه این بیماری گفت: دستورالعمل‌های بهداشتی و پیشگیری به صورت منظم بر اساس اطلاعیه‌های وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی به روز می‌شوند و در اختیار حوزه‌های مختلف بنیاد شهید و امور ایثارگران قرار می‌گیرند.

علی‌پور در خصوص بیمارستان‌ها و مراکز درمانی بنیاد شهید و امور ایثارگران نیز گفت: دستورالعمل‌های ضدعفونی، شناسایی و نحوه مواجهه با بیماری کرونا برای بیمارستان‌های ساسان، خاتم‌الانبیاء (ص)، شهید مصطفی خمینی و بیمارستان‌های روانپزشکی بنیاد ارسال شده است. در تهران در دو بیمارستان ساسان و شهید مصطفی خمینی بخش‌هایی برای بستری بیماران مبتلا به بیماری کرونا در نظر گرفته شده است. در بیمارستان خاتم‌الانبیاء (ص) برای جلوگیری از ایجاد آلودگی بخشی برای بیماری کرونا در نظر گرفته نشده است تا ایثارگران عزیزی که نیاز به استفاده از خدمات درمانی دیگر دارند با حضور و بستری در این بیمارستان با خطر ابتلا به این بیماری روبرو نباشند.

وی ادامه داد: ایثارگران در استان‌هایی که بنیاد دارای بیمارستان و مرکز درمانی مستقل نیست از خدمات عمومی ارائه شده توسط وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی استفاده می‌کنند و بیمه تکمیلی درمان ایثارگران نیز تمام هزینه‌های مربوطه در بیمارستان‌های طرف قرارداد را به صورت مستقیم پوشش می‌دهد.

مدیرکل پیشگیری و بهداشت روانی بنیاد شهید و امور ایثارگران با اشاره به برنامه‌های تدارک دیده شده جهت پایش شرایط سلامتی ایثارگران گفت: طی هماهنگی صورت گرفته با شرکت بیمه دی به عنوان شرکت عهده‌دار بیمه تکمیلی درمان ایثارگران مقرر شده تا تلفن تعدادی از پزشکان معتمد در استان‌ها در اختیار ایثارگران قرار گیرد تا به منظور جلوگیری از خروج ایثارگران از منزل و یا حضور پزشک در منزل و کاهش خطر ابتلای ایثارگران به بیماری، وضعیت این عزیزان از طریق تماس لفنی بررسی شود. این کار در حال حاضر شروع شده و به زودی در سطح گسترده‌تری انجام خواهد شد.

علی‌پور در انتها تأکید کرد: توزیع اقلام بهداشتی توسط بنیاد برای ایثارگران آسیب پذیر و دارای ریسک بالاتر انجام شده و با توجه به نامگذاری سال جاری به عنوان «جهش تولید» امیدواریم تولید این محصولات افزایش یافته و در دسترس همگان قرار گیرد.

انتهای پیام/

منبع خبر : باشگاه خبرنگاران جوان

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

مایل به ثبت نظر خود میباشید?
نظر خود را در زیر ثبت نمایید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *